Przejdź do treści

Grain – design idealnie świadomy

Grain – design idealnie świadomy
Zdjęcie lustra: Ben Blood dla Grain
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Michał Lipa o dodatkowych kilogramach w ciąży. Ile może przytyć ciężarna?
Fryzjerka znalazła dziwną plamkę na jej głowie. Okazało się, że po 13 latach ma nawrót raka
szczepionka
Grypa – dlaczego się szczepimy?
Marihuana leczy raka. Mit czy prawda?
Mama i stetoskop
Mama i stetoskop: Nie wierzcie we wszystko co znajdziecie w internecie. Jeśli jest coś, co was nurtuje, to pytajcie lekarzy

Grain to ekokoncept na ekokoncepcie. Po pierwsze, jej założyciele ­– James Minola i Chelsea Green – produkują tylko rzeczy, które w jakiś sposób usprawniają już istniejące rozwiązania i patenty. Np. ­ich najchętniej kupowany produkt, zasłonka prysznicowa Ty, jest w pełni recyklowalna i nie zawiera PCV.

Zdjęcie: Ben Blood / Grain

Inaczej niż standardowe winylowe zasłony „oddycha”, co redukuje ryzyko pokrycia się pleśnią. Można ją prać w pralce, jest też bardziej wytrzymała od swoich bardziej szkodliwych odpowiedników. Występuje również w wariancie Ty DIY, który możemy dowolnie samodzielnie przyozdobić dołączonym mazakiem.

Zdjęcie: Ben Blood / Grain

Obie wersje do kupienia odpowiednio w cenie 30 i 33 dolarów.

Po drugie, Grain korzysta tylko z lokalnej siły roboczej z północnego Zachodu Stanów lub z wybranych społeczności z krajów rozwijających się. Współpracuje m.in. z rzemieślnikami z Gwatemali, którzy za godziwą opłatą wytwarzają dla firmy rozmaite produkty powiązane z ich tradycyjnym rękodziełem, np. portfele Solola, wykonane ze zużytych bluzek utkanych na tradycyjnym indiańskim krośnie.

Zdjęcie: Ben Blood / Grain

Po trzecie, Grain korzysta z odnawialnych materiałów, takich jak konopny szpagat i brzoza certyfikowana przez Forest Stewardship Council, który czuwa nad zróżnicowaniem biologicznym amerykańskich lasów i zachowaniem ich naturalnych zdolności odnowy. Z takich surowców zrobione są duże (na zdjęciu głównym) i mniejsze, oprawne w sklejkę z bałtyckiej brzozy lustra ścienne

Zdjęcie: Ben Blood / Grain

oraz małe lusterka do ręki (odpowiednio 1475, 995 i 395 dolarów).

Zdjęcie: Ben Blood / Grain

Po czwarte, Grain przekazuje 1% swoich rocznych dochodów na takie ekologiczne organizacje non-profit, jak Surfrider Foundation, Organic Seed Alliance czy National Park Foundation.

Po piąte, Grain przywiązuje wagę do tego, by opakowania ich produktów były ergonomiczne i zajmowały mało miejsca w trakcie przewożenia. Takie np. Cafe America Chair, zrobione ze zrecyklowanego drutu, który w poprzednim życiu służył za część modułowych metalowych ogrodzeń, w transporcie składa się zupełnie na płasko (i kosztuje 875 dolarów).

Zdjęcie: Ben Blood / Grain

Opakowania, w których produkty Graina trafiają do klientów, również są w 100% recyklowalne i biodegradowalne, a w wielu przypadkach – używane ponownie. Firma korzysta chętnie z usług firmy kurierskiej USPS, w której jedna trzecia wszystkich dostaw dokonuje się… na piechotę. Grain pracuje nad tym, by z końcem bieżącego roku zniwelować do zera swój „ślad węglowy”, czyli sumę emisji CO2, metanu, podtlenku azotu i innych gazów szklarniowych, co oznacza w praktyce, że albo sama wytworzy ekwiwalent zużytej energii, albo będzie korzystać wyłącznie z procesów nie generujący żadnego dwutlenku węgla, lub też zakupi certyfikaty redukcji emisji odpowiadające dokładnie wartości energii, którą skonsumuje.

Po szóste, Grain wytwarza naprawdę piękne rzeczy. I kto ich pobije w ekopodejściu?

Zdjęcie: Ben Blood / Grain

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Baletnica tańczy w ciąży

Baletnica tańczy w ciąży

7 nawyków, które odbierają ci energię

Adaptogeny w obliczu czynników stresogennych

Dizajn dla zmysłów

Drzemka dobra na wszystko

6 sposobów na odzyskanie energii po pracy

Skąd to ciągłe zmęczenie?

Spożywcze wampiry energetyczne

Spożywcze wampiry energetyczne

5 patentów na wiosenne przemęczenie

Przesilenie – kiedy wiosną nie chce się nic…

Przesilenie – kiedy wiosną nie chce się nic…

Chodzenie boso - naładuj się prosto z natury

Chodzenie boso – naładuj się prosto z natury

Sól z Islandii

Sól z Islandii