Przejdź do treści

Bethan Laura Wood – wielbicielka (nie)codzienności

Bethan Laura Wood – wielbicielka (nie)codzienności
Tak Bethan Laura Wood wyobraża sobie nowoczesną koronkową wenecką maskę, WoodLondon.co.uk
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
kobieta myje twarz
Seks dobry na wszystko, nawet na trądzik? HZ kontra mity #10 Trądzik
Kobieta dekoruje pierniki
8 sposobów na spędzenie świąt bez wyrzutów sumienia
Dobra wiadomość dla chorych na rdzeniowy zanik mięśni – lek na SMA będzie refundowany w Polsce
stół świąteczny
Racjonalne podejście do jedzenia podczas świąt. Dietetyk radzi, jak znaleźć złoty środek
Magiczne portrety chorych dzieci w szpitalach. Zobacz zdjęcia z projektu „Heart Project”

Lubię designerów, którzy w swoich projektach uwzględniają życie: to, że rzeczy się niszą, podlegając działaniu czasu, powietrza, zanieczyszczeń. Bethan Laura Wood jest jedną z tych osób – projektantów zainteresowanych tym, co robi z nami życie.

Jej ciekawość wobec rzeczywistości przejawia się zarówno w użytych materiałach, jak i w zainteresowaniu lokalnością i jej wpływem na gusta czy zwyczaje, a także we włączeniu procesów niszczenia i starzenia w proces twórczy. Weźmy takie filiżanki Stain z 2006 r. To porcelana pokryta od wewnątrz specjalną warstwą, która pod wpływem użytkowania przejmuje barwniki z herbaty. Im dłużej pije się z takiej filiżanki, tym bardziej nabiera ona cech jednostkowych. Taka mała herbaciana customizacja!

Średnio pofarbowana herbacianym wywarem filiżanka Stain, źródło: WoodLondon.co.uk

Bethan Laura Wood pracuje też z lokalnymi upodobaniami i surowcami na poziomie wyposażenia wnętrz. Jej krzesło Collage Chair, powstałe w trakcie studiów w Royal College of Art, jest efektem refleksji nad zapotrzebowaniem mieszkańców imigranckiej dzielnicy Barking, gdzie do wspólnych z lokalsami warsztatów i pracy konceptualnej zaproszono studentów z RCA. Krzesło miało przysłużyć się tamtejszej bibliotece i powstać z istniejących już mebli z tej okolicy. Bethan postanowiła wziąć na warsztat trzy stoliki z lat 60., z pomocą których stworzyła krzesło z oparciem i blatem. Powstała forma najbardziej zbliżona do biurka, z jaką miałyby do czynienia lokalne dzieciaki, ponoć często pozbawione nawet tego prostego udogodnienia.

 

Collage Chair, źródło: WoodLondon.co.uk

Podobne zainteresowania przeszłością okolicy zagrały w projekcie Particle, powstałym w trakcie rezydencji Wood w londyńskim Design Museum. Bethan wykorzystuje w nim historię lokalizacji muzeum, Butlers Wharf nad Tamizą, będącej historycznie punktem przeładunkowym różnych dóbr. W miejscu, gdzie dziś stoi siedziba Design Museum, niegdyś przechowywano skrzynie z bananami, i to one posłużyły Wood do stworzenia systemu mebli zbudowanych właśnie ze skrzyń i materiałów do pakowania. Ich kombinacje pozwalają na stworzenie wielu wariantów szafek i regałów w zależności od potrzeb odbiorcy.

 

System mebli ze sklejkowych skrzynek, źródło: WoodLondon.co.uk

Particle jest jednym z projektów, które najlepiej pokazują zainteresowania Wood. Jej największe serie to właśnie mebla i biżuteria stworzone przy użyciu jednego z mniej cenionych surowców: sklejki. Particle powstało z laminatów i płyty OSB, które projektantka połączyła w zaskakujące i przywodzące na myśl inkrustację i intarsję wzory. Odpady z produkcji tych mebli wykorzystane zostały do stworzenia serii biżuterii Particle_jewellery, która z czasem rozwinęła się w osobną linię bransoletek.

Biżuteria ze sklejkowych odpadów, źródło: WoodLondon.co.uk

Jeszcze bardziej eko jest biżuteryjna seria Link, powstająca w całości z jednego fragmentu sklejki poprzez wycinanie coraz mniejszych pierścieni o tym samym kształcie. Ich połączenia tworzą całą gamę produktów – od długich naszyjników po pierścionki. Powstające podczas laserowego wycinania przebarwienia sklejki przydają poszczególnym projektom walor oryginalności.

Sklejkowe okręgi układające się w bransolety, pierścionki i naszyjniki, źródło: WoodLondon.co.uk

Gdybyście zamarzyli o którymś z tych cudeniek na własność, nowa seria biżuterii Bethan Laury Wood, Pivot & Push, jest do kupienia w domu handlowym Browns w Jorku lub w trzech innych miastach w Yorkshire, a jej meble i oświetlenie prowadzi mediolańska Nilufar Gallery.

Kształty biżuterii z serii Pivot & Push zostały zainspirowane ulicami włoskiej Vicenzy, żródło: WoodLondon.co.uk

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Dizajn dla zmysłów

Sól z Islandii

Sól z Islandii

Zielone smoothie

Zielone smoothie

Dizajn na jesień

Dizajn na jesień

Marmolada dla oczu

Marmolada dla oczu

Dizajnerska iluzja

Dizajnerska iluzja

Ostatni piknik lata

Ostatni piknik lata

Must Have eko dizajnu

Must Have eko dizajnu

Rzecz dla miejskiego ogrodnika

Rzecz dla miejskiego ogrodnika

Meblowy azyl

Meblowy azyl

Panda i papier

Panda i papier

Własna piekarnia

Własna piekarnia