Przejdź do treści

Gdy chce się pić

Gdy chce się pić
Zdjęcie: shutterstock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
tabletki na dłoni
Pigułka na samotność wkrótce w aptekach?
Polskie nastolatki uważają się za grube. Badania pokazują co innego
Ginekolog Michał Lipa o tym, jak i kiedy można ocenić długość i wagę dziecka
Chemioterapia: kobiety silniej odczuwają skutki niż mężczyźni
Mama Ginekolog: nie sprawdzajcie w ulotkach, czy dany lek można stosować w trakcie karmienia piersią

Człowiek (i duży, i mały) składa się w ¾ z wody. Woda jest niezbędna do funkcjonowania całego organizmu, a jej niedobór szybko szkodzi zdrowiu. Pić trzeba i ważne jest, co się pije.

Mamoooo, pić! Idzie lato, a pragnienie wzrasta wraz ze wzrostem temperatury. Gdy gorąco, woda ucieka z organizmu w mgnieniu oka, a z wodą ucieka energia i dobry humor. Tak, tak. Dzieci potrafią odwodnić się w ciągu kilku godzin, a konsekwencją odwodnienia mogą być ogólne osłabienie, bóle i zawroty głowy, drżenie mięśni, a w poważniejszych przypadkach – spadek ciśnienia krwi i omdlenia, a to dolegliwości, które mogą zagrozić życiu. Pocimy się w upale i gdy intensywnie się ruszamy, a są dzieci, które funkcjonują w trybie sportowym bez przerwy. Nawet jeśli właśnie nie kopią piłki ani nie jadą na rowerze, skaczą, biegają, podrygują. Co najlepiej ugasi pragnienie? Że nie kolorowe napoje gazowane i nie dosładzane, sztucznie aromatyzowane soki, to jasne. Tu nie ma co kombinować, do schładzania ciała w gorące dni i w trakcie wysiłku fizycznego najlepsza jest woda.

Nawadnianie jest niezbędne także podczas choroby. Gorączka? Pić! Biegunka? Pić! Wtedy szczególnie ważne jest dostarczenie organizmowi elektrolitów, bo męczony biegunką lub wysoką temperaturą organizm z płynami traci też sole mineralne. Elektrolity w wygodnej formie proszku do rozpuszczenia w wodzie (dla dzieci o owocowym smaku) przygotowuje się szybko, a kilka awaryjnych saszetek warto mieć w podręcznej wakacyjnej apteczce. Przy wymiotach płyny nawadniające podajemy często i małymi porcjami, w ten sposób szansa, że utrzymają się w żołądku i spełnią swoje zadanie, wzrasta.

A gdy nie chce się pić? Małe dzieci, nawet te, które nie czują pragnienia, mogą odwodnić się błyskawicznie. Dlatego tak ważne jest podawać wodę tym najmłodszym i przypominać o piciu starszakom. Pamięć wspomoże kolorowy bidon, taki który można wrzucić do plecaka, przytroczyć do roweru – mieć zawsze przy sobie i popijać, często, po łyku. Po fajny bidon sięga się częściej!

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Agnieszka Hyży o macierzyństwie: wszystkie jedziemy na tym samym wózku!

Dlaczego warto zabrać całą rodzinę na rower?

Co nam zostanie z wakacji? Lista dobrych praktyk

Daj dziecku komiks

Przez pianino do… języka

Potówki – problem upalnego lata

5 sposobów, jak chronić skórę podczas upałów

Owoce i warzywa bez przemycania

Owoce i warzywa bez przemycania

Co nam daje plaża?

Dzieciak w wodzie: subiektywny poradnik bezpieczeństwa

Pod kontrolą

Jak chronić dziecko przed upałem?