Przejdź do treści

Łódź Design – doroczny łyk designu

Łódź Design – doroczny łyk designu
Centrum festiwalowe – wystawa Make Me, zdjęcie: archiwum autorki
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
kobieta myje twarz
Seks dobry na wszystko, nawet na trądzik? HZ kontra mity #10 Trądzik
Kobieta dekoruje pierniki
8 sposobów na spędzenie świąt bez wyrzutów sumienia
Dobra wiadomość dla chorych na rdzeniowy zanik mięśni – lek na SMA będzie refundowany w Polsce
stół świąteczny
Racjonalne podejście do jedzenia podczas świąt. Dietetyk radzi, jak znaleźć złoty środek
Magiczne portrety chorych dzieci w szpitalach. Zobacz zdjęcia z projektu „Heart Project”

Festiwal Łódź Design gości w Łodzi bodaj po raz szósty i z roku na rok daje świadectwo temu, że w projektowaniu odnosimy coraz bardziej spektakularne sukcesy i coraz szerzej rozpropagowujemy perełki polskiej myśli produkcyjnej – jakkolwiek „ancienregime’owo” by to nie brzmiało. Warto jednak podkreślić, że choć wiele jest w tym festiwalu oglądania się na trendy i komercyjnego projektowania, w kolejnych edycjach coraz bardziej na znaczeniu zyskują projektanci, którzy nie myślą tylko o sprzedażowych aspektach swojej pracy i jej odpowiednim wypromowaniu. Do głosu dochodzi design odpowiedzialny, który zajmuje na tym blogu poczytne miejsce. Łódź Design AD 2012 jest na niego szczególnie wyczulony, bo przyświeca mu temat „AwaREness”, który w projektowaniu przejawia się głównie w trzech hasłach: Reuse / Reduce / Recycle.

Projekt lamp Tomasza Wójcika, zdjęcie: archiwum autorki

Świadomy design stara się wypełnić jak najwięcej z tych postulatów. Wszystkie trzy przyświecały twórcom wspomnianej tydzień temu wystawy „Splash! How Good Water Works”, ale pojedyncze realizacje właściwie albo hołdują hasłu „Recycle”, albo „Reuse”. Świetnym przykładem tej pierwszej tendencji był pokaz rozmaitych lamp stworzonych ze śmieci powstających w życiu codziennym – nakrętek po napojach gazowanych, tekturowych talerzyków, plastikowych łyżeczek czy wreszcie szkiełek optycznych – prezentowany w Centrum Festiwalowym jako RecycLED. Największe wrażenie zrobiły na mnie dwie lampy Tomasza Wójcika, które z powodzeniem mogłyby wygrać festiwal Przetwory: Wirus i Zip (na zdjęciu powyżej). Nie tylko wykorzystywały w dość prosty sposób duże ilości nieprzydatnych, a powszechnych odpadów, ale robiły też niesamowite, organiczne wrażenie.

Lampy z grubych szkiełek położonych jedno na drugim

Hitem wydała mi się również lampa stworzona z plastikowych łyżeczek pokazywana w galerii Adi Art przy Piotrkowskiej 60. Za tym projektem stoi doświadczony w twórczym recyclingu duet EjTu (Bogumiła Zawada, Katarzyna Gołaszewska), których „Produkt mleczny” wystawiany był także jako część prezentacji RecycLED.

Lampy Spoonflower duetu EjTu

Hasło „Reuse” natomiast silnie obecne było w wystawie „Wymiana 2012. Dizajn po polsku, dizajn po gruzińsku”, która z efektów przetworzenia postindustrialnych materiałów, zebranych na terenach dawnej fabryki FSO i jej odpowiednika w Tbilisi, tworzyła nowe, subtelne konteksty. Takie projekty na granicy użytkowości i funkcji czysto estetycznej, jak „Amirani” Galaqtiona Eristavi, Tamar Muskhelisvili i Aleksiego Soselii – mozaika przedstawiająca mityczną gruzińską górę, stworzona z nakrętek – nierzadko zyskiwały poetycką wręcz urodę. Inny z takich projektów – „Kra” Marty Niemywskiej i Dawida Grynasza, powstała z bocznej szyby samochodowej – pozostawał projektem o czytelnej proweniencji, choć sprawdzał się w nowym wcieleniu równie dobrze.

Na pierwszym planie „Kra”, za nią po lewej „Amirani”

O Łódź Design poczytacie tu jeszcze długo, bo nie dotknęłam w ogóle najznamienitszych wystaw poświęconych odpowiedzialnemu projektowaniu: „The Future Is Stupid”, „Punkt widzenia – punkt siedzenia” i „Dizajnu dla dzieci”, które w bardziej oczywisty sposób odnosiły się do swoich eko-korzeni. Do gwiazd jednak jeszcze wrócimy. Warto najpierw dostrzec mniejszych graczy.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Dizajn dla zmysłów

Sól z Islandii

Sól z Islandii

Zielone smoothie

Zielone smoothie

Dizajn na jesień

Dizajn na jesień

Marmolada dla oczu

Marmolada dla oczu

Dizajnerska iluzja

Dizajnerska iluzja

Ostatni piknik lata

Ostatni piknik lata

Must Have eko dizajnu

Must Have eko dizajnu

Rzecz dla miejskiego ogrodnika

Rzecz dla miejskiego ogrodnika

Meblowy azyl

Meblowy azyl

Panda i papier

Panda i papier

Własna piekarnia

Własna piekarnia