Przejdź do treści

„Bardziej od podania chemii boją się tego, co usłyszą na korytarzu”. Psychoonkolożka krytycznie o „korytarzowych historiach”

korytarz szpitalny
„Bardziej od podanie chemii boją się tego, co usłyszą na korytarzu”. Psychoonkolożka krytycznie o „korytarzowych historiach” / Rawpixel
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Osobowość unikająca (APVD) – objawy, przyczyny, leczenie
Gaz pieprzowy a karmienie piersią. Mgr farmacji Karolina Morze radzi, co kobieta karmiąca powinna zrobić, jeśli zostanie nim zaatakowana
Gaz pieprzowy a karmienie piersią. Ekspertka radzi, co kobieta karmiąca powinna zrobić, jeśli zostanie nim zaatakowana
Seks i rutyna – to normalne! Dlaczego nuda w łóżku pcha nas w kierunku przygód?
Kontempluj każdy kęs! Jaki ma związek jedzenie z medytacją?
Ser kozi wycofany ze sprzedaży. GIS ostrzega: „Nie można wykluczyć obecności bakterii Listeria monocytogenes”
Ser kozi wycofany ze sprzedaży. GIS ostrzega: nie można wykluczyć obecności bakterii Listeria monocytogenes

„Po tej operacji to pan będzie bardzo cierpiał, mówię panu, będzie wył pan z bólu”. Pewnie nieraz słyszałyście podobne opowieści w poczekalni do lekarza czy na korytarzu w szpitalu. O zjawisku, które może mieć bardzo negatywny wpływ na chorych, pisze na swoim profilu na Instagramie psychoonkolożka Milena Dzienisiewicz. Specjalistka podpowiada, jak sobie radzić z treściami, które za bardzo obciążają.

„Korytarzowe historie” mają dobre strony

„Jest takie zjawisko, które roboczo nazywam ‚korytarzowe historie’. Myślę, że większość z was zetknęła się z tym zjawiskiem, może nawet brała w nim udział” – w ten sposób swój najnowszy wpis na Instagramie rozpoczyna „Psychoonkolog Milena”.

Czym są owe „korytarzowe historie”? Specjalistka wyjaśnia:

 „Przypomnijcie sobie jakąkolwiek wizytę w przychodni, poradni, w szpitalu, w oczekiwaniu na badania, na chemię, na radio – wszędzie tam, gdzie spotykają się pacjenci w oczekiwaniu na swoją kolej” – pisze Milena Dzienisiewicz. I dalej: „Część osób wpatruje się w telefon, niektórzy czytają książkę, gazetę, rozwiązują krzyżówki, słuchają muzyki, oglądają coś, a część osób rozmawia. Zaczyna się od zagajenia rozmowy, zapytania, jaka diagnoza, na jakim etapie leczenia jesteś, który lekarz, jakie badania itd. Kiedy rozmowa płynie wartkim strumieniem, można usłyszeć, jak pacjenci wymieniają się swoimi doświadczeniami związanymi z chorobą i jej leczeniem”.

Psychoonkolożka zaznacza, że z takiej wymiany informacji pomiędzy pacjentami może wynikać wiele dobrego. Zdobycie kontaktów do dobrych specjalistów, poznanie sposobów, które innym pomogły uporać się a jakimiś schorzeniami – to zdecydowanie plusy przypadkowych konwersacji w poczekalniach czy na korytarzach szpitali.

„Żebyśmy mieli jasność – pisze Dzienisiewicz – uważam, że rozmowy pomiędzy pacjentami to ogromna wartość i można z nich bardzo wiele się dowiedzieć, szczególnie o różnych ‚patentach’, jakie mają inni w radzeniu sobie ze skutkami ubocznymi leczenia czy o tym do, którego chirurga warto się zapisać na konsultację albo, który z rehabilitantów ma najlepsze podejście do pacjenta”.

Niestety, to tylko jedna strona medalu. Jest jeszcze druga, mniej pozytywna – i to właśnie ona zainspirowała specjalistkę do napisania tekstu o „korytarzowych historiach”.

„Znam korytarzowe historie…. Często byłam po nich chora, dosłownie”

„W ‚korytarzowych rozmowach’ jest coś jeszcze” – zauważa „Psychoonkolog Milena”. „Pani ma ‚białą chemię’? Poczeka pani na ‚czerwoną’, ta to dopiero panią zmasakruje. Po tej operacji to pan będzie bardzo cierpiał, mówię panu, będzie wył pan z bólu. Niech pani popatrzy, ja pokażę, jakie krosty mi od tej chemii wyszły, itp.” – cytuje specjalistka zasłyszane fragmenty rozmów.

Kojarzycie tego typu zdania? Zdarzało się wam słyszeć podobne teksty na korytarzach, w poczekalniach? Jak wyjaśnia psychoonkolożka, zdarzają się one nader często. I mogą bardzo negatywnie wpływać na kondycję psychiczną pacjentów.

„Przypuszczam, że spora część z was doświadczyła w tym momencie lęku, napięcia. Mogliście sobie pomyśleć, że czeka was jeszcze wiele strasznych rzeczy. Mogliście zacząć się zastanawiać, czy warto iść dalej w to leczenie, skoro to ma być takie straszne. W waszych głowach mogło pojawić się wiele negatywnych myśli, które sprawiły, że doświadczyliście trudnych emocji” – wylicza Dzienisiewicz.

„Psychoonkolog Milena” swoją „diagnozą” wpływu, jakie „korytarzowe historie” mogą mieć na chorych, trafia w sedno. Widać to choćby w komentarzach do jej wpisu na Instagramie:

„Ja po jednej takiej historii zaczęłam tak płakać, jak podłączali mi chemię, że panią pielęgniarkę szlag trafił, jak powiedziałam dlaczego” – wspomina jedna z internautek. A inna dodaje: „Znam korytarzowe historie…. Często byłam po nich chora, dosłownie, zaczynało mnie boleć całe ciało, głowa, czułam nudności”.

Dzienisiewicz informuje, że sama niejednokrotnie zajmowała się chorymi, dla których zasłyszane opowieści okazały się zbyt dużym ciężarem.

„Pacjenci zaczynają obawiać się kolejnych kroków leczenia, myśląc, że skoro ma być tak strasznie, to czy na pewno się na to decydować, bywa, że podważają zaplanowane leczenie, odwlekają konsultacje i badania” – opisuje specjalistka. I dodaje: „Pacjenci czasami nawet mówią, że nie obawiają się kolejnego podania chemii, tylko obawiają się tego, co znowu usłyszą na korytarzu. Mówią wprost, że tego typu opowieści bardzo źle na nich działają, że wracają zdołowani, zlęknieni”.

Jak sobie poradzić z negatywną stroną „korytarzowych historii”?

Psychoonkolożka wyjaśnia, że praca z pacjentami, którzy doświadczają lęku czy zniechęcenia pod wpływem rozmów z innymi chorymi, polega przede wszystkim na zweryfikowaniu ich myślenia. Chodzi o to, by uświadomić sobie, że nie wszyscy doświadczają jednakowych objawów danej choroby lub skutków ubocznych podjętego leczenia.

Specjalistka podpowiada również, jak sobie radzić z ciężarem emocjonalnym, które mogą powodować „korytarzowe historie”.

  • Pierwsza kwestia, to właśnie zdrowe myślenie. Zastanów się, czy to, że ktoś doświadcza takich skutków ubocznych oznacza, że ty też będziesz tego tak doświadczał. Czy historia leczenia i choroby każdego pacjenta jest taka sama? Czy wiesz, na 100 proc., że też będziesz tak źle się czuć? Czy przekonania, że będziesz cierpiał są dla ciebie zdrowe? Wspierają cię w leczeniu? Pomagają ci?
  • Po drugie, jeżeli czujesz, że słuchanie tych historii źle na ciebie działa, skorzystaj z słuchawek, włącz radio, jakąś muzykę czy audiobooka – po prostu odetnij się od tego, co się dzieje na korytarzu.
  • Po trzecie, grzecznie i z szacunkiem, porozmawiaj z taką osobą i powiedz jej, że źle się czujesz, kiedy ona opowiada o tych strasznych rzeczach i że prosisz ją, aby tobie tego nie opowiadała.
„Ważne, by zobaczyć coś więcej niż chorobę i nadać życiu sens, dzięki któremu możemy jeszcze coś razem przeżyć”. Psychoonkolog dr Mariola Kosowicz mówi o trudnych uczuciach towarzyszących rodzinie osoby chorej na raka

Psychoonkolog Milena

Profil „Psychoonkolog Milena” na Instagramie prowadzony jest przez Milenę Dzienisiewicz – psycholożkę, psychoonkolożkę i certyfikowaną terapeutkę simontonowską. W swojej pracy specjalizuje się w pomocy dorosłym osobom chorym onkologicznie, a także ich bliskim. Wybór ścieżki zawodowej – jak pisze Dzienisiewicz na swojej stronie internetowej – był podyktowany osobistymi doświadczeniami:

„Psychoonkologią zajęłam się przede wszystkim dlatego, że doskonale rozumiem, jak trudne potrafi być mierzenie się z nowotworem. Wiem też, jak istotne jest wsparcie w trakcie leczenia. Sama doświadczyłam choroby nowotworowej, a przez kilkanaście lat towarzyszyłam mojej Mamie w procesie leczenia onkologicznego”.

View this post on Instagram

Jest takie zjawisko, które roboczo nazywam „korytarzowe historie”. Myślę, że większość z Was zetknęła się z tym zjawiskiem, może nawet brała w nim udział. Czym są „korytarzowe historie”? Przypomnijcie sobie jakąkolwiek wizytę w przychodni, poradni, w szpitalu, w oczekiwaniu na badania, na chemię, na radio – wszędzie tam, gdzie spotykają się pacjenci w oczekiwaniu na swoją kolej. Widzicie to już w swojej wyobraźni? I co się tam, w trakcie tego oczekiwania dzieje? Część osób wpatruje się w telefon, niektórzy czytają książkę, gazetę, rozwiązują krzyżówki, słuchają muzyki, oglądają coś, a część osób rozmawia. Zaczyna się od zagajenia rozmowy, zapytania jaka diagnoza, na jakim etapie leczenia jesteś, który lekarz, jakie badania itd. Kiedy rozmowa płynie wartkim strumieniem, można usłyszeć jak pacjenci wymieniają się swoimi doświadczeniami związanymi z chorobą i jej leczeniem. Żebyśmy mieli jasność, uważam, że rozmowy pomiędzy pacjentami, to ogromna wartość i można z nich bardzo wiele się dowiedzieć, szczególnie o różnych „patentach” jakie mają inni w radzeniu sobie ze skutkami ubocznymi leczenia czy o tym do, którego chirurga warto się zapisać na konsultację albo, który z rehabilitantów ma najlepsze podejście do pacjenta. I gdyby te rozmowy na tym się kończyły, to pewnie nie powstał by ten tekst. W korytarzowych rozmowach jest coś jeszcze… „Pani ma „białą chemię”? Poczeka Pani na „czerwoną”, ta to dopiero Panią zmasakruje.”, „Po tej operacji to Pan będzie bardzo cierpiał, mówię Panu, będzie wył Pan z bólu.”, „Niech Pani popatrzy, ja pokażę, jakie krosty mi od tej chemii wyszły.” itp. … Znacie tego typu zdania? Doświadczyliście ich? Jak się czuliście słysząc tego typu wypowiedzi? Co sobie pomyśleliście wtedy? Przypuszczam, że spora część z Was doświadczyła w tym momencie lęku, napięcia. Mogliście sobie pomyśleć, że czeka Was jeszcze wiele strasznych rzeczy. Mogliście zacząć się zastanawiać, czy warto iść dalej w to leczenie skoro to ma być takie straszne. W Waszych głowach mogło pojawić się wiele negatywnych myśli, które sprawiły, że doświadczyliście trudnych emocji.

A post shared by Milena Dzienisiewicz (@psychoonkolog_milena) on

Na co dzień specjalistka pracuje w Europejskim Centrum Zdrowia w Otwocku i prowadzi prywatną praktykę.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Patenty na potencjalne leki antynowotworowe dl badaczy z Uniwersytetu Gdańskiego

Niezwykłe dokonanie badaczy z Gdańska! Pomoże w walce z nowotworami

Chemia czerwona. Jakie są skutki leczenia onkologicznego?

Chemia czerwona. Jakie są skutki leczenia onkologicznego?

radioterapia

„Czyli nie będę świecić w ciemnościach? Mogę się spotykać z ludźmi?”. Chirurg Paweł o błędnych wyobrażeniach na temat leczenia onkologicznego

Joanna Przetakiewicz/ PHOTO: JAROSLAW ANTONIAK

„Kilka tygodni temu zobaczyłam piekło. Ludzkie tortury. Nie! To nie był film horror. To był szpital onkologiczny w Warszawie…” Joanna Przetakiewicz gorzko o stanie polskiej onkologii

Agnieszka Witkowicz-Matolicz

Agnieszka Witkowicz-Matolicz: nie lubię mówić o “walce z rakiem”, ale leczenie to moment, kiedy trzeba zawalczyć o siebie, swoje zdrowie i komfort życia w przyszłości

Wskaźniki śmiertelności z powodu nowotworów maleją. „Jesteśmy w stanie wyleczyć ok. 60 proc. przypadków” – mówi onkolog

Chemioterapia: kobiety silniej odczuwają skutki niż mężczyźni

Ewa Pągowska

Ewa Pągowska o polskiej psychiatrii: Ta dziedzina medycyny sobie „nagrabiła”. Długo była bezradna wobec cierpienia człowieka

Drew Barrymore: Chrzanić operacje plastyczne! Wolałabym wyglądać jak stare, zramolałe psisko, niż tak się torturować

Tilda Swinton

Tilda Swinton: Płeć to tylko rola, którą mamy do odegrania. Ta sama osoba. Żadnej różnicy. Tylko inna płeć

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Bliskość leczy. A środowiskowe Centra Zdrowia Psychicznego ratują życie – doświadczyłam tego na własnej skórze

Magda Stroka-Felicka, "Dzieła Iglaste"

„Haftowanie ma moc uspokajającą” – mówi Magda Stroka-Felicka. Jej  „Dzieła Iglaste” to fascynujące historie malowane nitką

„Jakbyś nie była leniwa, to nie byłabyś taką tłusta świnią”. Czy wyzwiska mogą motywować?

Kaya Szulczewska / Instagram

„O, schudłaś, super!” – czy aby na pewno? Kayaszu o niepotrzebnych komplementach i fałszywej trosce

Chwalenie wyglądu dziewczynek – dlaczego lepiej tego nie robić? Wyjaśnia Magda Korczyńska / Unsplash

Komplementowanie wyglądu dziewczynek – dlaczego lepiej tego nie robić? Wyjaśnia Magda Korczyńska

dziewczyna z telefonem

Jak ograniczyć czas spędzany przed smartfonem? Bardzo pożyteczne rady psycholożki Anny Cyklińskiej

Mity w seksie, które naprawdę warto wreszcie wyrzucić do śmieci

depresja, czego nie mówić

„Naucz się mówić do osób chorych na depresję”. Gwiazdy kina w poruszającej kampanii Ministerstwa Zdrowia

stres a stan skóry

Psychokosmetologia, czyli jak stres i inne emocje wpływają na stan skóry?

Całodobowe wsparcie psychologiczne na infolinii NFZ

Całodobowe wsparcie psychologiczne na infolinii NFZ. Wiedziałyście, że istnieje coś takiego?

Psychosomatyczne objawy Hashimoto

Psychosomatyczne objawy Hashimoto. Przyjmujesz hormony, odstawiłaś gluten i nadal czujesz się źle? Jest jeszcze jedna rzecz, której powinnaś spróbować

ciałpozytywne dziewczyny

Joanna Keszka: „Nasze ciało opowiada historie. Jaką historię opowiada twoje?”

Miłosz Brzeiński

„Najbardziej wierzymy w to, o czym mało wiemy”. Miłosz Brzeziński o rosnącej popularności teorii spiskowych

Skutki uboczne stresu o których warto wiedzieć. Jak reaguje twoje ciało?

Skutki uboczne stresu, o których warto wiedzieć. Jak reaguje twoje ciało?

Najpopularniejsze

Czym jest aborcja eugeniczna? Czy jest legalna w Polsce? Dlaczego budzi kontrowersje?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.