Przejdź do treści

Groźne przetrenowanie

Groźne przetrenowanie
Fot. Katarzyna Milewska
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kampania Fundacji Arena i Świat
Wspaniałe bohaterki w kampanii „Badaj się i żyj pełną piersią. Nie daj się rakowi”
Agnieszka Hyży o macierzyństwie: wszystkie jedziemy na tym samym wózku!
Michał Lipa o dodatkowych kilogramach w ciąży. Ile może przytyć ciężarna?
Fryzjerka znalazła dziwną plamkę na jej głowie. Okazało się, że po 13 latach ma nawrót raka
szczepionka
Grypa – dlaczego się szczepimy?

Trenujesz zaciekle, chcąc jak najszybciej osiągnąć upragnione rezultaty? Ćwiczysz codziennie i jesteś zdania, że regeneracja jest dla słabych? No, to uważaj. Przetrenowanie może być niebezpieczne!

To, że trening i odpowiednie żywienie idą w parze, pewnie już wesz. Systematyczna aktywność fizyczna i pełnowartościowe odżywianie to klucz do osiągnięcia zamierzonego celu. Zbyt częste i intensywne treningi przy niskiej i mało energetycznej diecie mogą wpływać niekorzystnie na zdrowie. Zdarza się to często osobom, które w błyskawicznym tempie pragną zrzucić kilka kilogramów i katują się długimi  treningami bez okresu regeneracji. Ale także tym, którzy pochłonęli totalnie bakcyla sportowego i dzień bez treningu uważają za stracony.

Poprzez takie zachowanie organizm poddawany jest dużej dawce stresu treningowego (niestety, ale trening jest czynnikiem stresującym dla naszego organizmu). Powiedzmy sobie szczerze – często dochodzi do tego także stres zawodowy. Długie i intensywne ćwiczenia mogą podwyższać kortyzol, który wpływa na produkcję energii – glukozy. To ona aktywuje do pracy insulinę, a ta z kolei blokuje uwalnianie kwasów tłuszczowych z komórek. To właśnie przez ten proces mimo wykonywania ciężkich treningów tkanka tłuszczowa i tak odkłada się w okolicy brzusznej (zresztą nie tylko).

Kolejną pułapką przy intensywnej aktywności fizycznej jest zbyt mała podaż kalorii w stosunku do faktycznego zapotrzebowania (wliczamy każdą wykonywaną aktywność fizyczną). W takiej sytuacji organizm często przestawia się na tryb oszczędzania i zamiast spalać kalorie na bieżąco, zaczyna je magazynować.

Kaloria kalorii nie jest równa. Ilość oraz jakość dostarczanego źródła energetycznego (węglowodany, tłuszcze) powinna być dobrana do czasu trwania wykonywanej aktywności oraz jej intensywności. Przy tym wszystkim nie wolno zapomnieć o białku (aminokwasy). To właśnie one są odpowiedzialne za „odbudowywanie” ciała, począwszy od mięśni, aż po serce i inne narządy wewnętrzne. Kiedy treningi wykonywane są ze zbyt dużą częstotliwością (na dodatek są intensywne), a żywienie nie jest dopracowane, niestety pojawia się także stan katabolizmu mięśniowego. Oznacza to, że masa ciała jest mniejsza, kiedy stajesz na wadze, ale ten spadek nie jest efektem spalonej tkanki tłuszczowej, tylko niestety mięśniowej. Organizm jest wówczas osłabiony, wolniej się regeneruje. Najgorzej, że następują wówczas różnego rodzaju wahania np. hormonalne – osłabienie tarczycy czy zaburzenia cyklu menstruacyjnego u kobiet.

Jeżeli jesteś osobą aktywną, a na co dzień doskwiera ci zmęczenie, ospałość i masz problem z pozbyciem się tkanki tłuszczowej, a wszystko to mimo naprawdę niezłego zasuwania, może warto przetestować krótsze treningi o zwiększonej intensywności? Polecamy także przypomnieć sobie, co znaczy regeneracja oraz jakościowo lepsze posiłki.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Jedzenie dla kształtów

Trenować przed czy po posiłku?

Obsesja na punkcie wagi?

Magia naturalnego oddechu

Odchudzanie – o czym musisz pamiętać?

Podejmij się wyzwania – Fitness challenge

Metabolizm – czym jest i co na niego wpływa

Otwórz klatkę – weź oddech cz. 2

Otwórz klatkę – weź oddech cz. 1

Mocny brzuch od A do Z – propozycja ćwiczeń

Fit na co dzień

Ashtanga da ci kopa!