Przejdź do treści

Design dla pszczółki Gai

Design dla pszczółki Gai
Ul Ani Łoskiewicz z Beza Projekt, zdjęcie: Bezaprojekt.pl
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Cytologia – zwróć uwagę na to, czym masz pobierany materiał
płaczące dziecko
Zimne powietrze na obrzęk krtani. 31-letnia matka uratowała swoje dziecko za pomocą zamrażarki
Sałatka: sałata, burak, fiołek trójbarwny
Jadalne kwiaty, które mogą być trujące
mężczyzna w koszulce z kieszenią na piersi, w której siedzi dziecko
T-shirt, który ułatwia ojcom zajmowanie się dzieckiem
Uczestniczki kampanii Rimmel #iwillnotbedeleted
Red Lipstick Monster, Rita Ora i Cara Delevingne w światowej kampanii przeciwko hejtowi

Na dwa ciekawe pszczelarskie pomysły – oba polskiego autorstwa – trafiłam skanując strony ulubionych projektantów. Beza Projekt – twórcy gadżetu na czas polskiej prezydencji w UE, również powiązanego z pszczołami, bo będącego pojemniczkiem na miód i mleko – wygrali ostatnio konkurs na najlepszy i najbardziej innowacyjny produkt z korka, projektując… ul. Konkurs rozpisany przez Vitra Design Museum i portugalskiego korkowego giganta Corticeira Amorim miał dostarczyć nowatorskich rozwiązań pozwalających na poszerzenie portfolio produktów wytwarzanych z tego łatwo odnawialnego, a co za tym idzie – ekologicznego – surowca. Dąb korkowy bowiem to roślina, której hodowle na Półwyspie Iberyjskim zapobiegają pustynnieniu tamtejszego krajobrazu, a także stanowią schronienie dla endemicznej fauny. Jego uprawa podlega szybkiej odnowie, a produkty i produkcyjne odpady z łatwością dają się recyklować.

Korkowy ul Bezy, a właściwie połówki duetu Ani Łoskiewicz, ma związki z tradycyjnym rzemiosłem z Sardynii. Tamtejsi pszczelarze już dawno budowali ule z korkowych płyt, o czym zapomnieliśmy dzisiaj – zupełnie niesłusznie. Ten materiał nie tylko świetnie izoluje termicznie, ale także chroni przed deszczem, a przy tym łatwo go dekorować, co podobno również należy do pszczelarskiej tradycji. Ul Ani ma kolorowe „piny” w kolorach i kształtach, które działają na pszczoły pozytywnie, a przy tym ożywiają bardzo stonowaną i naturalną formę. Takie urządzenie z łatwością zainstalujemy nawet na własnym dachu, jeśli tylko, wzorem zachodnich mieszczuchów, zapalimy się do wielkomiejskiego pszczelarstwa!

Zbliżenie ula Ani Łoskiewicz, źródło: Bezaprojekt.pl

Z tym samym zastosowaniem w głowie swój Ul Wielkopolski projektowała Katarzyna Koprowska. Nominowany podczas tegorocznej edycji konkursu Make Me! i nagrodzony prestiżową nagrodą Young Design, przyznawaną innowacyjnym i ekonomicznie sensownym projektom ul to prosty wzór z odnawialnych materiałów, który pozwala na skuteczną termoizolację pszczelego domu. Występuje w dwóch odmianach – ze spadzistym dachem i płaskim – i składa się z łatwych w montażu elementów i dużej przestrzeni wewnętrznej. Podobnie jak korek na Sardynii, w Polsce słomiane maty to klasyka pszczelarstwa; Katarzyna Koprowska unowocześniła jednak klasyczną konstrukcje, umieszczając izolujące maty na zewnątrz ula, by sterować jego temperaturą bez zakłócenia spokoju jego mieszkańców.

Ul w swoim naturalnym miejskim środowisku, źródło: Behance.net

A nawet z małą uprawą na dachu! Źródło: Behance.net

Czy te fajne projekty wystarczyłyby, żebyście pomyśleli o małej produkcji miodu, jak ta na Brooklynie?

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Dizajn dla zmysłów

Sól z Islandii

Sól z Islandii

Zielone smoothie

Zielone smoothie

Dizajn na jesień

Dizajn na jesień

Marmolada dla oczu

Marmolada dla oczu

Dizajnerska iluzja

Dizajnerska iluzja

Ostatni piknik lata

Ostatni piknik lata

Must Have eko dizajnu

Must Have eko dizajnu

Rzecz dla miejskiego ogrodnika

Rzecz dla miejskiego ogrodnika

Meblowy azyl

Meblowy azyl

Panda i papier

Panda i papier

Własna piekarnia

Własna piekarnia