4 min.
Jak zbudować mięśnie? Dieta, trening siłowy i regeneracja

Jak zbudować mięśnie? Co jest istotne? Trening siłowy/Unsplash
Najnowsze
26.01.2021
Francja i Austria zakazują noszenia maseczek materiałowych w miejscach publicznych!
26.01.2021
„Jedna placówka na ponad 27 tys. pacjentek”. Martyna Jałoszyńska o dostępie nastolatek do ginekologa
25.01.2021
Lek. Bartosz Fiałek wzburzony weekendowymi imprezami: ludzie, których ignorancja przekracza „dach świata”
25.01.2021
Genogram – do czego służy, jak zrobić, symbole genogramu
24.01.2021
Dagmara Seliga: w Polsce jest coraz więcej coachów, a brakuje przepisów regulujących ten zawód [WIDEO]
Jak zbudować mięśnie? Odpowiedź kryje się w dobrym systemie żywienia, treningu siłowym oraz właściwej regeneracji. Sprawdź, o czym szczególnie warto pamiętać podczas budowania masy mięśniowej.
Spis treści
Jak zbudować mięśnie? Co jest ważne?
W procesie budowania masy mięśniowej rolę odgrywają takie czynniki, jak:
- odpowiednio zbilansowana dieta, w której występuje nadwyżka kaloryczna;
- właściwa ilość białka w diecie;
- trening siłowy, polegający na wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń minimum 3 razy w tygodniu;
- regeneracja i sen trwający 7-8 godzin.
Budowanie masy mięśniowej a nadwyżka kaloryczna
Aby zbudować masę mięśniową, należy zwiększyć kaloryczność diety. Aby wzrost kalorii był optymalny dla ciebie, musisz poznać zapotrzebowanie kaloryczne, które jest optymalne dla twojego wieku, płci oraz uprawianej aktywności fizycznej. Warto skorzystać tutaj z kalkulatorów dietetycznych – wynik, który otrzymasz powinieneś później kontrolować, regularnie sprawdzając swoją wagę i obwód ciała.
Nadwyżka kaloryczna musi iść w parze z nadwyżką energetyczną. Na początku należy w niewielkim stopniu przekroczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne. W praktyce powinna ona mieścić się w przedziale 100-200 kalorii baź 10% całkowitego zapotrzebowania energetycznego. Następnie obserwuj swoje ciało przez miesiąc. Jeżeli po tym czasie twoja masa się nie zwiększy, należy dietę wzbogacić o 100-200 kcal lub zwiększyć o 5% nadwyżkę kaloryczną.
Budowanie masy mięśniowej a ilość białka w diecie
Badania wskazują na to, że organizm potrzebuje od 1,4 g do 1,8 g na 1 kg masy ciała dziennie. Należy je jednak dostarczać wraz z witaminami i mikroelementami – dzięki temu może dojść do jego metabolizmu. Należy pamiętać, że zbyt duża ilość białka w organizmie powoduje większe zużywanie energii oraz mniejszą wydajność podczas aktywności fizycznej. Z kolei jego niedobór sprawia, że nie da się zbudować odpowiednio masy mięśniowej.
Budowanie masy mięśniowej a trening siłowy
Jedne badania naukowe mówią o tym, że najszybszym sposobem uzyskania większej masy mięśniowej (a przy okazji i siły) jest stosowanie dużych ciężarów w seriach po 6-10 powtórzeń. W takim treningu poleca się ćwiczenia złożone, np. podciąganie na drążku, przysiady ze sztangą, wyciskanie sztangi nad głowę czy martwy ciąg. Tego typu ćwiczenia stymulują w jednym ruchu o wiele większą liczbę włókien mięśniowych niż ćwiczenia skoncentrowane na pojedynczej grupie mięśniowej.
Jak zbudować masę mięśniową? Nowe badania opublikowane przez Canadian Science Publishing, wykonane w McMaster University, dowodzą, że trening siłowy wykonywany z mniejszym obciążeniem i z większą ilością powtórzeń może być tak samo skuteczny jak podnoszenie ciężarów.
A skurcze mięśniowe występujące podczas pracy z mniejszą intensywnością i większą ilością powtórzeń, równie skutecznie stymulują białka mięśniowe do wzrostu.
Jak zbudować masę mięśniową i dobrać rodzaj treningu?
Jak to wygląda w praktyce? W dużym stopniu to kwestia indywidualna. A to, jaki rodzaj treningu będzie najskuteczniejszy, zależy od rodzaju somatotypu (typu budowy ciała), stażu treningowego i wielu innych predyspozycji. Nie ma rozwiązań idealnych dla każdego. Jedno jest jednak pewne. Jeśli jeden sposób zawodzi, warto spróbować innego i zbudować nowy plan treningowy. U jednej osoby lepiej sprawdzi się typowy bodybuilding, a u innej CrossFit. Dobrze o tym pamiętać.
Zwiększanie masy mięśniowej a regeneracja i sen
Osoby, które chcą zbudować masę mięśniową, powinny spać przynajmniej 7-8 godzin dziennie. Dobrze sprawdzają się również drzemki w ciągu dnia. To właśnie podczas snu dochodzi do budowania masy mięśniowej. Warto o tym pamiętać, ponieważ zbyt mała jego ilość powoduje odkładanie się tkanki tłuszczowej.
Źródła:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4836564
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go znajomym!
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

25.01.2021
Wojciech Kulesza: „efekt Jandy” brzmi chwytliwie, ale żadne badania tego nie wychwycą

24.01.2021
„Dla wielu dziewczyn to rodzaj terapii” – mówi Martyna Dominikowska, trenerka „zakazanego” tańca exotic

23.01.2021
Frances McDormand: Przeważnie grałam bohaterki wspierające mężczyzn. To częsty scenariusz wielu kobiet, że wspieramy głównych bohaterów

22.01.2021