Przejdź do treści

Bezpieczne pierwsze kroki w internecie

Zdjęcie: shutterstock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
para leżąca w łóku, on ją całuje w czoło
Innowacyjne prezerwatywy zabezpieczą przed infekcjami
Agnieszka Hyży
Agnieszka Hyży: nie oszukujmy siebie i całego świata słodkimi historyjkami jak z reklamy o pięknym bobasku
Joanna Kurowska o żałobie i wsparciu terapeutycznym. „To żaden wstyd, gdy człowiek szuka pomocy”
Meghan Markle i książe Harry
Meghan Markle podróżuje samolotem. Nasz ekspert odpowiada, czy latanie jest bezpieczne dla ciąży?
Główny Inspektor Sanitarny: teorie przeciwników szczepień to szarlataneria

Maluch, który ledwie potrafi utrzymać się na nogach, a już sprawnie posługuje się tabletem, to coraz częstszy widok. Dlatego wizja kilkulatka surfującego po internecie wcale nie jest wizją z kosmosu. Jak zapewnić mu bezpieczeństwo w świecie online?

To już? Tak, bywa że już zaawansowany przedszkolak mniej lub bardziej świadomie zagląda do internetu. Drugo- czy trzecioklasista w sieci będzie szukał informacji potrzebnych do szkoły, ale nie ma się co oszukiwać – głównie będzie szukał tam gier, zdjęć swoich idoli i kontaktu z rówieśnikami. O ile na konta na portalach społecznościowych przyjdzie jeszcze czas, internet może być źródłem wiedzy i rozrywki. Ważne, żeby dzieci wiedziały, jak z niego umiejętnie korzystać.

Szlaban na surfowanie do końca podstawówki najlepszym środkiem bezpieczeństwa? Niewykonalne. Jeśli nie w domu, dzieci zetkną się ze wszystkimi pokusami netu u kolegów albo, dzięki smartfonom, na podwórku. Najlepiej więc będzie, żeby pierwsze kroki w wirtualnym świecie stawiały w towarzystwie rodziców. Podpowiadamy, jak się do tego zabrać.

1. Do komputera siadajcie razem.  Jeśli maluch zostaje przed ekranem sam, warto ustawić urządzenie w takim miejscu, z którego będzie dobrze widoczne dla dorosłych. Zamknięty pokój dziecięcy nie jest najlepszym pomysłem na początki surfowania po sieci.

2. Ustalcie limit czasu spędzanego przed ekranem. Ciężko się oderwać? W egzekwowaniu ustaleń może pomóc program, który w odpowiedniej chwili zablokuje dostęp do internetu.

3. Spróbujcie znaleźć strony, które mogą zainteresować dzieci – wirtualną encyklopedię, portal z grami adekwatnymi do wieku malucha, program do nauki języka… Zaznaczcie wyraźnie, co dziecku w sieci wolno, a czego nie. Każda nowa aktywność powinna być skonsultowana z dorosłym.

4. Czujne rodzicielskie oko ponad wszystko, ale nie zaszkodzą też aplikacje blokujące niewłaściwe dla dzieci treści czy dostęp do określonych stron.

5. Wymóg zalogowania się na stronie, np. z grami, to dobra okazja do rozmowy o bezpieczeństwie. Niezależnie od tego, czy na logowanie pozwolicie, czy też nie, maluch powinien wiedzieć, jakich danych nie wolno mu podawać, jakich zdjęć i komu nie wysyłać, jakich materiałów nie ściągać i wypełnienie każdego formularza konsultować z dorosłym.

6. Podobnie jak omawiacie zasady zachowania na placu zabaw czy w parku, przegadajcie kwestie reagowania na zaczepki obcych w sieci.

7. Kilkulatek jest bezkrytyczny i przyjmuje wszystko za dobrą monetę. Powinien wiedzieć, że nie każda informacja znaleziona na stronach www jest wiarygodna. Internet to ogromne źródło wiedzy, ale też ogromny śmietnik. Umiejętność poruszania się w tym świecie wymaga wprawy. Pokaż maluchowi kilka stron godnych zaufania i na początek tego się trzymajcie.

8. Nie strasz i nie krytykuj. Tylko wtedy dziecko z każdą wątpliwością przyjdzie do ciebie.  Czasem kilkulatek znajdzie się na niedozwolonej stronie zupełnie przypadkowo. Dobrze, żeby miał z kim pogadać o tym, co go zaniepokoiło.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Dlaczego warto zabrać całą rodzinę na rower?

Co nam zostanie z wakacji? Lista dobrych praktyk

Daj dziecku komiks

Przez pianino do… języka

Potówki – problem upalnego lata

5 sposobów, jak chronić skórę podczas upałów

Owoce i warzywa bez przemycania

Owoce i warzywa bez przemycania

Co nam daje plaża?

Dzieciak w wodzie: subiektywny poradnik bezpieczeństwa

Pod kontrolą

Jak chronić dziecko przed upałem?

Pora na rower