Przejdź do treści

Kierowca doskonały

Kierowca doskonały
Ilustracja: Ola Woldańska-Płocińska | www.slimaq.ovh.org
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Amy Schumer
Amy Schumer jest w ciąży. Zdradziła to w niecodzienny sposób
Marta Lech-Maciejewska: kto rozsiewa mit o tym, że macierzyństwo to bułka z masłem?
Krwawią, pocą się i mają próchnicę. Fantomy pacjentów pomagają w nauce medycyny
kobieta myjąca zęby
Dbaj o zęby! Higiena jamy ustnej wpływa też na ciśnienie krwi
Tabletki
Dobre wiadomości dla chorych na szpiczaka, nadciśnienie płucne i łuszczycę

Ilu jest wśród was kierowców gorszych niż „przeciętna”? 50 proc.? Nieprawda. Co najwyżej 20 procent. Przynajmniej wtedy, kiedy to wy sami oceniacie swoje umiejętności.

Zdecydowana większość kierowców, którzy brali udział w badaniach Marka Horshwella, uznawała swoje umiejętności reagowania na wydarzenia na drodze za ponadprzeciętne. I to solidnie ponadprzeciętne. Na przykład w jednym z nich środek wyznaczała ocena „sześć”, a średnia przypisywana sobie przez prawie 100 uczestników tego badania wynosiła ponad „osiem”. Były to badania prowadzone wśród kierowców rajdowych? Nie do końca. Średnia wieku uczestników wynosiła 71 lat. A wśród pytań były i takie o zdolność reagowania na niespodziewane sytuacje i tempo reakcji. Podobnie było zresztą z kierowcami, którzy dopiero co odebrali prawo jazdy. Także i im – kiedy oceniają sami siebie – prawie zawsze bliżej jest do Colina McRae niż uczniaka z „L-ki”.

Jednak rzecz nie ogranicza się do seniorów i uczniaków. Dotyczy nas wszystkich. Wyniki takich badań zawsze są mniej więcej takie same, a różnice mieszczą się w granicy błędu statystycznego. Zwykle ponadprzeciętnych kierowców jest jakieś 80 proc. Co istotne, większość z nich nie jest tylko odrobinę ponad średnią. Zwykle swoje umiejętności oceniają na poziomie, który spokojnie pozwoliłby nie tylko brać udział w rajdach, ale nawet je wygrywać. Jesteśmy tak dobrzy, że – ten sondaż zlecił portal CheapCarInsurance – 44 proc. kierowców uważa, że prowadzi samochód lepiej niż inni, nawet wtedy kiedy… pisze sms-a. Dalsze 36 proc. uważało, że w takiej sytuacji staje się przeciętniakiem. Zaledwie dwoje na 10 uznawało, że być może jednoczesne trzymanie kierownicy i komórki powoduje, że za kółkiem poradzą sobie gorzej niż inni.

Iluzja wyższości

Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź da się znaleźć w efekcie psychologicznym, który nazywa się złudzeniem ponadprzeciętności. Ludzie, kiedy przychodzi im oceniać się samodzielnie, bardzo często oceniają się lepiej niż jest w rzeczywistości. Dotyczy to najbardziej rzeczy, które są dla nas ważne. Jest to bowiem efekt, który pozwala nam dobrze czuć się we własnym towarzystwie.

Kiedy pracowników akademickich zapytano o to, czy są bardziej, mniej, czy tak samo inteligentni jak ich koledzy z pracy, to 94 proc. (sic!) odpowiedziało, że z pewnością mieszczą się powyżej średniej, choć powyżej niej zawsze może być tylko połowa ludzi. Przeciętność nie była dla nich. Jednak nie trzeba być nawet takim zadufanym we własną mądrość profesorem, żeby błędnie oceniać własną inteligencję. Rzecz nazywa się efektem Downinga i robimy to niemal wszyscy.

Niemal, bo jest z nią związana pewna fascynująca prawidłowość. Otóż ludzie niezbyt rozgarnięci mają zwyczaj znaczącego zawyżania poziomu swojej inteligencji, podczas gdy ci, którzy rzeczywiście mogą się nią pochwalić – zwykle oceniają się poniżej rzeczywistego wyniku. W grę wchodzi tu stara i bardzo aktualna prawda: tylko człowiek, który wie bardzo dużo, wie też, jak wiele nie wie. Przenosząc to na przypadek samochodowy: tylko ci, którzy potrafią bardzo wiele, wiedzą jak wiele jeszcze nie potrafią. O klasie kierowcy najlepiej świadczą zatem wątpliwości co do tej klasy. Warto pomyśleć o tym, kiedy przez głowę przechodzą myśli o zabawie w Hołka lub Kubicę.

Wasz przeciętny kierowca.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Aktywność mózgu wzrasta, gdy odpoczywasz

Depresja facebookowa

Depresja facebookowa

Poradniki dla rodziców unieszczęśliwiają

5 powodów, dla których warto być pesymistą

Dlaczego diety nie działają? – 5 psychologicznych powodów

Pięć pytań o sen

Nie da się wygrać z cyklem dobowym nastolatka

2 minuty do szczęścia

Małe księżniczki i mali naukowcy

Wpływ różnicy wieku na związek

Nie rób dziś tego, co możesz zrobić jutro

Dlaczego warto iść na masaż?

Dlaczego warto iść na masaż?