Przejdź do treści

Czy wegetarianie żyją dłużej?

https://www.istockphoto.com/
https://www.istockphoto.com/
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wygląda na to, że wegetarianie żyją dłużej niż mięsożercy, jednak… nie dlatego, że są wegetarianami.

Kiedy w 2013 roku przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych badania na grupie 95 tys. osób, okazało się, że ryzyko przedwczesnego zgonu było o 12 proc. mniejsze u wegetarian niż u jedzących mięso.

W 2012 roku chińscy naukowcy na podstawie obszernej analizy cudzych badań donosili też, że wegetarianie mają o 29 proc. niższe ryzyko zejścia na serce i o 18 proc. mniejsze ryzyko pojawienia się nowotworów. Jednak – jak się okazało – sprawa nie jest aż tak prosta. Oprócz badań, które pokazują, że wegetarianie żyją dłużej, jest szereg pokazujących, że nie ma różnicy.

kobieta pracująca w domu

Powodem – tak w każdym razie twierdzi dr Melody Ding z University of Sydney – ma być to, że o zdrowiu i długości życia decyduje tutaj nie tyle to, że się mięso je lub go nie je. Ważniejsze ma być to, że ludzie, którzy go nie jedzą, generalnie żyją zdrowiej i unikają rzeczy, które szkodzą.

Dr Ding, tutaj trzeba zrobić dygresję, słynie z tego, że wraz z kolegami sprawdza, jak różne zachowania i przyzwyczajenia wpływają na długość życia. Wśród tych badań były i takie, w których sprawdzała, czy chodzenie na tańce zmniejsza ryzyko zgonu z powodu awarii układu krążenia. Dobre lub złe, zależy dla kogo, wieści są takie, że zmniejsza. Pod takim jednak warunkiem, że tańczymy co najmniej średnio-intensywnie. Gdy pląsamy tylko trochę – niestety nie.

schabowy

Ale wracając do tematu. Dr Melody Ding sprawdzała także, czy wegetarianie są zdrowsi. Swoje badania prowadziła na dużej populacji Australijczyków. Wyszło jej, że nie. Porównała więc swoje wyniki z tymi, o których wspomniałem wyżej i zastanowiła się skąd różnica. Stwierdziła, że ta pojawia się, kiedy z porównania nie wykluczy się innych istotnych czynników: palenia, otyłości, ilości ruchu fizycznego, nadużywania alkoholu, jedzenia siedmiu porcji owoców i warzyw dziennie.

Wegetarianie rzadziej palą, statystycznie więcej się ruszają, mniej piją, ale za to jedzą więcej warzyw i owoców. Rzadziej mają więc cukrzycę, rzadziej są otyli i rzadziej mają nadciśnienie. Nawet, potwierdzają to badania, mają lepszy humor, bo i na ten bardzo dobrze działa lekka dieta.

I to ma być powodem tego, że są statystycznie zdrowsi, a nie to, że nie jedzą mięsa. Chociaż, i to trzeba podkreślić, nie są przecież rzadziej otyli dlatego, że mięso jedzą.

Wnioski? Liczy się całokształt, czyli ogólnie zdrowy tryb życia.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: