Uczące się dzieci Genialne dziecko – jak je wspierać? / AdobeStock

Urodzony geniusz. Jak sprostać wyzwaniu? 

Za wyjątkowo uzdolnione uważa się zwykle dzieci, których iloraz inteligencji przekracza 130 punktów. Tak wysoki wynik charakteryzuje zaledwie 2 do 3 proc. ludzi. Jak wspierać małych geniuszy, dbać o ich rozwój, a jednocześnie zadbać o to, żeby nie czuły presji?

Spis treści:

Genialne dziecko - jak je wspierać?

Pamiętaj, że jako rodzic musisz wspierać rozwój swojego genialnego dziecka i być otwartym na jego nieprzeciętne zdolności. Staraj się jeszcze bardziej poznać i zrozumieć swoje dziecko: dowiedz się jak najwięcej na temat jego unikalnych cech, zdolności, umiejętności i zainteresowań. Rozmawiaj z nim szczerze o jego mocnych stronach i celach.   

Pamiętaj, że zdolności, które przejawia twoje dziecko to nie tylko radość i spełnienie. Ponadprzeciętne dzieci często czują stres i presję związaną z nadmiernymi oczekiwaniami wobec nich. Wesprzyj swoje dziecko zapewniając, że bez względu na to jak rozwinie swoje talenty, będziesz je kochać i akceptować. Pod żadnym względem nie bagatelizuj obaw swojego dziecka.   

Spraw, aby twoje dziecko dorastało w inspirującym, twórczym środowisku. Zadbaj, aby odwiedzało muzea, brało udział w warsztatach, wernisażach, wystawach. Pozwól na eksperymentowanie i pobudzające twórczo projekty. Wytłumacz, że sukces wymaga wysiłku i determinacji. Podkreśl znaczenie ciężkiej pracy, wytrwałości i samodyscypliny. Zachęcaj je do podejmowania wyzwań i przekraczania własnych granic. 

Zadbaj, aby twoje dziecko spotykało się z innymi utalentowanymi uczniami, którzy będą je inspirować. Pamiętaj, że nauka to nie wszystko. Ważne są także umiejętności społeczne tj. komunikacja, współpraca i rozwiązywanie konfliktów. Naucz dziecko odnaleźć się w grupie i szanować zdanie innych.

Genialne dziecko - rola rodziców i nauczycieli

Rolą rodziców i nauczycieli jest dostrzec talent dziecka i jego zainteresowania. To dorośli muszą zapewnić dziecku odpowiednie zasoby, możliwości i sprzyjające rozwojowi zaplecze. Nauczyciele, którzy codziennie spotykają się ze swoimi uczniami powinni dostrzec ich mocne strony i być wrażliwi na ich potencjał. Rodzice i nauczyciele powinni wspierać i rozwijać ciekawość świata młodych geniuszy, zachęcając do twórczego myślenia i eksplorowania świata. Ważne, aby ich kreatywność była nieustannie stymulowana. 

Bardzo ważna jest komunikacja z nauczycielami. Rodzice powinni współpracować z nauczycielami, aby zapewnić spójne podejścia do edukacji i rozwoju dziecka. Ważne jest, żeby zarówno rodzice, jak i nauczyciele, wypracowali u dziecka zdrowe podejście do porażek. Genialne dzieci często mają wysokie oczekiwania wobec siebie i mogą doświadczać presji. Dlatego też trzeba wspierać je w budowaniu odporności psychicznej, tak, aby radzili sobie z trudnościami, błędami czy porażkami. Mali geniusze potrzebują nie tylko wyzwań, ale także jak wsparcia. Mają one nieprzeciętne potrzeby i zdolności, dlatego ważne jest, aby rodzice i nauczyciele podchodzili do nich indywidualnie. To pozwoli wykorzystać ich potencjał w jak najlepszym stopniu.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź