gettyimages.com Ciężki plecak dla dziecka – jak mu pomóc?/ iStock

Ciężki plecak dla dziecka – jak mu pomóc?

Spis treści:

Eksperci twierdzą, że waga tornistra nie powinna przekraczać 10 proc. masy ciała dziecka. Czyli 8-letnie dziecko, ważące około 25 kg, nie powinno dźwigać więcej niż 2,5 kg. Jednak plecaki naszych pociech ważą nawet 6-8 kilogramów! A ciężki plecak dla dziecka może oznaczać nie tylko wady kręgosłupa, ale również zmiany w stawach kolanowych, skokowych, a także barkowych.

Robiąc niewiele, możesz pomóc dziecku

Jak informuje American Occupational Therapy Association, 6 na 10 dzieci odczuwa problemy z kręgosłupem, które wynikają z noszenia zbyt ciężkich plecaków. Inne badania, przeprowadzone przez zespół z Boston University, wykazały, że aż 85 proc. uczniów skarży się na dyskomfort i ból związany z noszeniem tornistrów. Zatem problem jest poważny.

Szczerze współczuję maluchom, które taszczą do szkoły te wielkie, ciężkie i często niewygodne plecaki. Przez lata nic się w tej kwestii nie zmieniło, jednak pamiętajmy – robiąc niewiele, można uchronić dziecko przed groźnymi konsekwencjami dla zdrowia. Oto kilka ważnych zasad.

Ciężki plecak dla dziecka – co możesz zrobić?

  • Zainwestuj w dobry plecak dla dziecka! Powinien być dopasowany do jego wzrostu i nie powinien wystawać poza dolną partię pleców. Najlepiej, aby był usztywniony.
  • Dopilnuj, by plecak dla dzieci był noszony na obu ramionach. Paski powinny być grube i dopasowane. Należy je naciągnąć, tak aby plecak nie wisiał, ale jednocześnie dziecko powinno czuć się komfortowo.
  • Świetnie, gdy tornister ma dodatkowy pasek w talii – pomaga on w równomiernym rozłożeniu ciężaru.
  • Jeśli już dokonałeś zakupu, zwróć uwagę na poprawne pakowanie. Cięższe rzeczy lepiej układać na dno plecaka i blisko pleców dziecka.
  • Sprawdź, czy dziecko nosi naprawdę potrzebne rzeczy. Zbędne przedmioty pozostaw w domu.
  • Naucz dziecko, aby podczas podnoszenia i zakładania plecaka, uginało kolana. Dzięki temu mniej obciąży kręgosłup.
  • Porozmawiaj z nauczycielem, jeśli uważasz, że dziecko nosi zbyt wiele książek, które podczas niektórych lekcji są zbędne. Może uda się znaleźć optymalne rozwiązanie.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź