Przejdź do treści

Bieg charytatywny, bilbordy na ulicach, kampanie społeczne. Wszystko po to, abyś wiedziała, że z depresji można wyjść

depresja
Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Temat depresji wraca jak bumerang, bo nie sposób o niej nie mówić, gdy cierpi na nią 10 proc. Polaków. Chorują nie tylko dorośli, ale również dzieci i młodzież. Młodzieńcza depresja często jest bagatelizowana i tłumaczona młodzieńczym buntem. Z tej okazji cyklicznie przygotowywane są kampanie społeczne, które nie tylko mają uświadamiać o skali problemu, ale przede wszystkim dawać jasny komunikat: depresja jest uleczalna. „Jeśli życie jest po to, aby cierpieć, to ja nie chcę żyć. Mam dość” – mówi Amelia, wspominając swój okres, w którym zmagała się z depresją. „Minęły dwa lata i widzę, że tak wiele się zmieniło – znalazłam prawdziwą siebie” – dodaje teraz. 

Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja zajmuje obecnie czwarte miejsce na liście najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata, a do roku 2020 zajmie pierwszą pozycję. Dotknęła już 10 procent dorosłych Polaków, a trzech na stu choruje na nią obecnie.

„Podaj Zmianę – razem wybiegnijmy z depresji”

Liczne badania pokazują, że bieganie i aktywność fizyczna zmniejszają ryzyko depresji oraz wspomagają jej leczenie. Dlatego 4 czerwca ruszy charytatywny bieg sztafetowy „Podaj zmianę – razem wybiegnijmy z depresji”. Do biegu zaproszono kilkunastu lekkoatletów, którzy podejmą wyzwanie przebiegnięcia trasy przez całą Polskę w 96 godzin, w ten sposób zwracając uwagę Polaków na depresję. Bieg rozpocznie się 4 czerwca na Kasprowym Wierchu, a zakończy 8 czerwca na Helu.

Dla osób, które też chciałyby wziąć udział w biegu, przygotowano dystans 5 lub 10 kilometrów przy specjalnie wyznaczonych punktach na trasie.

Dochód z biegu BNP Paribas „Podaj Zmianę – razem wybiegnijmy z depresji” zostanie w całości przekazany na rzecz Stowarzyszenia Aktywnie Przeciwko Depresji, które przeznaczy go na edukację społeczeństwa z zakresu psychopatologii i sposobów radzenia sobie z chorobą.

Zapisz się na bieg, przejdź na stronę

Marta Keller i Karina Terzoni – motywator sportowy już rozgrzewają się przed jedną z najdłuższych sztafet w ich karierze. A Wy? Jesteście gotowi na #PodajZmianę?Zapisy na bieg na: www.podajzmiane.pl"

Gepostet von BNP Paribas Bank Polska am Donnerstag, 30. Mai 2019

„Brak mi kompletnie czasu na kontakty z samym sobą”

Galeria Rusz to toruńska grupa artystów, która tworzy artystyczne bilbordy w przestrzeni miejskiej. Ten nośnik wykorzystują jako miejsce refleksji i głębszego spojrzenia na samych siebie oraz otaczającą rzeczywistość. W ostatnim czasie ich twórczość można obserwować na ulicach Warszawy i Torunia, w tych miastach stanęły prace zwracające uwagę na depresję. Artyści w swoim projekcie starali się znaleźć okoliczności towarzyszące chorobie, wskazując na brak czasu, presję społeczną i problem z osobistymi relacjami.

Kampania „Depresja. Rozumiesz – pomagasz”

Celem kampanii „Depresja. Rozumiesz – pomagasz” jest edukacja w zakresie profilaktyki i wczesnego rozpoznawania symptomów choroby, jaką jest depresja. Walczy ze stygmatyzacją osób chorych, dostarcza rzetelnej wiedzy i buduje świadomość jej uleczalności. Została zrealizowana w ramach programu pn. Program Zapobiegania Depresji w Polsce na lata 2016-2020.

Poznaj historię Amelii – nastolatki, która wyleczyła się z depresji.

Nie poszłam dzisiaj do szkoły. W tej klasie nikt mnie nie rozumie, wszyscy zachowują się jak dzieci. W ogóle nie mogę spać, cały czas jestem zmęczona. Jeśli życie jest po to, aby cierpieć, to ja nie chcę żyć. Mam dość. Objawy depresji pojawiły się u mnie w 2015 r., miałam wtedy 12 lat. Najpierw pojawiły się problemy z koncentracją, co przełożyło się na problemy w szkole. Moi znajomi na początku nie wiedzieli co się dzieje, trochę mnie unikali, trochę nie wiedzieli jak zacząć rozmowę. Zaczynałam wątpić w siebie i wierzyć, że jestem słaba i beznadziejna, więc zamknęłam się w sobie i pojawiły się myśli samobójcze. Powoli dzięki pomocy terapeuty, lekarza, rodziny i znajomych, cały czas robiłam małe kroki do przodu i było mi coraz łatwiej. Kiedyś, kiedy byłam jeszcze w depresji, kiedy otwierałam oczy, żałowałam, że się obudziłam i nie byłam w stanie zaplanować nawet całego tygodnia, było to dla mnie niemożliwe. Teraz jest tak, że mam tyle planów do przodu i rzeczy do zrobienia, że nie jestem ich nawet w stanie zmieścić w całym roku, brakuje mi czasu. Minęły dwa lata i widze, że tak wiele się zmieniło -znalazłam prawdziwą siebie, osobę, która teraz tak bardzo się rozwija.

powiedziała Amelia, bohaterka filmu, który powstał w ramach kampanii "Depresja. Rozumiesz - pomagasz"

Depresja młodzieńcza

W 2017 roku w Polsce 730 nastolatków podjęło próbę samobójcza, a 116 z nich zakończyło się śmiercią. Depresja to choroba, która rozwija się długo i podstępnie. Osoby, których dotyka, nie muszą być nękane czy bite. Choroba może wynikać z przyczyn biologicznych, trudności wynikających z kształtowania się tożsamości i procesem rozwoju osobowości. Dojrzewanie jest dla młodych ludzi wyjątkowo trudne. Lęki, które występują u młodych osób dotkniętych depresją często są związane z obawami o przyszłość oraz z podejmowaniem dorosłych decyzji. Choroba zazwyczaj przebiega skrycie, upośledzając stopniowo funkcjonowanie nastolatka.

Do objawów depresji młodzieńczej należą: złe samopoczucie, rozdrażnienie, zaburzenia koncentracji, agresja, przygnębienie, niskie poczucie własnej wartości, zaburzony cykl dobowy, brak energii, samookaleczanie się i próby samobójcze.

Aby zapobiegać chorobie wśród dzieci i młodzieży, warto pomagać im budować stabilną samoocenę, wspierać w samodzielnych wyborach i wykazywać otwartość i zrozumienie wobec potrzeb. Ważne jest także, akceptowanie ich różnorodności i wyborów. Kształtowanie swojej osobowości w warunkach szacunku i zrozumienia jest ważne, szczególnie u osób, które cierpią na depresję.

Depresja młodzieńcza potrafi być bardzo podstępna. Dzieci częściej są rozdrażnione niż smutne i pomimo głębokiej…

Gepostet von Depresja. Rozumiesz – Pomagasz am Sonntag, 11. November 2018

Depresja młodzieńcza potrafi być bardzo podstępna. Dzieci częściej są rozdrażnione niż smutne i pomimo głębokiej depresji potrafią się na chwilę rozweselić. Jeśli zauważymy, że nasze dziecko ma złe samopoczucie, ciągle je coś boli, ma kłopot z odczuwaniem przyjemności i izoluje się, powinniśmy przyjrzeć się temu bliżej

piszą organizatorzy kampanii "Depresja. Rozumiesz-pomagasz"

Jak pomóc dziecku choremu na depresję?

Kampania „Depresja. Rozumiesz – pomagasz” ma na celu również przekazanie ważnego komunikatu: depresja jest uleczalna. Zdarza się, że jest to przejściowy okres w życiu człowieka, który nie wyklucza, że osoba chora może być zdrowa i szczęśliwa. W leczeniu depresji młodzieńczej najczęściej stosuje się terapię farmakologiczną i psychoterapię, którą warto połączyć z terapią rodzinną. Odpowiednio przeprowadzone leczenie pozwala zmniejszyć ryzyko występowania kolejnych nawrotów choroby. Jeśli podejrzewasz depresję młodzieńczą u swojego dziecka, nie bagatelizuj objawów. Porozmawiaj, ale nie oceniaj. Zaproponuj pomoc, kontakt z psychologiem lub pedagogiem szkolnym.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.