Przejdź do treści

Napój, sok, nektar czy koktajl? Wyjaśniamy, co będzie najlepszym wyborem

Koktajl zamiast soku Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Sok – pić czy nie pić? A jeśli tak, to jaki właściwie wybierać i na co zwrócić uwagę przy zakupie? A może lepiej postawić na napój, nektar albo koktajl? Przyjrzymy się temu bliżej i zrobimy małe podsumowanie. Polecimy także superzdrowe sportowe koktajle.

Soki (chociaż często określamy tym mianem również inne napoje) – mają swoich zwolenników i przeciwników. Głównym argumentem tych pierwszych jest fakt, iż pochodzą one z owoców – zatem są zdrowe. Ci drudzy natomiast przestrzegają przed ich wysoką zawartością cukru i jego negatywnym wpływem na organizm.  Sok sokowi nierówny – jaki więc najlepiej wybrać?

Napój owocowy

Jego głównym składnikiem jest woda oraz cukier w różnej postaci. Nie zawiera żadnych wartościowych substancji odżywczych, dostarcza zatem dużej ilości kalorii bez pozytywnego wpływu na zdrowie. Dodatkowo producenci dodają do napojów barwniki, aromaty czy konserwanty, których stosowanie zabronione jest w przypadku soków i nektarów.

Nektary owocowe

Są otrzymywane poprzez dodanie do soku (którego zawartość w tym wypadku jest niewielka i wynosi od 2 do 20 proc.) wody z dodatkiem cukru lub miodu. Czy warto po nie sięgać? Odpowiedzcie sobie sami.

Soki

Na rynku dostępne są te uzyskiwane z przecierów owocowych, soków zagęszczonych lub 100 proc. soki świeżo wyciskane. Oczywiście najlepszym wyborem są te ostatnie – mają najwięcej witamin i składników odżywczych, a przy tym zachowują naturalny smak owocu. Mimo to warto pamiętać, iż zawartość cukru nawet w naturalnych sokach jest stosunkowo duża, dlatego należy pić je z umiarem.

Dotyczy to w szczególności osób cierpiących na otyłość czy cukrzycę. Najbardziej wartościowe soki to te przygotowane własnoręcznie przy użyciu dobrej jakości wyciskarki. Są świeże i mają najwięcej składników odżywczych.

Co w przypadku treningu? Zamiast soku warto postawić na odżywczy koktajl. Sportowcy potrzebują ładowania energetycznego, zatem posiłek w formie koktajlu to idealne rozwiązanie. Nie obciąża żołądka, można go spożyć na krótki czas przed treningiem. Ponadto zmiksowana postać znacznie szybciej trafia do komórek. Po treningu pozwoli łatwo uzupełnić straty i niedobory.

Nasze patenty na superkoktajle treningowe? Mamy ich kilka!

Węglowodanowy miks z bananów – przepis

Składniki:

  • 2-3 banany
  • łyżeczka cynamonu,
  • 1 łyżka waniliowej odżywki białkowej,
  • szklanka mleka migdałowego.

Wszystkie składniki zmiksuj ze sobą aż do powstania konsystencji koktajlu.

Koktajl mocy – przepis

Składniki:

  • ½ melona,
  • ½ cytryny,
  • 1 łyżeczka nasion chia.

Wyciśnij sok z cytryny, zmiksuj z miąższem melona (bez pestek) i dodaj nasiona chia. Odczekaj moment, aż delikatnie napęcznieją. Koktajl można delikatnie rozcieńczyć wodą.

Czego unikać? Napojów typu „light” czy „zero”, ponieważ mimo zmniejszonej lub całkowicie zredukowanej zawartości cukru mają one w swoim składzie sztuczne substancje słodzące, które bardzo często są szkodliwe dla organizmu.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: