Przejdź do treści

Skuś się na królową wśród ryb! Pieczona makrela z ziołowym aromatycznym kuskusem

Makrela – tym razem pieczona
Makrela ma morski, intensywny smak. Zdjęcie: Magdalena Klimczak | Dare to Cook
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Makrela powinna gościć regularnie na naszym stole, nie tylko w postaci wędzonej. Nie bez powodu określa się ją królową wśród ryb, w końcu jej właściwości zdrowotne dostarczają nam wielu cennych wartości, a w szczególności kwasu omega-3. A gdyby tak dla odmiany upiec ją w towarzystwie ziołowego kuskus?

Makrela jest tłustą rybą i dzięki temu dostarcza nam niezwykle cennego kwasu omega-3, którego większość z nas ma niedobory. Charakteryzuje ją wysokiej jakości białko, witamina D i  szereg drogocennych minerałów. Ryba ta ma morski, bardzo intensywny smak. Dodatkowo, nie trzeba się martwić o wyfiletowanie, ponieważ jest „łatwa w obsłudze”. Jest zdrowa i znacznie tańsza od innych rodzajów ryb, np. tuńczyka.

Pieczona makrela z ziołowym kuskusem

Zdjęcie: Magdalena Klimczak | Dare to Coo

Pieczona makrela z ziołowym kuskusem – składniki (na 2 porcje):

– 2 świeże makrele
– 4 plasterki limonki
– świeży koperek
– łyżka oliwy chilli
– sól morska
– pieprz

Pieczona makrela z ziołowym kuskusem – kuskus:

– 100 g kuskusu
– pęczek koperku
– pół pęczka natki pietruszki
– pół pęczka mięty
– pół pęczka kolendry
– sok z 1 cytryny
– 1 ząbek czosnku
– 1 ogórek wężowy
– 2 łyżki oliwy o smaku chili
– sól morska
– 1/3 kubka gorącej wody
– pistacje

Zdrowa kolacja na szybko: kuskus z serem bałkańskim

Pieczona makrela z ziołowym kuskusem – przygotowanie

Ogórka obieramy ze skóry, ścieramy na drobnej tarce, solimy i odstawiamy, aż puści sok. Przecedzamy wodę z ogórka przez sitko, zachowując starte warzywo i dodajemy do niej sok z cytryny, oliwę i kuskus. W zależności od tego, ile otrzymaliśmy płynu z ogórka, uzupełniamy go gorącą wodą. Odstawiamy na około 20 minut. Zioła drobno siekamy, czosnek ścieramy na tarce i wraz z ogórkiem dodajemy do kuskusu. Kukskus dokładnie mieszamy z dodatkami i podajemy z obranymi pistacjami.

Makrelę wedle upodobań pieczemy w całości lub filetujemy. Rybę nacinamy z każdej strony w trzech miejscach. W nacięcia wkładamy koperek i plasterki limonki. Filety doprawiamy solą, pieprzem i skrapiamy pikantną oliwą. Pieczemy około 15-20 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni. Upieczoną makrelę podajemy z ziołowym kuskusem. Smacznego!

View this post on Instagram

Dziś ŁOSOŚ vs MAKRELA ? . . ŁOSOŚ – królewska ryba, pyszna, zdrowa, idealne źródło białka i tłuszczu ? Jak wszystko ma swoje plusy i minusy ? A chyba największym minusem tutaj jest cena wahająca się w granicach ok 70zł/kg ? Dużo? Mało? Zależy dla kogo! ☺ Nie mniej jednak NIE JEST NIEZASTĄPIONY! ? . . ?Można go wymienić min. na makrelę (ale nie tylko), która mimo, że ok 6x TAŃSZA (!) wygrywa z łososiem pod względem niektórych składników mineralnych, a jeśli już przegrywa, to nieznacznie ? ?Ale pamiętaj! Przedstawione wartości odżywcze odnoszą się tutaj do świeżych ryb, nie wędzonych ☺ . . Wniosek? ZDROWA DIETA NIE MUSI BYĆ DROGA! ? . . PS. I napewno znajdzie się ktoś, kto mi powie że ryby są niezdrowe, bo zanieczyszczenia…bla bla bla ? Jakie jest moje zdanie? ➡Odpowiem tak: we współczesnym świecie mało co jest nie zanieczyszczone ? Nie ma co popadać w paranoje ? Wszystko raz na jakiś czas i z głową kochani ? . . Jeśli chodzi o zwycięzcę tego pojedynku…dla mnie nie MA! Bo pod względem smaku wygrywa jednak łosoś (miłość), ma też więcej kwasów tłuszczowych omega 3, ale pod względem zawartości porfela – makrela ??? A u Was jak jest? Podobnie jak u mnie, czy wręcz odwrotnie? ? Dajcie znać ? . . . . . . . . . . . . #środa #porównanie #grafika #infografika #wiedza #ryby #łosoś #makrela #kcal #nutrition #zdrowie #zdrowejedzenie #zdroweodżywianie #wiemcojem #wiemcokupuje #healthy #fish #healthyfood #zdrowojem #l4l #like4like #protein #zdrowystylżycia #healthylifestyle #tłuszcz #białko #zdrowakaloria #odżywianie #odchudzanie #dietaniejestdroga

A post shared by Be FIT! | Klaudia | 22yo ✌ (@zdrowakaloria) on

Czy ryby są zdrowe?

Głównymi składnikami mięsa ryb są woda, tłuszcz i białko. Ryby dzieli się ze względu na zawartość w ich mięsie tłuszczu. Chude ryby (np. okoń, mintaj, dorsz, szczupak) to takie, które zawierają go mało, bo tylko do 1 proc. składu. Ryby średnio tłuste (np. płotka, karmazyn, karp, ostrobok) zawierają tłuszczu więcej, bo do 5 proc. Najbogatsze w tłuszcz są te ryby, w których tłuszcz stanowi ponad 5 proc., to głównie łosoś, makrela, sardynka, szprotki, śledź i węgorz. Przy czym węgorz to prawdziwy rekordzista – jest w nim prawie 25 proc. tłuszczu. I to tłuste ryby powinny być wybierane najczęściej. Są bogatsze w witaminy A, i D, bo te witaminy są rozpuszczalne właśnie w tłuszczach.

Tłuszcz rybi to tłuszcz z rodziny omega-3 (główne kwasy tłuszczowe to EPA i DHA). Tłuszcze omega-3 zawarte w rybach to kwasy tłuszczowe DHA i EPA, które organizm człowieka najlepiej wchłania i wykorzystuje, dlatego to właśnie one powinny stanowić większość w dostarczanej puli kwasów omega-3. Tłuszcze omega-3 sprzyjają wzmocnieniu odporności, łagodzą procesy zapalne, przeciwdziałają nowotworom oraz chorobom układu sercowo-naczyniowego, obniżają ryzyko cukrzycy typu 2.

Tłuszcze pozytywnie wpływają na wzrok, wspomagają rozwój płodu, poprawiają funkcjonowanie układu nerwowego – przeciwdziałają depresji, poprawiają zdolności umysłowe, pamięć i koncentrację

Ale na tym ich działanie się nie kończy. Liczne badania dowodzą, że tłuszcze te pozytywnie wpływają na wzrok, wspomagają rozwój płodu. Ponadto silnie poprawiają funkcjonowanie układu nerwowego – przeciwdziałają depresji, poprawiają zdolności umysłowe, pamięć i koncentrację. Dieta bogata w EPA i DHA zmniejsza ryzyko chorób degeneracyjnych mózgu (choroba Alzheimera, Parkinsona).
Zapotrzebowanie na nie pokryjesz, zjadając porcję (150-200 g) tłustej ryby 2-3 razy w tygodniu. Możesz także dostarczać te kwasy tłuszczowe organizmowi, stosując suplementy kwasów tłuszczowych EPA i DHA.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: