Przejdź do treści

Design po azjatycku

Design po azjatycku
Targi DAFF w Szanghaju, zdjęcie: archiwum autorki
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Meghan Markle jest w ciąży. Poinformował Pałac Kensington
Marta Frej dla Hello Zdrowie!
smutna kobieta
Czy kobiecy gniew może być zdrowy?
trójka niemowlaków na łóżku
Mama trojaczek zawiedziona swoim poporodowym brzuchem
Marihuana
Medyczna marihuana zalegalizowana w Wielkiej Brytanii

Chińskie wzornictwo otacza nas z każdej strony – od uszczelek w naszych rurach, po zegarki, golarki i kolarki. Łatwo zapominamy, że design z Państwa Środka nie musi oznaczać plastikowych form produkowanych w wielkich fabrykach przez niedopłacanych pracowników. Dwa razy do roku o ekologicznych alternatywach przypominają targi D.A.F.F. w Szanghaju, na które wybrałam się we wrześniu.

DAFF to impreza, która dwa razy do roku – jesienią i wiosną – bierze w posiadanie tzw. Cool Docs, czyli barową dzielnicę uciech zlokalizowaną na południe od Bundu, z oszałamiającym widokiem na wschodni brzeg rzeki Huangpo, czyli dzielnicę wysokościowców Pudong.

Zdjęcie: archwium autorki

Jak widzicie, to impreza przyciągająca głównie młodych ekspatów, których w portowym Szanghaju nie brakuje, i ściśle hipsterskich rdzennych mieszkańców tej 23-milionowej (sic!) metropolii.

Plakat imprezy

Wystawiają się tu raczej początkujący designerzy (wyjątkami zajmę się osobno) – zarówno modowi, jak i wnętrzarscy – a całość okraszają pokazy ubrań, sety didżejskie i stoiska ze smakołykami. W następnych odsłonach pokażę wam moje dwa ulubione stoiska europejskich projektantów, którzy obrali sobie za cel przetwarzanie i upcycling odpadów powstających masowo w Azji Południowej. Szwajacarski projektant Jonas Merian przerabia meble i zbędne przedmioty, nadając im nowe funkcje, zaś Sandy Connell i Tatiana Gomez wykorzystują wielkie torby z tworzywa sztucznego, powszechnie używane w Kambodży, do tworzenia całkiem nowych akcesoriów. Obu firmom, wykonującym na chińskim rynku dość pionierską pracę – Azjatom z trudem przychodzi patrzenie na te nowe-stare przedmioty w kategoriach estetycznych i funkcjonalnych, a nie tylko żartobliwych – przyjrzę się wkrótce dokładniej. Póki co – garść wrażeń.

Stanowisko Jonas’ Design; na pierwszym planie zegar zrobiony z puszki po herbacie i lampy z butelek po ultrapopularnym piwie Tsingtao; zdjęcie: archiwum autorki

Stanowisko Somos Design, gdzie widać torebki wykonane z przetworzonego tworzywa, zdjęcie: archiwum autorki

Spread the Bagel – ratunek dla żołądka; zdjęcie: archiwum autorki

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Dizajn dla zmysłów

Sól z Islandii

Sól z Islandii

Zielone smoothie

Zielone smoothie

Dizajn na jesień

Dizajn na jesień

Marmolada dla oczu

Marmolada dla oczu

Dizajnerska iluzja

Dizajnerska iluzja

Ostatni piknik lata

Ostatni piknik lata

Must Have eko dizajnu

Must Have eko dizajnu

Rzecz dla miejskiego ogrodnika

Rzecz dla miejskiego ogrodnika

Meblowy azyl

Meblowy azyl

Panda i papier

Panda i papier

Własna piekarnia

Własna piekarnia