Przejdź do treści

Jaja – a co potem?

Jaja – a co potem?
Pojemnik na jajo w użyciu – stół Atema Architecture, który powoli zarasta... AtemaNYC.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Chora kobieta stoi z kubkiem w ręku i chusta na głowie i patrzy przez okno
Przełom w leczeniu chorób nowotworowych. „Ostatnia nadzieja dla pacjentów bez nadziei”
Kobieta w ciąży trzyma w ręku zdjęcie z badania USG
Rezygnacja z Banku Tkanek Germinalnych. Czy jest szansa dla kobiet chorych na raka?
kobieta używająca mikroskopu
Leki na cukrzycę i nadciśnienie sposobem na raka?
wegański stek wydrukowany w drukarce 3D
Wegański stek z drukarki 3D
Białe rzeźby przedstawiające troje młodych lduzi siedzących na ławce i patrzących w telefony. Telefony oświetlają ich twarze.
Jak bardzo jesteśmy uzależnieni od smartfonów? Zobacz wymowną rzeźbę

Przez Wielkanoc pożarliśmy ich po tuzin na głowę. Jaja. Zostały skorupki i kartonowe opakowania. Te pierwsze przechwycą domorośli ogrodnicy do podsypywania uprawy, ale co począć z drugimi?

Przyglądaliśmy się już swego czasu ekologicznym opakowaniom na jaja. Teraz czas pomyśleć, jak z głową przetworzyć kartonowe wytłoczki, których po świętach pewnie wielu z nas ma pod dostatkiem. Proponuję przyjrzeć się projektom, dla których wytłoczki po jajkach stały się podstawowym surowcem.

Auto-Cannibalistic Table, czyli „stół samo-pożerający się”, to dzieło amerykańskiego studia Atema Architecture. Twórcy stołu zbudowali go wyłącznie z opakowań po jajkach, ekologicznego spoiwa na bazie mąki, a swoje dzieło dopełnili ziarnami i ziemią. Po co w tym jeszcze ogrodnicze elementy? Bo mebel ten, jak sama nazwa wskazuje, może ulec samo-pochłonięciu. Zawiera w sobie gotowe do rozwoju ziarna, które po podlaniu wodą zaczną kiełkować, przejmując tym samym stopniowo władzę nad meblem. Póki się da, można korzystać z jego części przeznaczonej do jedzenia (fragment zabudowany odwróconymi „do góry nogami” opakowaniami po jajach) i zabawy, a twarożek na śniadanie oprószyć sobie listkami bazylii wyrosłej bezpośrednio… na stole.

jaja

Zbliżenie na łączenie elementów konstrukcji stołu Auto-Cannibalistic Table zrobionego z pojemników na jaja, źródło: AtemaNYC.com

Drugi projekt Joanny Figurniak aka Moo Studio to siedzisko wykonane ze 150 rozłożonych na płask wytłoczek. Opakowania na jaja ułożone są w kształt solidnego walca, a ich symetryczna natura sprawia, że łatwo tworzą jednolitą strukturę – dobrze to kiedyś wymyślono! W całość kartonowe wytłoczki spina parciany pas, który jednocześnie służy za element mocowania i transportowania. Taki jajeczny puf jest dość drogi, bo w sklepie Moo Studio kosztuje 599,99 zł, ale w zasadzie można się też po prostu tym projektem zainspirować…

jaja

Pojemniki na jajka mogą posłużyć za solidny puf! Źródło: Dzelss.blogspot.com

Na oko najbardziej skomplikowana jest lampa Trash Me autorstwa Victora Vetterleina. Na oko, bo tak naprawdę to też po prostu przetworzony karton z opakowań na jaja. Cztery takie sztuki tych odpadków zostały zamoczone i przerobione na papierową pulpę, po czym designer wysuszył je w formach opowiadających kształtem połówkom abażuru i mocowania lampy.

jaja

Kartonowa pulpa powstała z opakowań na jaja jest świetnym tworzywem do modelowania, źródło: VictorVetterlein.com

Wystarczyło w ten kartonowy kształt przyoblec aluminiowy szkielet z odzysku i energooszczędne komponenty, by otrzymać prostą, tanią i ekologiczną lampkę. Jak sama jej nazwa wskazuje, kiedy już się wam znudzi, możecie ją bez większych wyrzutów sumienia przerobić na inny kształt i cel. Teraz już wiecie jak!

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Dizajn dla zmysłów

Sól z Islandii

Sól z Islandii

Zielone smoothie

Zielone smoothie

Dizajn na jesień

Dizajn na jesień

Marmolada dla oczu

Marmolada dla oczu

Dizajnerska iluzja

Dizajnerska iluzja

Ostatni piknik lata

Ostatni piknik lata

Must Have eko dizajnu

Must Have eko dizajnu

Rzecz dla miejskiego ogrodnika

Rzecz dla miejskiego ogrodnika

Meblowy azyl

Meblowy azyl

Panda i papier

Panda i papier

Własna piekarnia

Własna piekarnia