Blizna po cesarce — wszystko o bliźnie po cesarskim cięciu Blizna po cesarce — wszystko o bliźnie po cesarskim cięciu

Blizna po cesarce – jak o nią zadbać?

Spis treści:

Blizna po cesarce to „pamiątka” po cesarskim cięciu, które niekoniecznie jest mile wspominana. Bliznę taką należy odpowiednio pielęgnować – obecnie istnieje wiele sposobów na to, aby zminimalizować jej wpływ na estetykę brzucha lub całkowicie się jej pozbyć. Wszystkie najważniejsze informacje dotyczące blizny po cesarskim cięciu przedstawimy poniżej.

Blizna po cesarce – czym jest?

Blizna po cesarce to blizna, która zlokalizowana jest w dolnej części brzucha kobiety. Ma ona przeważnie kilkanaście centymetrów długości oraz 2 – 3 centymetry szerokości. Powstaje na skutek porodu przez cesarskie cięcie. W jego trakcie lekarz nacina skórę oraz kolejne warstwy ciała kobiety, aby wyjąć poprzez nie dziecko — a następnie zszywa je. Wskutek takiego procesu powstaje blizna. Ostateczny kształt i wielkość blizny po cesarce zależy od lekarza, który decyduje, jakie nacięcie wykonać w celu wyjęcia dziecka, choć niestandardowe wymiary nie zdarzają się zbyt często.

Blizna po cesarce - pielęgnacja po zabiegu

Pielęgnacja blizny po cesarskim cięciu rozpoczyna się tuż po operacji. Od tego momentu zachodzą zmiany, a tkanka łączy się. Przez pierwsze 3 dni kobieta na ranie ma założony jałowy opatrunek. Należy obserwować go pod kątem krwawienia i zmieniać go, jeśli stanie się mokry. Po zdjęciu opatrunku bliznę po cesarce należy przemyć szarym mydłem i wodą. Ważne jest, aby mydło było bezzapachowe, hipoalergiczne lub przeznaczone dla niemowląt. Osuszanie blizny po przemyciu powinno odbywać się przy pomocy ręcznika papierowego. W tkaninach wielokrotnego użytku mogą znajdować się drobnoustroje, co nie jest korzystne dla procesu regeneracji tkanki. Czynność mycia blizny po cesarce należy powtarzać 2 – 3 razy dziennie lub (jeśli skóra poci się) częściej.

Po konsultacji z lekarzem kobieta może stosować specjalne opatrunki na blizny lub kremy. Większość z nich w swoim składzie ma silikon, heparynę oraz masę perłową, które działają dobroczynnie na zdrowie oraz estetykę ciała. W tego typu preparatach może znajdować się kwas hialuronowy czy ekstrakt z cebuli. Preparaty te dostarczają wody do komórek oraz działają przeciwzapalnie. Pielęgnacja blizny po cesarskim cięciu odbywa się również niefarmakologicznie — poprzez wykonywanie odpowiednich czynności. Bielizna kobiety nie może opierać się na bliźnie. Ta, powinna być wykonana z lekkiego, miękkiego i przewiewnego materiału. Na bliznę należy zwracać uwagę podczas karmienia dziecka. Podczas tej czynności należy używać poduszki, aby nie podrażnić blizny po cesarce, co mogłoby mieć negatywny wpływ na proces gojenia się rany.

Blizna po cesarce - całkowite usunięcie blizny

Blizna po cesarce nie wygląda estetycznie – obecnie istnieje możliwość jej usunięcia. Przeważnie do tego celu wykorzystuje się laser. Zabieg wykonywany jest najwcześniej po ośmiu tygodniach od porodu. Jest bezbolesny i wykonywany przy znieczuleniu miejscowym. Usuwanie blizny po cesarce laserem polega na złuszczeniu zgrubiałej skóry oraz na zamknięciu naczyń. Zniszczoną tkankę zastępuje nowa, następuje proces gojenia się. Po takim zabiegu wyrównuje się koloryt skóry, a efekt określany jest jako zadowalający. Zabieg można wykonać w klinikach medycyny estetycznej lub w gabinetach dermatologicznych.

Blizna po cesarce - czego unikać?

Blizna po cesarskim cięciu wymaga dłuższej uwagi i pielęgnacji. Z pewnością kobiety mające bliznę nie powinny nadwyrężać mięśni brzucha. Wskazane jest również powstrzymywanie się od aktywności fizycznej angażującej mięśnie brzucha przez okres 3 miesięcy od porodu. Należy unikać również chodzenia po schodach oraz długich spacerów. Każdy niepokojący objaw jak opuchlizna, ból czy zmiany skórne jest wskazaniem do wizyty lekarskiej.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź