Przejdź do treści

Błędy interwałowe

Fot. Katarzyna Milewska
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Meghan Markle jest w ciąży. Poinformował Pałac Kensington
Marta Frej dla Hello Zdrowie!
smutna kobieta
Czy kobiecy gniew może być zdrowy?
trójka niemowlaków na łóżku
Mama trojaczek zawiedziona swoim poporodowym brzuchem
Marihuana
Medyczna marihuana zalegalizowana w Wielkiej Brytanii

Interwały są piekielnie skuteczne w spalaniu tkanki tłuszczowej i zwiększaniu wydolności. Jednak żeby ten typ treningu przynosił oczekiwane efekty, trzeba wykonywać go umiejętnie. Jeżeli już próbowałeś, a twoja oponka ani drgnęła, być może popełniasz jeden z podstawowych błędów.

Trening HIIT (high intensity interval training), czyli trening przedziałowy o wysokiej intensywności, ma wielu miłośników. Składa się z serii intensywnego wysiłku (od 20 do 30 sekund), przeplatanych regeneracją, czyli aktywnym wypoczynkiem. Jest idealny dla tych, którzy chcą pozbyć się tkanki tłuszczowej lub zwiększyć wydolność. Łatwo jednak popełnić błędy, które skutecznie obniżą efektywność takiego treningu. Czego się wystrzegać?

1. Pomijanie rozgrzewki

Brak rozgrzewki sprawi, że ciało osiągnie maksimum wydolności fizycznej dopiero w połowie treningu, co przełoży się na jego zmniejszoną efektywność. A do tego znacznie wzrośnie szansa kontuzji.

2. Zbyt długi trening

Prawidłowo HIIT powinien trwać od 4 do 20 minut. Podczas interwałów kluczowe jest, żeby wycisnąć z siebie absolutne maksimum. A gdy trening trwa za długo, unikamy dawania z siebie stu procent, chcąc (często nawet podświadomie) oszczędzić siły na następne rundy.

3. Krótka przerwa

Kiedy aktywny odpoczynek trwa zbyt krótko, nie jesteśmy przygotowani do tego, aby w kolejnym powtórzeniu pracować na pełnych obrotach. Okres regeneracji powinien trwać na tyle długo, by tętno spadło poniżej 130 uderzeń na minutę.

4. Zbyt trudne ćwiczenia

Podczas kolejnych rund treningu dochodzi do zwiększenia napięcia oraz spadku zdolności motorycznych, co w trakcie wykonywania skomplikowanych ruchów grozi kontuzją. Ćwiczenia, które dobierasz do swojego trningu, powinny być na tyle proste, żebyś mógł wykonywać je intuicyjnie, bez angażowania w to głowy.

5. Zbyt szybko, zbyt często

Zaczynając przygodę z HIIT, tak jak z każdym innym sportem, nie warto wypływać od razu na szerokie wody. Kilkuminutowy trening na początek w zupełności wystarczy. Z każdym kolejnym możesz nieco zwiększyć ten czas. Dasz w ten sposób czas układowi ruchowemu na przystosowanie się do nowej formy aktywności. Podobnie jest z częstotliwością – trening najlepiej wykonywać  2–3 razy w tygodniu.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Jak rozpocząć przygodę z bieganiem?

Domowy trening z kettlebells

Trening na drabince koordynacyjnej

Ćwiczenia na silny brzuch z kettlebells

Cała prawda o interwałach

Jak trenować z kettlebells?

Jak powinna wyglądać rozgrzewka? Krok po kroku

Trening z gumami – wielki powrót

Świąteczna rozpiska treningowa

Stretching na rozgrzewkę?

Domowy trening biegacza

Ćwiczenia na pośladki w ciąży