Przejdź do treści

Kamil Stoch – jak się robi mistrza?

Kamil Stoch - jak się robi mistrza?
Kamil Stoch na olimpijskim podium. Zdjęcie: AP/FOTOLINK
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Dziewczynka w różowymswetrze siedzi na podłodze w przedszkolu i bawi się klockami
Smog – oczyszczacze powietrza w poznańskich żłobkach
Mrożone jeżyny i maliny
Mrożonki – co można mrozić, a czego lepiej nie
Położna trzyma rękę na brzuchu ciężarnej kobiety
Nowe standardy opieki okołoporodowej już od stycznia
Czy odchudzanie do świąt ma sens? Dietetyk odpowiada
mierzenie obwodu brzucha
RFM – nowy sposób pomiaru tkanki tłuszczowej

Jak się to robi? Jak się robi mistrza? O złotym medalu na Olimpiadzie marzy każdy sportowiec. Czego potrzeba, żeby go zdobyć?

Sam, najcięższy nawet trening nie wystarczy. Ciężko trenują dziesiątki sportowców na świecie. Więc o co chodzi? O talent? Talent to też może być trochę za mało. Kiedy przeczytałam wywiad z psychologiem, który pracował z kadrą polskich skoczków, dotarło do mnie – chodzi jeszcze o radość. O ten błysk, o to, żeby robić coś „sercem”. I jeszcze o skupienie się na wykonywanym zadaniu. Na tym, żeby zrobić coś najlepiej, jak się da, nie oglądając się na innych. Myślenie o wyniku często przeradza się w obsesję i szkodzi. Myślenie o rzeczach, na które nie ma się wpływu – szkodzi. Ale ciągle trzeba pokonywać przeciwności i się rozwijać. Nawet wtedy, kiedy wszystko boli. Może zwłaszcza wtedy.

Jak trenują skoczkowie? Jedna z technik opanowywania tego, co dzieje się w naszej głowie nazywa się biofeedback EEG. Podłącza się delikwenta do komputera, który wzmacnia fale EEG, czyli fale elektromagnetyczne o różnym zakresie, charakterystyczne dla różnych rodzajów jego aktywności (inne są w stanie relaksu, inne w stanie wysiłku umysłowego, inne we śnie). I ten delikwent, podłączony do komputera, widzi na ekranie samochód wyścigowy. I chodzi o to, żeby ten samochód przyspieszył. Jak? No właśnie tu zaczynają się czary mary. To zależy nad czym aktualnie zawodnik pracuje z psychologiem. Jeśli nad koncentracją, to samochód przyspieszy wtedy, kiedy fale EEG pokażą, że zawodnik jest maksymalnie skoncentrowany. Jeśli nad obniżeniem pobudzenia czy stresu, to przyspieszy wtedy, kiedy ten stan opadnie albo zostanie opanowany. Brzmi skomplikowanie? Cóż, wygląda na to, że współcześni sportowcy trenują trochę jak rycerze Jedi. Ale sądząc po wynikach w Sochi, to działa!

Psycholog skoczków twierdzi, że sport zawodowy mało komu kojarzy się z radością, z frajdą. Raczej ze stresem, napięciem, pracą ponad siły. Ale bez odczuwania tej radochy nikt by w tym sporcie nie wytrwał. I szczerze mówiąc, wydaje mi się, że tę zasadę można odnieść do wielu innych naszych życiowych aktywności. Kurcze, nic nam się nie uda, bez radości, skupienia i opanowania lęków.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Najnowsze w naszym serwisie

mężczyzna umiera

Rak płuc – objawy, przyczyny, leczenie

Kilka faktów o (nie)przytulaniu

„Przytulanie jest zdrowe”! Jest ważniejsze od seksu, zachwyca naukowców, a świat stawia je na piedestale. Lecz czasem nie chcemy przytulać się w związku. Czy to my powinniśmy się martwić, że coś z nami nie tak, czy może świat zachłysnął się kultem przytulania? Sprawdźmy.
Frytki z batatów z domowym sosem aioli

Zdrowa przekąska na wieczór! Frytki z batatów z domowym sosem aioli

Sezon zimowy nie rozpieszcza z wyborem warzyw. Na szczęście przestajemy się bać nowości i coraz częściej sięgamy po pyszne bataty. Jeśli chodzi o frytki, to spokojnie mogą konkurować z ziemniakami. Przekonajcie się!

9 oznak niedoboru żelaza

Brak siły, szybkie męczenie się, podenerwowanie, blada cera… To wcale nie musi być przesilenie jesienno-zimowe. Zamiast czekać, aż samo przejdzie, zrób badania krwi – może brakować ci żelaza. Zobacz, jakie jeszcze sygnały mogą o tym świadczyć.

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Justin Bieber. Jak zachwyca, skoro nie zachwyca?

Justin Bieber. Jak zachwyca, skoro nie zachwyca?

Jamie Dornan. Witaj, panie Grey.

Jamie Dornan. Witaj, panie Grey.

Nagie ciała sportowców

Nagie ciała sportowców

Melissa McCarthy. Aktorka na plus.

Melissa McCarthy. Aktorka na plus.

Kate Winslet. Aktorka wyluzowana

Kate Winslet. Aktorka wyluzowana

Robert Korzeniowski pokazuje, jak dobrze chodzić

Robert Korzeniowski pokazuje, jak dobrze chodzić

Joanna od psów

Joanna od psów

Kate Upton. Czas na nią

Kate Upton. Czas na nią

Robert Lewandowski mistrzem Polski

Robert Lewandowski mistrzem Polski

Kamila Szczawińska. Modelki czasem wymiękają

Kamila Szczawińska. Modelki czasem wymiękają

Urban Market: palce lizać

Urban Market: palce lizać

Kasia Bujakiewicz. Ta dziewczyna rusza (się).

Kasia Bujakiewicz. Ta dziewczyna rusza (się).