Przejdź do treści

Małe księżniczki i mali naukowcy

Ilustracja: Izabela Dudzik | www.izadudzik.pl
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Twoja przyjaciółka się kaleczy
Twoja przyjaciółka się kaleczy? Oto 5 rzeczy, które warto jej powiedzieć, a także 3, których mówić nie wolno
Jak schudnąć, gdy masz 20, 30, 40 lat?
Jak bezpiecznie i skutecznie się odchudzać, gdy masz 20, 30, 40 lat?
Wegetariańskie leczo - papryka górą!
Przepis na wegetariańskie leczo z papryką
Ćwiczenia na wzmocnienie pleców. Propozycje trenerki Kasi Bigos
chrapanie
Kilka faktów o chrapaniu. Sprawdź, czy to dotyczy twojego chłopaka albo ciebie

Jeżeli chcesz wychowywać córkę jak księżniczkę, czytaj jej o księżniczkach. Pragniesz dla dziecka kariery naukowca? Czytaj Verna’a… – chciałoby się rzecz, patrząc na wnioski naukowych kalkulacji. Książkowy świat przenosi się do realiów bardziej, niż nam się wydaje.

Prof. Loris Vezzali z Uniwersytetu w Modenie postanowił sprawdzić, jak lektura Harry’ego Pottera wpłynie na dzieci. Włosi skupili się na ich stosunku do imigrantów, za którymi na Półwyspie Apenińskim zwykle się nie przepada. Było to o tyle łatwiejsze, że ten nieco przypomina nastawienie w świecie Hogwartu do mugoli – osób pozbawionych magicznej mocy. I to że czarna postać serii, czyli Lord Voldemort, jest rasistą. Okazało się, że po sześciu tygodniach regularnego czytania powieściowego pasma, dzieciaki wykazywały się znacznie wyższą otwartością na innych oraz empatią.

Dla autorów eksperymentu nie było to żadne zaskoczenie, bo podobne badania – choć nigdy z Harrym Potterem – prowadzono już wcześniej. Robili to między innymi Maja Djikić i Keith Oatley, para psychologów z University of Toronto, którzy sporo czasu poświęcili na przyglądanie się, jaki wpływ literatura wywiera na ludzką osobowość. Sprawdzali na przykład to, jak czytanie o niewierności (materiału dostarczała „Dama z pieskiem” Czechowa) wpływa na rozumienie osób, które ją praktykują. Przyglądali się lekturom i wywoływanym przez nie zmianom w tzw. wielkiej piątce, czyli kluczowych cechach, które opisują osobowość: neurotyczność, ekstrawersja, otwartość, ugodowość i sumienność. Wnioski są jednoznaczne: czytanie rozwija najważniejsze cechy.

Dotyczy to szczególnie empatii oraz umiejętności społecznych. Trudno o lepszą od literatury szkołę tego, co psychologowie nazywają tworzeniem teorii umysłu. Jest to zdolność do wczuwania się w sytuację „innego”, która pozwala na zrozumienie jego motywacji, myśli, celów oraz emocji. Jest to coś, co bardzo pomaga w życiu. Choćby dlatego – pokazują badania z wykorzystaniem obrazowania magnetycznego – że kiedy czytamy, uaktywniają się te same części mózgu, które działają w trakcie wykonywania adekwatnej czynności. Sprawdzano to między innymi na przykładzie latania na miotle w Harrym Potterze… Choć ciekawe, jak naukowcy dowiedli, które części mózgu uaktywniają się podczas latania na miotle w realnym świecie.

– "Kiedy czytamy o innych, możemy sobie wyobrazić siebie na ich miejscu i staramy się zrozumieć, jak to jest być tą osobą. To pozwala nam lepiej rozumieć ludzi i z nimi współpracować" – tłumaczył Keith Oatley. A co to ma wspólnego z księżniczkami? Wszystko. Jeżeli możemy wczuć się w innych, to możemy sobie wyobrazić siebie „w ich butach”. W ten sposób rozbudzają się określone aspiracje. Warto więc pamiętać, że przekazywane dziecku książkowe treści wpływają na to, jak będzie siebie postrzegało i w czym będzie siebie widzieć. Jeżeli zapoznamy je z historiami o księżniczkach, będą to pantofelki. Jeżeli pozna Juliusa Verne’a, bliższy może okazać się laboratoryjny fartuch. A gdy przybliżmy mu świat Tomka Wilmowskiego, naturalne na nogach będą traperki. „Władca pierścieni” ma być świetną szkołą pracy w zespole, co może trochę tłumaczy, dlaczego Anglosasi są w tym tak dobrzy.

Kiedy w Stanach Zjednoczonych psycholodzy zdecydowali się sprawdzić, co dzieje się, kiedy w dziecięcych książkach przybywa postaci związanych z oryginalnymi osiągnięciami (nauką, wynalazkami), okazało się, że kilka dekad później zwiększyła się liczba wydawanych patentów. Na przykład gwałtowny wzrost liczby takich postaci w literaturze publikowanej w latach 1810-1850 przełożył się na siedmiokrotnie większą liczbę rejestrowanych wynalazków. Nie był to najpewniej powód jedyny, ale nawet zdrowy rozsądek – o który bywa ciężko w psychologii – podpowiada, że ważny.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Polecamy

„Zajęcia jogi śmiechu działają jak masaż twarzy, a przecież śmiech prostuje opadające kąciki ust. Po co myśleć o zmarszczkach? Ważniejsze jest życie pełne radości” – mówi Piotr Bielski, jogin śmiechu

„Ja nie lubię swojego brzucha. Mam sobie wmawiać, że jest zajebisty, jak nie jest? Ale nie jest tak słaby, żebym miała się go bardzo wstydzić i nie wychodzić na plażę” – mówi Ewa Zakrzewska, modelka plus size

„Jesteśmy w światowej czołówce, jeśli chodzi o spożywanie cukru. Jesteśmy jedną z najszybciej tyjących narodowości na świecie!” – mówi Agnieszka Wiśniewska, założycielka Fundacji Szczęśliwi Bez Cukru

„W pierwszej kolejności pobiera się serce, następnie płuca, wątrobę, trzustkę i na końcu nerki”. Panna Chirurg, czyli dziewczyna przy stole operacyjnym, opowiada jak wygląda procedura przeszczepiania

Zainteresują cię również:

Mamy fragment książki Małgorzaty Rozenek-Majdan o in vitro. Przeczytaj historię Artura i Moniki

kobieta na plaży

Lek na kompleksy? Rozbierz się!

Po co mężczyźnie sutki?

kobieta leży na łóżku i czyta książkę

Czytanie książek ma wpływ na nasze zdrowie

10 książek o zdrowiu, po które warto sięgnąć w 2019 roku

ksiązżka tak mam okres a co na białym blacie

Książki o okresie – co można w nich znaleźć?

Lektury pierwsza klasa

Alkohol wytrąca bakterie z równowagi

Aktywność mózgu wzrasta, gdy odpoczywasz

Czytanie córkom na dobranoc

Depresja facebookowa

Depresja facebookowa

Poradniki dla rodziców unieszczęśliwiają

5 powodów, dla których warto być pesymistą

Gdy dorosnę, chcę być taki jak mama

Dlaczego diety nie działają? – 5 psychologicznych powodów

Pięć pytań o sen

Siedem sygnałów demencji, których nie wolno zignorować

Nie da się wygrać z cyklem dobowym nastolatka

2 minuty do szczęścia

Wpływ różnicy wieku na związek

Nie rób dziś tego, co możesz zrobić jutro

Czy genialne dziecko będzie genialnym dorosłym?

Czy genialne dziecko będzie genialnym dorosłym?

Czy warto biegać w smogu?

Czy warto biegać w smogu?

Dlaczego warto iść na masaż?

Dlaczego warto iść na masaż?