Kobieta ćwiczy balet w ciąży Kobieta ćwiczy w ciąży/ Pexels, fot. Pavel Danilyuk

Czy można tańczyć w ciąży? Czy balet to dobry wybór 

Taniec w ciąży to jedna z form aktywności fizycznej, na którą mogą pozwolić sobie przyszłe mamy. Jest jednak kilka warunków, które muszą być spełnione. A balet w ciąży? W końcu podskoki i stanie na jednej nodze niekoniecznie łączą się z rosnącym brzuszkiem. 

Spis treści:

Bezpieczne ćwiczenia w ciąży 

Aktywność fizyczna w ciąży to szereg korzyści. Ćwiczenia w ciąży to m.in. kontrola masy ciała, zmniejszenie dolegliwości bólowych w obrębie kręgosłupa, mniejsze dolegliwości ciążowe, kondycyjne przygotowanie do wysiłku porodowego. Musimy jednak pamiętać, aby zawsze konsultować się z lekarzem prowadzącym – nie podejmujemy żadnej, nawet najprostszej aktywności na własną rękę. Bezpieczne ćwiczenia w ciąży to te, na które mamy zielone światło i które wiemy, jak wykonywać. Ruch nie powinien przynosić bólu, dyskomfortu. Aktywność fizyczna w ciąży to m.in.: zajęcia dla przyszłych mam (umiarkowany aerobik, pilates, joga), pływanie (a także aqua aerobic), spacer, szybszy marsz.

W rekomendacjach Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego przeczytamy, że poziom aktywności fizycznej w ciąży niepowikłanej musi ulegać obniżeniu, a podejmowanie de novo aktywności fizycznej lub jej zwiększanie podczas ciąży jest przeciwwskazane. Możemy ćwiczyć, ale nie zwiększamy intensywności, ciąża nie jest też dobrym czasem na życiowe rewolucje – jeśli nie byłyśmy wcześniej zbyt aktywne, nie zaczynajmy przygody ze sportem właśnie teraz.

Adaptacja baletu dla przyszłych mam 

Ćwiczenia, których nie należy wykonywać w ciąży, to te, którym towarzyszą skoki, gwałtowne ruchy, nagłe zmiany kierunków. Czy to znaczy, że nie można tańczyć w ciąży? Niekoniecznie. Taniec jest dobrą formą aktywności, pod warunkiem, że nie jest zbyt intensywny, a choreografia nie wymaga wykonywania skomplikowanych figur. Pamiętaj, że nawet jeśli tańczyłaś wcześniej, musisz poprosić lekarza prowadzącego o zgodę na udział w zajęciach tanecznych.

A co z baletem? Cudownie prostuje kręgosłup, otwiera klatkę piersiową, sprawia, że ruchy stają się bardziej eleganckie i miękkie. Jednak rozciąganie, stanie na jednej nodze, podskoki  to elementy, które na pewno trzeba wyeliminować. Balet w ciąży powinien opierać się na spokojnych ruchach, na ćwiczeniu oddechu, „łączeniu” się z muzyką. W ciąży przesuwa się środek ciężkości, może być trudno utrzymać niektóre figury – lepiej nie sprawdzać, czy damy radę stać ze złączonymi piętami, ile utrzymamy się na palcach.

Jak modyfikować ćwiczenia baletowe, aby móc je wykonywać w ciąży? Niestety z większością możemy mieć problem. Skoki są zakazane, podobnie jak rozciąganie i podnoszenie nóg. Możemy jednak wybierać z baletu to, co relaksujące – pracę nad swoim ciałem, odpowiednie układanie ramon, czy barre – ćwiczenia przy drążku (one też mogą być delikatne).

Inne formy tańca dla kobiet w ciąży 

Taniec w ciąży to korzyści dla zdrowia i samopoczucia przyszłych mam. Na przykład taniec brzucha może pozytywnie wpłynąć na obraz ciała i poczucie własnej wartości. Ta forma aktywności fizycznej to także m.in.: lepsza jakość snu, mniejsze bóle pleców, obniżony poziom stresu, zwiększona elastyczność, poprawa krążenia krwi.

Jaki rodzaj tańca w ciąży będzie odpowiedni? Wspomniany już taniec brzucha to wsparcie w utrzymaniu prawidłowej postawy, pomoże także zachować elastyczność pleców, a delikatne, przemyślanie ruchy pozwalają budować świadomość własnego ciała. Możemy zdecydować się także na salsę, sambę, taniec towarzyski – należy jednak zrezygnować z podnoszenia i innych „siłowych” figur, unikać silnych skrętów miednicy i ruchów bioder, nie wyginać się do tytułu, zrezygnować z nagłych i szybkich zmian kierunku.

Gdy już uzyskasz zgodę lekarza na taniec, porozmawiaj także z instruktorem – powiedz, że jesteś w ciąży, poproś o modyfikacje, które pozwolą ci się jak najdłużej cieszyć z tańca. Nawet jeśli jesteś przyzwyczajona do intensywnych treningów, w ciąży warto wybierać umiarkowane ćwiczenia, nie przemęczać się. Zwalniając, sprawiamy, że możemy dłużej cieszyć się ulubionymi aktywnościami.

Źródła:

  1. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie opieki przedporodowej w ciąży o prawidłowym przebiegu
  2. Gablankowska M., Radziszewska S., Aktywność fizyczna kobiet w ciąży, w trakcie porodu oraz połogu, Sztuka Leczenia 2019, nr 1, 59–64
  3. Toberna CP, Horter D, Heslin K, Forgie MM, Malloy E, Kram JJF. Dancing During Labor: Social Media Trend or Future Practice? J Patient Cent Res Rev. 2020 Apr 27;7(2):213–217

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź