Przejdź do treści

Głodówka – skutek odwrotny od zamierzonego?

Głodówka – skutek odwrotny od zamierzonego?
Zdjęcie: shutterstock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kampania Fundacji Arena i Świat
Wspaniałe bohaterki w kampanii „Badaj się i żyj pełną piersią. Nie daj się rakowi”
Agnieszka Hyży o macierzyństwie: wszystkie jedziemy na tym samym wózku!
Michał Lipa o dodatkowych kilogramach w ciąży. Ile może przytyć ciężarna?
Fryzjerka znalazła dziwną plamkę na jej głowie. Okazało się, że po 13 latach ma nawrót raka
szczepionka
Grypa – dlaczego się szczepimy?

Głodówka po to, by schudnąć, to słaby plan. Naukowcy odkryli, że jeśli odmawiamy sobie jedzenia z myślą o płaskim brzuchu, w rezultacie możemy osiągnąć efekt dokładnie odwrotny.

Gdy znajoma – skuszona perspektywą utraty kilku kilogramów – przeszła na głodówkę, pierwszą moją myślą było jak najszybsze odwiedzenie jej od tego pomysłu. Wprawdzie Pitagoras i Sokrates stosowali głodówki dla poprawy stanu zdrowia, ale dzisiaj, mając naukową wiedzę na temat skutków niejedzenia, wiemy, że długotrwała głodówka może być wręcz szkodliwa. Prowadzi na przykład do wchłaniania większej ilości toksycznych związków w jelitach, zaburza trawienie. Jednym z jej groźnych powikłań może być również kwasica nerkowa. A co, jeśli głodówka trwa krótko? Okazuje się, że stosowana w celach odchudzających nie dość, że nie powoduje ubytku masy, to jeszcze działa odwrotnie – dowiodła publikacja w naukowym piśmie The Journal of Nutritional Biochemistry.

Badanie na myszach może nie jest idealnym odwzorowaniem tego, co dzieje się w organizmie człowieka, ale jednak co nieco mówi nam o fizjologii ssaków. W eksperymencie gryzonie, którym racjonowano żywienie, zjadały całe przydzielone im na dany dzień pożywienie w krótkim czasie, a następnie nie jadły nic do czasu kolejnego posiłku. W ten sposób badacze mogli określić, jak głodówka wpływa na ich metabolizm oraz wagę. Tę grupę myszy porównywano z grupą karmioną „na żądanie”. Porcje były równoważne. W rezultacie u głodujących gryzoni wykryto większą ilość tkanki tłuszczowej, a także silniejszą aktywność genów odpowiedzialnych za stan zapalny. Dodatkowo, mimo mniejszej ilości przyjmowanych pokarmów, zauważono w tej grupie zwiększenie ilości wewnątrzbrzusznej tkanki tłuszczowej, zmniejszenie wrażliwości na insulinę oraz silniejszą aktywność genów odpowiedzialnych za magazynowanie tłuszczu. Mówiąc prościej, krótkoterminowa głodówka powodowała odwrotny od zamierzonego skutek. Zamiast chudnąć, zwierzęta tyły.

Znajoma straciła kilogramy. Ale nie dlatego, że głodowała, a dlatego, że zrezygnowała ze słodyczy. I jak dowodzą badania, jest to zdecydowanie lepszy sposób na pozbycie się boczków. A głodówki odchudzą nam co najwyżej… lodówkę.

 

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Najczęstsze błędy żywieniowe

Głodówka na niezdrowie

Głodówka – oczyszcza czy szkodzi?

Głód – największy wróg redukujących wagę

Głód – największy wróg redukujących wagę

Powiedz nie głodówkom!

Powiedz nie głodówkom!

Jedz, bo oszalejesz

Jedz, bo oszalejesz

5 naturalnych źródeł cynku

Justyna Markowska

Pięć posiłków dziennie? Psychodietetyk obala ten mit

Kubek kawy

Kawa a jakość plemników. Okazuje się, że jest zależność!

5 produktów zmniejszających apetyt

5 naturalnych źródeł magnezu

5 naturalnych źródeł magnezu

5 zaskakujących spowalniaczy metabolizmu

8 rzeczy, za które pokocha cię twój żołądek