Przejdź do treści

Bądź jak Tony Soprano: segreguj śmieci!

Bądź jak Tony Soprano: segreguj śmieci!
System segregacji odpadów rekomendowany przez filipiński Uniwersytet of The Phillipines Diliman, AnnaOposa.ph
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Amy Schumer w czerwonej sukience pozuje na ściance
Amy Schumer w szpitalu. Aktorka cierpi na ciążowe dolegliwości
kobieta, mężczyzna, czwórka dzieci
„Matczyna emerytura” później niż zakładano
Kobieta w aptece rozmawia z farmaceutą
Szczepienia w aptekach? Co na to krajowy konsultant?
Kobieta trzyma w ręku e-papierosa
E-papierosy mają szkodliwy wpływ na układ oddechowy
Anja Rubik na spotkaniu z mediami
Anja Rubik popiera akcję #ThisIsNotConsent

Jak wiemy, czekają nas zmiany w tzw. zarządzaniu odpadami. Jak ważna to dziedzina gospodarki, świadczył już udział w niej Tony’ego Soprano z serialowej mafijnej „Rodziny Soprano”. Poradzimy, gdzie szukać zabójczo praktycznych i atrakcyjnych koszy.

Od 1 lipca br. to gminy przejmują kwestię segregację i wywozu śmieci w pełni na swoje barki. Wynika to z zaostrzonych regulacji unijnych, które wymagają zmian w poziomie odzyskiwania odpadów (więcej sortowni i spalarni, mniej składowisk). Odtąd system ma być znacznie bardziej szczelny (Tony by się tym zmartwił) i nie pozwalać na karygodne przekwalifikowywanie odpadów niebezpiecznych na bezpieczne, celem tańszego składowania, czy na wywózki do lasu. Odbiorem śmieci zajmą się wybrane w toku przetargów firmy, które też najprawdopodobniej dostarczą pojemniki na posegregowane odpady. Nie w każdym przypadku tak jednak będzie, a poza tym w domach wielorodzinnych każdy będzie musiał zacząć segregowanie już we własnej kuchni, by przygotowane śmieci wyrzucić do odpowiednich koszy. Przed wami mały przegląd pojemników.

Najprostsze i bardzo praktyczne systemy znajdziemy oczywiście w Ikei, która jak zwykle przewidziała najróżniejsze warianty wnętrz i ścian, przy/w których mocowane będą kosze. System trzech 12-litrowych pojemników można zamontować w wysuwanej szufladzie kuchennej (39,99 zł),

Źródło: Ikea.com

kosz Retur może stać samodzielnie (29,99 zł)

Źródło: Ikea.com

zaś system dziewięciu mniejszych i większych pojemników można albo ustawić samoistnie, albo skrzętnie ukryć we wnętrzu szafki (139,91 zł).

Źródło: Ikea.com

Ci, którym ciągle myli się, do której komory powinny trafić butelki, a do której stare gazety, pomóc powinien oznaczony kolorystycznie kosz Multispace (199 zł). Wykonane ze stali i plastiku urządzenie jest wytrzymałe i łatwo je czyścić – wewnętrzne wiaderka po zapełnieniu po prostu opróżniamy i nie musimy dodatkowo używać worków na śmieci, co też stanowi drobną ulgę dla środowiska.

Źródło: Zgniatam.pl

Jeszcze mniej wątpliwości pozostawi EcoTrio – zestaw trzech ładnych, stalowych koszy, wymagających wszak trochę więcej miejsca (269 zł) Potrzeba na nie ciut większej kuchni, ale też dowolność kombinacji ich ustawienia pozwala zmieścić je np. w garażu.

Źródło: Zgniatam.pl

Wielbiciele fachowych gadżetów mogą sięgnąć po australijski system koszy Eco Bin (ok 20 dolarów australijskich za pojemnik i 5 za pokrywkę), który zrewolucjonizował ponoć tamtejszą gospodarkę odpadów. Same kosze wykonane są ze specjalnego ultralekkiego plastiku, który łatwo się transportuje i wymaga 90% mniej energii niż zwykły przy produkcji. Są też całkowicie biodegradowalne.

Źródło: Ecobin.com.au

Dla romantyków, którzy osobno trzymają kompost, i szukają czegoś na odpady suche (papier, karton, puste butelki), na Etsy czekają wiklinowe kosze za 58,73 zł.

Źródło: Etsy.com

Szukałam też pojemników, które mogłyby pomóc w nauczaniu dzieci segregacji śmieci, ale nic takiego nie znalazłam – czyżby nikt tego jeszcze nie wymyślił?

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Dizajn dla zmysłów

Sól z Islandii

Sól z Islandii

Zielone smoothie

Zielone smoothie

Dizajn na jesień

Dizajn na jesień

Marmolada dla oczu

Marmolada dla oczu

Dizajnerska iluzja

Dizajnerska iluzja

Ostatni piknik lata

Ostatni piknik lata

Must Have eko dizajnu

Must Have eko dizajnu

Rzecz dla miejskiego ogrodnika

Rzecz dla miejskiego ogrodnika

Meblowy azyl

Meblowy azyl

Panda i papier

Panda i papier

Własna piekarnia

Własna piekarnia