Przejdź do treści

Eko puka do restauracyjnych drzwi

Eko puka do restauracyjnych drzwi
Ekologiczne i w pełni podlegające rozkładowi opakowania w restauracyjnej sieci Gott's Roadside, Gotts.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Niepożądany odczyn poszczepienny. Jak często występuje?
Mama Kosmetolog o bliznowcu – czym się charakteryzuje i jak powstaje?
Joanna Horodyńska
Karolina Gilon i Joanna Horodyńska zachęcają do badań piersi
magda gessler
Magda Gessler ambasadorką kampanii „Diagnostyka Jajnika”
Keira Knightley
Keira Knightley zakazała swojej córce oglądania filmów Disneya

Coraz częściej jemy na mieście – knajpiany boom trwa mimo kryzysu, co bardzo cieszy łasuchów i smakoszy. Czy ekologów również? Na szczęście coraz bardziej, bo restauracje w swoim wyposażeniu chętniej uwzględniają także potrzeby środowiska.

Przykłady oczywiście płyną z zachodu, i to tego najbardziej zachodniego – zachodu USA. Seattle i Kalifornia, a w szczególności Napa Valley i hrabstwo Sonoma, są nie tylko sercem rozwoju samowystarczalnych restauracji, które świeże warzywa i zioła czerpią z własnych ogródków, ale także wprowadzają eko-innowacje do wnętrz (i zewnętrz) tamtejszych knajp. Wegetariańska restauracja Sutra w Seattle została zbudowana przy użyciu nietoksycznych farb i z odzyskanego materiału. W Bistro Bouchon w kalifornijskim Yountville zainstalowano system do filtrowania i nagazowywania wody z kranu, który usuwa z niej drobinki z rur czy metaliczny posmak i pozwala na uniezależnienie się od dostawców butelkowanej mineralnej. Właściciel kalifornijskiej sieci Gott’s Roadside (dawniej znanej jako Taylor’s Automatic Refresher) postanowił natomiast zredukować odpady ze swoich trzech kuchni do zera, przestawiając się w całości na nadające się do kompostowania pojemniki na dania na wynos, sosy, sztućce i napoje (na zdjęciu głównym. Z kolei szefowa kuchni Tilth w Seattle, Maria Hines, własnoręcznie ścierała powierzchnię krzeseł, a także zamówiła blaty z bambusowej sklejki na stoły (bambus bardzo szybko się odnawia) i sama uszyła zasłony.

Ten ostatni wątek zbliża nas do pomysłu, który w życie wprowadziła pewna polska restauracja. Concordia Taste działająca w Concordia Design, czyli poznańskim centrum designu, aktywności lokalnej i kreatywności – poszła po rozum do głowy i na wiosnę odświeżyła wnętrze.

Dekoracja z odzysku, czyli bawełniane girlandy w odświeżonym wnętrzu Concordia Taste, źródło: archiwum restauracji

Przy tej okazji wykorzystano patent na recykling – z zaprzyjaźnionej szwalni pozyskano naturalne i przyjazne w dotyku skrawki bawełny, które otrzymały nowe życie jako girlandy ozdabiające wielkie metalowe stelaże zamontowane u sufitu restauracji. Mam nadzieję, że to dopiero początek dalej idących eko-innowacji, bo twórcza ekipa, skupiona wokół poznańskiej Concordii, to akurat ten rodzaj osób, od których zaczyna się zmiana! Dużo już robi się w wielkomiejskich jadłodajniach na rzecz pozyskiwania jedzenia z lokalnych źródeł, od znanych z imienia i nazwiska dostawców, z zaufanych farm pozwalających kurom na wolny wybieg, czy karmiących swoje bydło nieprzemysłową karmą. Zainteresowanych tym tematem odsyłam do pięknego cyklu filmów „Kupuj lokalnie” z udziałem najlepszych polskich szefów kuchni i ich zaufanych współpracowników:

Dużo jest natomiast do zrobienia w kwestii przestawienia restauracji, konsumujących masowo energię, gaz i wodę, na ekologiczne funkcjonowanie. Na tym tle i np. w świetle wypowiedzi właścicielki wegetariańskiej warszawskiej Biosfeery, która deklaruje, że mało kto jest już w tej branży gotowy na ekologiczne rozwiązania na dużą skalę, widzimy, że do Poznania zawitała wiele mówiąca i napełniająca nadzieją jaskółka ekologicznej wiosny.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Dizajn dla zmysłów

Sól z Islandii

Sól z Islandii

Zielone smoothie

Zielone smoothie

Dizajn na jesień

Dizajn na jesień

Marmolada dla oczu

Marmolada dla oczu

Dizajnerska iluzja

Dizajnerska iluzja

Ostatni piknik lata

Ostatni piknik lata

Must Have eko dizajnu

Must Have eko dizajnu

Rzecz dla miejskiego ogrodnika

Rzecz dla miejskiego ogrodnika

Meblowy azyl

Meblowy azyl

Panda i papier

Panda i papier

Własna piekarnia

Własna piekarnia