Przejdź do treści

Co dzieci jedzą w szkole?

Co dzieci jedzą w szkole?
Zdjęcie: reed_sandridge | Flickr | Some right reserved
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Lekarz bada śledzionę pacjentki
Mama Pediatra zaleca szczepienia przeciwko meningokokom, pneumokokom i Haemophilus influenzae typu B
Stringi na schodach przed sądem w Cork (Irlandia)
Majtki oznaką protestu. Kobiety w Irlandii oburzone po skandalicznym wyroku
dachy domów z kominami, z których leci dym
Smog. W większości polskich gmin nadal bezkarnie spala się śmieci
Modelki Victoria's Secret
Jan Singer, dyrektor generalna, opuszcza Victoria’s Secret
Cytologia – zwróć uwagę na to, czym masz pobierany materiał

Zaglądamy do szkolnych kantyn w różnych krajach. Okazuje się, że nasze polskie szkolne obiady prezentują się całkiem dobrze, choć nadal są i takie kraje, z których warto brać przykład.

Na początku września obiecywaliśmy sobie, że do szkolnych pudełek na lunch będziemy pakować wyłącznie zdrowe produkty. Będzie dużo warzyw, owoców, będzie kolorowo, atrakcyjnie i do tego eko. A dzieci będą z apetytem i bez marudzenia zjadać wszystko, co przygotujemy. Entuzjazm opadł już po pierwszym tygodniu, a po miesiącu ze śniadaniówek wieje nudą. To niebezpiecznie zbliża naszych małych uczniów do zakupów w szkolnych sklepikach, gdzie królują cukier, biała mąka i oranżadowe bąbelki. Najmłodsi mogą na szczęście liczyć na stołówkę, a w niej przynajmniej na ciepłą zupę. Wiecie, co jadają na szkolne obiady dzieciaki w innych krajach? Popatrzcie.

Włochy

Tu je się jak w domu. Na przystawkę zupa lub makaron, potem danie główne (z mięsem, rybą lub jajkiem) oraz warzywa, na deser owoc lub ciasto. Włosi duży nacisk kładą na wykorzystanie lokalnych produktów sezonowych, a szkolne obiady są dotowane przez państwo – dopłata zależy od dochodów rodziny. Nudy nie ma!

Finlandia

Wszyscy uczniowie, starsi i młodsi, jedzą za darmo, nie podaje się słodyczy, a do szkoły nie wolno przynosić żadnych przekąsek. Finowie wypracowali sobie sensowny model wzorcowego talerza i tego się trzymają: połówka dania to warzywa, ¼ zajmują ziemniaki, makaron lub ryż, a resztę mięso lub ryba. Do picia woda albo mleko, a na deser owoce. Proste i skuteczne, a Finowie nie mają problemu z nadwagą.

Francja

Mali Francuzi uczą się zachowania przy stole od najmłodszych lat. Lektura szkolnego jadłospisu przypomina czytanie menu lepszej restauracji, a posiłki – zamiast na tacach z przegródkami albo w jednorazowych plastikowych naczyniach – podawane są na „domowej” porcelanie. Na lunch składa się kilka dań, z obowiązkową zieloną sałatą i wysokogatunkowym serem. We francuskich szkołach nie ma automatów ze słodyczami i gazowanymi napojami!

Wielka Brytania

Wyspiarska kuchnia należy do cięższych i mało wyrafinowanych, a Brytyjczycy walczą z plagą otyłości. Na talerzach królują jeszcze frytki, wszelkiego rodzaju fast foody i zawiesiste sosy, ale idzie nowe. Kiedy znany kucharz Jamie Oliver zorientował się, że mnóstwo uczniów nie ma pojęcia, jak wyglądają podstawowe warzywa, a większość posiłków to te przygotowywane w mikrofalówce z półproduktów, rozpoczął walkę o zdrowszą kuchnię w szkołach. Te, które objęto programem kucharza celebryty, serwują teraz sezonowe produkty, dużo warzyw i zbóż. 

USA

Tak jak się spodziewaliście – tu królują szybkie dania. Hamburgery, kurczakowe nuggetsy w grubej panierce i frytki (które do niedawna zupełnie serio traktowano jako obowiązkową porcję warzyw!). W szkołach, które promują zdrowsze odżywianie, odchodzi się od makaronów, a pizzę serwuje tylko raz w tygodniu.

Szybki rzut oka na jadłospisy z innych krajów i widać, że nasze polskie szkolne obiady nie są takie złe. W wielu stołówkach jest możliwość wykupienia dań wegetariańskich lub dla dzieci na innych dietach. Warto tego dopilnować. Ze śmieciowym jedzeniem w sklepikach obiecała zawalczyć nowa premier, o zupełnie darmowe owoce i warzywa możecie upomnieć się sami – wystarczy, że szkoła zgłosi się do programu „Owoce i warzywa w szkole”. Akcję prowadzi Agencja Rynku Rolnego, a programem objęte są najmłodsze dzieci z podstawówek (klasy I-III).  

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Zainteresują cię również:

kubek herbaty trzymany w dłoniach

Herbata dobra na choroby serca

8 nawyków, których warto się pozbyć przed trzydziestką

8 sposobów, jak szybko i bez leków ukoić ból głowy

Sposoby na wzdęcia

6 zaskakujących rzeczy powodujących wzdęcia

Kubek kawy

Kawa a jakość plemników. Okazuje się, że jest zależność!

Bruschetta z pieczoną dynią

Bruschetta z pieczoną dynią

Angelina Jolie najpierw szokowała, teraz ratuje życie

11 rzeczy, które niszczą twoje zęby

10 faktów o napięciowym bólu głowy

10 faktów o napięciowym bólu głowy

11 przyczyn bólu głowy

Męski „PMS”, czyli Syndrom Poirytowanego Samca

Męski „PMS”, czyli Syndrom Poirytowanego Samca

Strach przed bólem gorszy niż ból

Strach przed bólem gorszy niż ból