Przejdź do treści

Bielszy odcień Japonii

Bielszy odcień Japonii
Śnieżna droga Yuki-no-Otani. Źródło: Japan National Tourist Organization
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Fryzjerka znalazła dziwną plamkę na jej głowie. Okazało się, że po 13 latach ma nawrót raka
szczepionka
Grypa – dlaczego się szczepimy?
Marihuana leczy raka. Mit czy prawda?
Mama i stetoskop
Mama i stetoskop: Nie wierzcie we wszystko co znajdziecie w internecie. Jeśli jest coś, co was nurtuje, to pytajcie lekarzy
Niepożądany odczyn poszczepienny. Jak często występuje?

Okazuje się, że największe opady śniegu występują wcale nie tam, gdzie jest najmroźniej, ale tam, gdzie powietrze jest bardzo wilgotne dzięki bliskości ciepłego morza.

Jednym z takich miejsc są Góry Kaskadowe i Góry Nadbrzeżne w zachodniej części Ameryki Północnej. Sąsiedztwo łagodnego Pacyfiku sprawia, że w sezonie zimowym spada tam regularnie po kilkanaście metrów śniegu, a pokrywa śniegowa ma na początku wiosny grubość średnio 7-8 m.

Do najbardziej zaśnieżonych wierzchołków świata należą wulkany Mount Baker i Mount Rainier w amerykańskim stanie Waszyngton. Z kolei  Port Valdez na Alasce to prawdopodobnie najbardziej zaśnieżone miasteczko położone na poziomie morza.Tak wygląda w środku stycznia:


Port Valdez na Alasce. Źródło: Don Pitcher  

Innym zaśnieżonym regionem globu jest zachodnia część Kaukazu, wznosząca się ponad Morzem Czarnym w pobliżu Soczi. W najsłynniejszym rosyjskim kurorcie, położonym na szerokości geograficznej Nicei, panuje klimat podzwrotnikowy wilgotny, a mróz i śnieg pojawiają się tam sporadycznie. Wystarczy jednak odjechać 30 km na wschód i wjechać w doliny górskie, aby dotrzeć do miejsc, gdzie pokrywa śniegu osiąga rokrocznie grubość 8-10 m. Teraz łatwo zrozumieć,  dlaczego podzwrotnikowe Soczi, półmilionowa letnia stolica Rosji, będzie za rok organizatorem zimowych Igrzysk Olimpijskich.

Szczyty Kaukazu, a w oddali – błękitne, subtropikalne Morze Czarne . Źródło: Tom Kelly/United States Ski and Snowboard Association

Jednak za najbardziej śnieżne miejsce na świecie uchodzi środkowa część japońskiej wyspy Honsiu, także położona w strefie klimatu podzwrotnikowego. Zimą wiatry wiejące znad Morza Japońskiego przynoszą na jej zachodnie brzegi niewyobrażalne wprost ilości śniegu. W okolicy góry Ibaki (1377 m n.p.m.) spada go co roku od 30 do 40 m! Pokrywa śniegowa ma tam grubość ponad 15 m.

Wiodąca w pobliżu wierzchołka góry Ibaki droga, którą Japończycy starają się utrzymać w ruchu przez cały rok, stała się sporą atrakcją turystyczną. Wiedzie bowiem śnieżnym kanionem o głębokości 20 m. Znana jest jako Yuki-no-Otani. Spójrzcie poniżej i wyobraźcie sobie, że miejsce to znajduje się na szerokości geograficznej Krety.

Droga Yuki-no-Otani. Źródło: Japan National Tourist Organization

Jak widać, Polska na tym tle wypada dość umiarkowanie. U nas najwięcej śniegu leży i spada w górach. Na Kasprowym Wierchu jest go obecnie ponad metr, a w rekordowym 1995 r. było go tam ponad 3,5 m. Na terenach nizinnych pokrywa śniegowa rzadko przekracza 30-40 cm, a rekordy stuletnie wynoszą 70-80 cm (Suwałki – 84 cm w lutym 1979 r).

Ale bądźmy czujni! Skoro pogoda zimą staje się coraz bardziej wilgotna, trzeba się liczyć z nowymi ekstremami w Europie. W lutym zeszłego roku takie nieszczęście spadło na Bałkany. W ciągu paru dni w niektórych rejonach Serbii grubość pokrywy śnieżnej wzrosła z 0 cm do 180 cm! Setki miejscowości zamieszkałych przez dziesiątki tysięcy ludzi zostały odcięte od świata. Takim śniegom – z góry dziękujemy.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Zainteresują cię również:

Kubek kawy

Kawa a jakość plemników. Okazuje się, że jest zależność!

Angelina Jolie najpierw szokowała, teraz ratuje życie

Strach przed bólem gorszy niż ból

Strach przed bólem gorszy niż ból

6 badań, dzięki którym diagnozujemy nowotwory

Nie odkrywaj swojej pasji – stwórz ją

Zdenerwowany? Zjedz coś

Fitness na zdrowe jelita

Owoce i warzywa bez przemycania

Owoce i warzywa bez przemycania

Pies kontra upał. Jak pomóc zwierzakowi?

10 ekokosmetyków idealnych na lato

10 rzeczy, które czyścisz źle, za rzadko lub wcale

Mamo, mam coś w oku!