Przejdź do treści

Dywan + dizajn = pomoc

Dywan + dizajn = pomoc
Pomoc w formie dywanu, czyli zyski na cele charytatywne to pomysł projektantki Madeline Weinrib, zdjęcie: Annie Schlechter, MadelineWeinrib.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
matka trzymająca dłoń dziecka
Coraz większa ilość cesarek
doktor michał lipa przodem
Czy USG jest bezpieczne?
Meghan Markle jest w ciąży. Poinformował Pałac Kensington
Marta Frej dla Hello Zdrowie!
smutna kobieta
Czy kobiecy gniew może być zdrowy?

Pomoc tym, którzy jej potrzebują, wcale nie jest domeną bogaczy. Każdy potrafi coś, co może pomóc innym. Np. dizajnerka Madeline Weinrib umie projektować tkaniny, dlatego stworzyła wzór dywanu, który pomaga.

Pomoc dywanu Mala Madeline Weinrib jest całkiem doraźna – ten piękny, luksusowy produkt sprzedaje się jak gorące bułeczki, a całość wygenerowanych przez niego przychodów trafia na konto Projektu Mala. Ten z kolei pomaga dzieciakom ze stanu Uttar Pradeś, północnej części Indii, w której żyje się często przede wszystkim z produkcji dywanów. W nią z kolei zaangażowanych jest mnóstwo nieletnich pracowników, czemu Projekt Mala również stara się zapobiegać, budując szkoły, pozyskując fundusze na kształcenie – również zawodowe – najmłodszych mieszkańców, dokarmiając ich i zapewniając podstawowe świadczenia zdrowotne.

Przez 22 lata funkcjonowania programu do szkół utworzonych przez Projekt Mala uczęszczało 6843 dzieci z 45 wiosek z głębi stanu. W okolicach, których mieszkańcy trudnią się ręcznym wytwarzaniem dywanów, pół-oficjalnie zatrudnia się wiele dzieci, wspomagających np. rodziców w tym wysoko cenionym zagranicą rękodziele. Byłoby wspaniale, gdyby sami rzemieślnicy, a nie tylko pośrednicy i dystrybutorzy, byli za tę pracę należycie wynagradzani. Dopóki nie są, warto, by zdolni projektanci, tacy jak Madeline Weinrib zwrócili naszą uwagę na to, jak pomóc organizacjom działającym na polu walki z nierównościami.

pomoc

Dywan Mala to pomoc – doraźny zastrzyk dla wspomagającego indyjskie dzieciaki Projektu Mala, źródło: MadelineWeinrib.com

Dywan Mala (na zdjęciu głównym i powyżej) podobnie jak wytwarzane w Indiach chodniki, dizajnerka utkała ręcznie z czystej nowozelandzkiej wełny, a jego puszysta tkanina i geometryczny wzór nawiązują do ulubionych przez Madeline dywaników marokańskich.

pomoc

Jeden z inspirujących autorkę oryginalnych marokańskich dywanów, źródło: MadelineWeinrib.com

W imponującym sklepie z dziełami projektantki pozostały już tylko największe rozmiary dywaników za niebagatelną sumę 3 200 dolarów.

pomoc 

Inny dywanik Madeline inspirowany indyjskim rzemiosłem, źródło: MadelineWeinrib.com

Cóż, cel jest zbożny, a pomoc, którą przy okazji przekazujemy Projektowi Mala – nieoceniona. Może warto zaszaleć?

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Dizajn dla zmysłów

Sól z Islandii

Sól z Islandii

Zielone smoothie

Zielone smoothie

Dizajn na jesień

Dizajn na jesień

Marmolada dla oczu

Marmolada dla oczu

Dizajnerska iluzja

Dizajnerska iluzja

Ostatni piknik lata

Ostatni piknik lata

Must Have eko dizajnu

Must Have eko dizajnu

Rzecz dla miejskiego ogrodnika

Rzecz dla miejskiego ogrodnika

Meblowy azyl

Meblowy azyl

Panda i papier

Panda i papier

Własna piekarnia

Własna piekarnia