Przejdź do treści

Biurko i plecak – niezbędnik pierwszaka

Biurko i plecak – niezbędnik pierwszaka
Zdjęcie: shutterstock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Niepożądany odczyn poszczepienny. Jak często występuje?
Mama Kosmetolog o bliznowcu – czym się charakteryzuje i jak powstaje?
Joanna Horodyńska
Karolina Gilon i Joanna Horodyńska zachęcają do badań piersi
magda gessler
Magda Gessler ambasadorką kampanii „Diagnostyka Jajnika”
Keira Knightley
Keira Knightley zakazała swojej córce oglądania filmów Disneya

To nieuniknione: zbliża się wrzesień. Dla starszaków – nielubiany koniec wakacji, dla pierwszoklasistów czas maksymalnej ekscytacji. A dla rodziców ostatnia chwila na zakup dobrego plecaka i przygotowanie biurka. Na co zwrócić uwagę?

Jak wybierać plecak i gdzie najlepiej posadzić pierwszaka do odrabiania lekcji? Dziś pomijamy kwestie estetyczne, a skupiamy się na wygodzie i zdrowiu. Ponieważ i w szkole, i przy biurku dzieciaki spędzą sporo czasu, warto zasięgnąć opinii eksperta. Dobrych rad udziela Ewelina Musiał, pracująca z młodszymi pacjentami fizjoterapeutka z Centrum Rehabilitacji Feel Better.

– Tornister, torba, czy plecak? Jaki powinien być ten idealny?

– Dla najmłodszych dzieci, zwłaszcza tych, które do szkoły chodzą na piechotę (i nie jest to jedynie przejście przez najbliższa ulicę) poleca się plecaki na kółkach. To wygodne rozwiązanie, ale trzeba bezwzględnie pilnować, żeby dziecko ciągnęło taki plecak raz jedną, a raz drugą ręką. W praktyce bywa to trudne, drugim rozwiązaniem jest więc klasyczny plecak – tornister. Tu kluczowe jest dobre wyprofilowanie części mającej kontakt z plecami, co pozwoli na lepsze rozłożenie niemałego często ciężaru.

– Po szkole czas na odrabianie lekcji. I chociaż nauczyciele zarzekają się, że prac domowych nie ma wiele, to jednak przeciętny pierwszoklasista spędza przy biurku sporo czasu. Jak przygotować mu miejsce do pracy, aby nie tylko nie zrobić krzywdy, ale w miarę możliwości wspomóc prawidłowy rozwój?

– Najbardziej ergonomiczne jest biurko z funkcją regulacji wysokości oraz kąta nachylenia blatu. Taki mebel „rośnie razem z dzieckiem” i można go dostosować do indywidualnych potrzeb. O ile regulowane nóżki ma wiele biurek, ze znalezieniem takiego z regulacją blatu może być trudniej. Wtedy polecamy specjalne nakładki na biurko, dzięki którym ograniczy się potrzebę zbytniego pochylania nad zeszytem lub książką. Biurko nie powinno być malutkie. Dzieci potrzebują odpowiednio dużo miejsca, aby swobodnie rozłożyć szkolne przybory.

– A krzesło? Maluchy siedzą w szkołach na mniejszych twardych krzesełkach, co chyba nie jest specjalnie wygodne. W domu to my decydujemy o wyborze mebli i chyba warto tę możliwość wykorzystać.

– Najlepsze krzesło to krzesło obrotowe. Koniecznie z regulacją wysokości i wyprofilowanym oparciem. Podczas siedzenia plecy powinny przylegać do oparcia i być wyprostowane. Ważne jest też, żeby obie ręce swobodnie opierały się o blat biurka, a kolana i stopy uginały się pod kątem 90˚. Stopy nie powinny zwisać nad ziemią. Jeśli nie sięgają podłogi, wspomagamy się podnóżkiem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Dlaczego warto zabrać całą rodzinę na rower?

Co nam zostanie z wakacji? Lista dobrych praktyk

Daj dziecku komiks

Przez pianino do… języka

Potówki – problem upalnego lata

5 sposobów, jak chronić skórę podczas upałów

Owoce i warzywa bez przemycania

Owoce i warzywa bez przemycania

Co nam daje plaża?

Dzieciak w wodzie: subiektywny poradnik bezpieczeństwa

Pod kontrolą

Jak chronić dziecko przed upałem?

Pora na rower