Przejdź do treści

Kokos w użyciu

Kokos w użyciu
Fotel Layer Chair z kokosowych włókien, Designboom.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kampania Fundacji Arena i Świat
Wspaniałe bohaterki w kampanii „Badaj się i żyj pełną piersią. Nie daj się rakowi”
Agnieszka Hyży o macierzyństwie: wszystkie jedziemy na tym samym wózku!
Michał Lipa o dodatkowych kilogramach w ciąży. Ile może przytyć ciężarna?
Fryzjerka znalazła dziwną plamkę na jej głowie. Okazało się, że po 13 latach ma nawrót raka
szczepionka
Grypa – dlaczego się szczepimy?

Włókna kokosowe nie muszą służyć wyłącznie do wyrobu szpetnych popielniczek i makatek na ścianę. Potrafią z nich powstać także naprawdę wdzięczne rzeczy – sprawdźcie jakie!

Mata pod drzwi w kształcie chmury, ubranie na snowboard, a może meble? Włókna z kokosowej łupiny mają wiele walorów sprzyjających ich coraz szerszemu użyciu. Palma kokosowa to roślina, która względnie szybko się odnawia (może kwitnąć w każdej fazie wzrostu, dorosłe drzewo wytwarza od 50 do 100 kokosów rocznie), a jej włókna, które mieszczą się między zewnętrzną a wewnętrzną łupiną, są odporne na działanie termitów (!) i prawie tak samo wytrzymałe, jak nitki poliestrowe! Pozostała po usunięciu włókien kokosowa pulpa rozkłada się wprawdzie do 20 lat, ale za to zyskuje ostatnio na znaczeniu jako ściółka albo środek do wspomagania hydroponicznej uprawy roślin.

Połączenie poliestrowych i kokosowych włókien właśnie składa się na magiczną technologię wykorzystywaną przez amerykańską firmę Homeschool Snowboarding, nazwaną Cocona® Tech Infused Polyester. Jej główne zalety to nieprzepuszczanie wilgoci i wiatru do wewnątrz, sprzyjanie szybszemu wysychaniu odzieży, duża lekkość, odporność na zapachy i wytrzymałość, która pozwala na wielokrotne pranie bez utraty tych wspaniałych walorów. W sam raz na alpejskie albo tatrzańskie śniegi, ale i na długie wycieczki, wspinaczki i inne wymagające wyprawy.

Kombinezon Airbreather II Crew marki Homeschool Snowboarding, dzięki uprzejmości strony: Frqncy.com

Mniej techniczne własności kokosowych włókien objawiają się w macie-chmurce, która jest odporna na blaknięcie i idealnie nadaje się do używania na zewnątrz. Ten wdzięczny kształt kupicie za 34 dolary w internetowym sklepie Leif.

Źródło: Leifshop.com

Najbardziej oryginalne wydają się jednak meble z wykorzystaniem kokosowych łupinek. Pomijając à la kolonialne tace i stoły, które zalatują niestety tanią egzotyką, pojawiają się także pomysły niezwykle oryginalne i minimalistyczne w stylu. Holenderski projektant Jorrit Taekema wymyślił świetny patent, który wykorzystuje włókna odzyskane jako produkt uboczny przetwarzania orzechów palmy kokosowej przez rynek spożywczy: stworzył fotel Layer Chair.

Źródło: Designboom.com

Do jego konstrukcji posłużyły warstwy włókien nałożone na siebie i połączone masą lateksową. Fotel Layer Chair jest nie tylko efektowny, ale i w 100% biodegradowalny!  

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Dizajn dla zmysłów

Sól z Islandii

Sól z Islandii

Zielone smoothie

Zielone smoothie

Dizajn na jesień

Dizajn na jesień

Marmolada dla oczu

Marmolada dla oczu

Dizajnerska iluzja

Dizajnerska iluzja

Ostatni piknik lata

Ostatni piknik lata

Must Have eko dizajnu

Must Have eko dizajnu

Rzecz dla miejskiego ogrodnika

Rzecz dla miejskiego ogrodnika

Meblowy azyl

Meblowy azyl

Panda i papier

Panda i papier

Własna piekarnia

Własna piekarnia