Przejdź do treści

Ćwiczenia dla biegacza

Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
kobieta myje twarz
Seks dobry na wszystko, nawet na trądzik? HZ kontra mity #10 Trądzik
Kobieta dekoruje pierniki
8 sposobów na spędzenie świąt bez wyrzutów sumienia
Dobra wiadomość dla chorych na rdzeniowy zanik mięśni – lek na SMA będzie refundowany w Polsce
stół świąteczny
Racjonalne podejście do jedzenia podczas świąt. Dietetyk radzi, jak znaleźć złoty środek
Magiczne portrety chorych dzieci w szpitalach. Zobacz zdjęcia z projektu „Heart Project”

Nie od wczoraj wiadomo, że trening biegowy powinien być jak każdy inny rodzaj treningu, systematycznie uzupełniany przez ćwiczenia wzmacniające i rozciągające. Chcecie biegać lepiej, szybciej, sprawniej i unikać kontuzji? Dodajcie do treningów biegowych ćwiczenia wzmacniające.

Oczywiście doskonale będą nadawały się do tego wszystkie ćwiczenia siłowe na wolnych ciężarach, ale jeśli was one nie przekonują, postawcie przynajmniej na absolutne podstawy. Jakie? Ćwiczenia w podporach, przysiady i pompki. Dlaczego akurat te ćwiczenia? Tutaj znajdziecie odpowiedź.

Ćwiczenia w podporach angażują do pracy cały core. A mocne centrum to podstawa w każdym sporcie. Bez tego nie ma mowy o bezpiecznym uprawianiu jakiejkolwiek dyscypliny. Podpory, potocznie zwane „deskami”, mają wiele odmian i różne stopnie trudności. Możecie naprzemiennie unosić raz jedną, raz drugą rękę albo to samo zrobić z nogami. Możecie postawić na tzw. side plank, czyli deskę bokiem. W pozycji podporu możecie także wykonywać tzw. wspinaczkę, czyli przyciąganie do klatki piersiowej naprzemiennie kolan. Tych wersji jest naprawdę dużo.

Przysiady to już klasyk gatunku. Zanim jednak zaczniecie zaprzyjaźniać się z nimi na dobre, nauczcie się wykonywać je poprawnie pod względem technicznym. W bieganiu potrzebne wam są mocne nogi, ale także silne i aktywne pośladki. Wykonując przysiady, musicie pamiętać o aktywowaniu właśnie mięśni pośladkowych. Dodatkową zaletą przysiadów jest to, że możecie wykorzystać dodatkowy sprzęt tj. odważniki kettlebells, sztangi, hatle czy piłki lekarskie. Tutaj znajdziecie więcej podpowiedzi.
Dodatkowe obciążenie sprawia, że podnosicie poprzeczkę odrobinę wyżej. I o to chodzi.

Po co biegaczowi pompka? No właśnie! By aktywować do pracy nie tylko mięśnie ramion (których nie można zaniedbywać), ale także mięśnie pleców, brzucha i pośrednio nóg.

Wszystkie te ćwiczenia wzmacniają zarówno mięśnie, które zaangażowane są do pracy podczas biegu, jak i cały układ mięśniowy. Co sprawia, że możecie być w tym bieganiu po prostu lepsi.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Domowy trening biegacza

Trening, który cofa czas

Hantle w dłoń!

Domowy trening z hantlami

Trening do biegów z przeszkodami

Jak trenować do biegów z przeszkodami

Bonus dla ABS

Ćwiczenia na mięśnie brzucha z hantlami – bonus dla ABS

Ćwiczysz, ćwiczysz i nic...

Ćwiczysz, ćwiczysz i nic…

Zaprzyjaźnieni z hantlami

Zaprzyjaźnieni z hantlami

Biegaczu, doceń wykroki

Biegaczu, doceń wykroki

Sztanga zamiast bieżni?

Sztanga zamiast bieżni?

Zaskocz swoje mięśnie!

Zaskocz swoje mięśnie!

Ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia z hantlami