Przejdź do treści

Czy kobiety kochają brody?

Czy kobiety kochają brody?
Ilustracja: Ola Woldańska-Płocińska | www.slimaq.ovh.org
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kampania Fundacji Arena i Świat
Wspaniałe bohaterki w kampanii „Badaj się i żyj pełną piersią. Nie daj się rakowi”
Agnieszka Hyży o macierzyństwie: wszystkie jedziemy na tym samym wózku!
Michał Lipa o dodatkowych kilogramach w ciąży. Ile może przytyć ciężarna?
Fryzjerka znalazła dziwną plamkę na jej głowie. Okazało się, że po 13 latach ma nawrót raka
szczepionka
Grypa – dlaczego się szczepimy?

Zapuszczenie brody to jedna z najprostszych metod, by zmienić wygląd i to, jak postrzegają nas inni. Co zmienia broda? Czy kobiety kochają brodaczy?

To pytania, które na tapetę wzięli (nie tylko amerykańscy) naukowcy i ustalili, że broda zmienia bardzo, ale to bardzo wiele.

Po pierwsze brodacz to człowiek z pozycją.Tak w każdym razie wyszło z badań Barnaby’ego Dixsona z Nowej Zelandii i Paula Vaseya z Kanady. To znani badacze psychologicznych „efektów noszenia brody”. W 2012 roku z wynikami swoich eksperymentów trafili nawet do Behavioral Ecology – jednego z pism oksfordzkich. Pracowali tak: do badań zrekrutowali grupę 23-latków, którzy najpierw nosili brody, a później je zgolili. Po wszystkim ich zdjęcia – z brodą i bez niej – oceniało kilkaset kobiet i mężczyzn, a pytania dotyczyły szeregu spraw.

Okazało się, że:

– znacząco wyżej oceniano pozycję społeczną brodaczy i częściej przypisywano stanowiska kierownicze, przy czym mężczyźni cenili ich nawet wyżej niż kobiety;

– brodaczy postrzegano jako dużo bardziej agresywnych, a różnica wyniosła mniej więcej punkt na pięciopunktowej skali; inne badania pokazały też, że obok agresji mężczyźni z brodą wyżej punktują na skali „męskości”;

– brodaczom dodawano lat, bo – jak się okazuje – broda dodaje powagi, a przez to sprawia, że mężczyźni z brodą są postrzegani jako też bardziej tacierzyńscy; o to, jak rzecz się ma do agresji, nie pytajcie, bo nikt nie wie, choć może ma się tak, że agresja przyda się, gdy ktoś będzie chciał zrobić krzywdę dziecku;

Wszystkie te efekty znajdują potwierdzenie też w innych badaniach, bo – wierzcie lub nie – na „brodologię” da się dostać granty i trochę naukowców się tym zajmuje. Na przykład kiedy zaczęto obserwować kadrę akademicką w Wielkiej Brytanii, to wyszło, że broda jest przywilejem profesury, a golić muszą się asystenci. Na tym się zresztą nie kończy, bo – tym razem to Ann Reed i Elizabeth Blank:

– cv brodaczy są oceniane lepiej, a przedstawiani w nich mężczyźni postrzegani jako bardziej kompetentni i opanowani.

Jednak jeszcze nie przestawajcie się golić, bo tym wszystkim zaletom towarzyszy jedna wada. Tkwi ona w odpowiedzi na pytanie: czy kobiety kochają brodaczy? Otóż, jeżeli wierzyć naukowcom, to jakby mniej. U Dixsona i Vaseya różnica w ocenie atrakcyjności wyraźnie wskazywała w kierunku panów gładko ogolonych. To samo wyszło zresztą na przykład Frankowi Muscalerri i Michaelowi Cunninghamowi, którzy badali wpływ zarostu i zakoli na postrzeganą „powagę”, dojrzałość i atrakcyjność ich posiadaczy.

Sprawa nie jest jednak wcale oczywista, bo „brodologów” jest wielu i dochodzi między nimi do kontrowersji. Wprawdzie badań, w których panie przedkładałyby urodę brodaczy nad mężczyzn bez brody, jest niewiele, ale dyscyplina nauki rozwija się szybko i wychodzi ostatnio poza prostą różnicę: broda – brak brody. Dzięki temu zaczęto sięgać też po stadia pośrednie, co spowodowało, że konsensus zdaje się przechylać w stronę zarostu. Ten ma dodawać więcej atrakcyjności niż broda i gładka skóra. Obecnie spór dotyczy przede wszystkim tego, czy lepiej mieć zarost mocniejszy (na to wskazują badania wspominanego wyżej Dixsona) czy lżejszy (to Nick Neave z Newcastle). Z pewnością zostanie to rozstrzygnięte z pomocą jakiegoś pokaźnego grantu, ale może łatwiej po prostu zapytać. Tym bardziej, że to chyba rzecz mody.

Drogie Panie, broda, zarost czy maszynka do golenia?

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Depresja facebookowa

Depresja facebookowa

Poradniki dla rodziców unieszczęśliwiają

5 powodów, dla których warto być pesymistą

Dlaczego diety nie działają? – 5 psychologicznych powodów

Pięć pytań o sen

Nie da się wygrać z cyklem dobowym nastolatka

2 minuty do szczęścia

Małe księżniczki i mali naukowcy

Wpływ różnicy wieku na związek

Nie rób dziś tego, co możesz zrobić jutro

Dlaczego warto iść na masaż?

Dlaczego warto iść na masaż?

Dystans uszczęśliwia rodzica