Przejdź do treści

Elektrownie wiatrowe w służbie browarnictwu?

Elektrownie wiatrowe w służbie browarnictwu?
Och, piękne etykiety amerykańskich piw! Kiedy wy i wasze metody napędzania produkcji – np. przez elektrownie wiatrowe – zawitacie do Polski? OhBeautifulBeer.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Meghan Markle jest w ciąży. Poinformował Pałac Kensington
Marta Frej dla Hello Zdrowie!
smutna kobieta
Czy kobiecy gniew może być zdrowy?
trójka niemowlaków na łóżku
Mama trojaczek zawiedziona swoim poporodowym brzuchem
Marihuana
Medyczna marihuana zalegalizowana w Wielkiej Brytanii

Wiele biznesów przechodzi na alternatywne źródła energii. O istnieniu Uinta Brewery dowiedzieliśmy się w Stanach i z marszu nam się spodobał. To browar w 100% napędzany odnawialną energią. A w dodatku robi pyszne i śliczne piwa!

Stany są rajem dla piwoszy, którzy kochają się w amerykańskich stylach piwnych, obejmujących mocniejsze i bardziej chmielowe od europejskich trunki w stylu ale, np. American India Pale Ale, Black lub Brown IPA itp. Nie znajdą tu dla siebie wiele fani leciutkich i pienistych browarów w stylu czeskim (Monika Walecka, utalentowana kulinarna blogerka i nasza okazjonalna współpracowniczka, przeprowadzona niedawno z czeskiej Pragi do San Francisco, wie coś o tym!), ale dla fanów bogatych, złożonych piwnych smaków to istne Eldorado. Podróżując po amerykańskim południowym Zachodzie w towarzystwie jednego z nich zmuszona byłam dzielić zachwyty nad dziesiątkami, jeśli nie setkami pięknych etykiet i jeszcze piękniejszych smaków. Naszą uwagę w słonecznej Arizonie przykuł mały browar, na który natknęliśmy się w wyjątkowo urokliwej knajpce w nie mniej uroczym mieście Tuscon – Uinta Brewery. Napotkawszy takie oto cudeńka:

elektrownie wiatrowe

Piwko z serii Organic – Wyld – zdjęcie: archiwum autorki

elektrownie wiatrowe

Linia classic, mocno chmielowe IPA Hop Nosh pite w Cafe Passe w Tuscon, Arizona, zdjęcie: archiwum autorki

nie mogliśmy przejść koło nich obojętnie, bo już sam wygląd butelek zasługiwał co najmniej na wzmiankę na blogu Oh Beautiful Beer, gdzie nota bene zawędrował cały komplet piwek z Uinty i strona internetowa browaru.

elektrownie wiatrowe

Informacje na stronie o piwie HooDoo – lekko chmielowym ale w stylu kolońskim, źródło: UintaBrewing.com

Konsekwentne ilustracje lokalnych artystów utrzymane w stylu retro, nawiązania do krajobrazu rodzimego stanu Utah i porządny smak to tylko część zalet Uinta Brewery (nazwanego tak od lokalnego pasma gór).

elektrownie wiatrowe

Piękne etykiety dobrze zrobionych piw z linii Classic, źródło: UintaBrewing.com

Po przestudiowaniu etykiet okazało się bowiem, że ten ponad dwudziestoletnia browar jest… ekologiczny. Źródłem, które umożliwia produkcję tych pięknych piwek – oprócz dobrych słodów, chmielu i krystalicznej wody, ma się rozumieć – są bowiem elektrownie wiatrowe, doprowadzające do browaru 100% pożytkowanej przez niego energii już od 2001 roku. To pierwsza w stanie Utah firma, która zdecydowała się na tak radykalny krok. By pójść w swojej dywizie „Earth, Wind and Beer” jeszcze dalej, w Uinta Brewery w 2011 zamontowano na dachu panele słoneczne, które obecnie dostarczają 15% zapotrzebowania na energię. Wszystkie wykorzystane do procesu warzenia ziarna (słody) trafiają natomiast do lokalnych farmerów, którzy karmią nimi swoje krowy, świnie i owce, ustrzegając się tym samym od wyrzucania na wysypisko 3,5 miliona funtów (ponad 1500 ton) ziarna rocznie. Nie marnują się także butelki, które odbiera firma zajmująca się recyklingiem brązowego szkła. A pracownicy? Są świadomi polityki browaru, jedzą więc z wielorazowych talerzy i piją z normalnych szklanek (co w Europie wydaje się oczywiste, ale w Ameryce wcale nie jest standardem!), pracują przy świetle naturalnym, gdy to możliwe i generowanym przez energooszczędne żarówki, a także drukują na recyklowanym papierze. Sprytne, prawda? I jak dobrze zaprojektowane! Nie ma to jak dobre piwo, które wyprodukowały elektrownie wiatrowe!

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Dizajn dla zmysłów

Sól z Islandii

Sól z Islandii

Zielone smoothie

Zielone smoothie

Dizajn na jesień

Dizajn na jesień

Marmolada dla oczu

Marmolada dla oczu

Dizajnerska iluzja

Dizajnerska iluzja

Ostatni piknik lata

Ostatni piknik lata

Must Have eko dizajnu

Must Have eko dizajnu

Rzecz dla miejskiego ogrodnika

Rzecz dla miejskiego ogrodnika

Meblowy azyl

Meblowy azyl

Panda i papier

Panda i papier

Własna piekarnia

Własna piekarnia