Przejdź do treści

Metabolizm – czym właściwie jest i co na niego wpływa?

Fot. Katarzyna Milewska
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Metabolizm – słyszymy o nim najczęściej w kontekście odżywiania, aktywności fizycznej oraz odchudzania. Czym on właściwie jest i jaki mamy wpływ na jego tempo?

W dużym uproszczeniu metabolizm to szereg procesów, podczas których organizm „zamienia”  składniki odżywcze na energię. Dostarczane wraz z pożywieniem kalorie, przy użyciu tlenu, są przekształcane na energię wykorzystywaną w dalszej kolejności do wszystkich niezbędnych czynności fizjologicznych. Im sprawniejszy metabolizm, tym więcej kalorii spalamy, i to nie tylko w trakcie aktywności fizycznej.

 

Monika Prześlakowska

Dlatego jeśli staracie się schudnąć, podkręcenie przemiany materii będzie w tym procesie bardzo pomocne. Wraz z szybszym metabolizmem, zyskacie także więcej energii, lepszy nastrój, a nawet zdrowszą skórę.

Spis treści
  1. Trening
  2. Dieta
  3. Sen

Trening

Oczywistym sposobem na szybszy metabolizm jest wysiłek fizyczny. Co podkręca go najbardziej? Połączenie ćwiczeń o wysokiej intensywności, czyli tych najskuteczniej spalających tkankę tłuszczową, z ćwiczeniami siłowymi sprzyjającymi budowaniu tkanki mięśniowej. Czemu? Ponieważ mięśnie są znacznie bardziej aktywne metabolicznie niż tłuszcz. Podczas ćwiczeń typu cardio zaleca się intensywność, która podniesie tętno do 120-140 uderzeń na minutę, ale nie więcej niż 145 uderzeń na minutę.

Dieta

Mniej węglowodanów, po których szaleje cukier, więcej dobrej jakości białka i tłuszczów! Nie zapominajcie także o wypijaniu dużej ilości wody, która jest kluczowym składnikiem wielu procesów metabolicznych. Niezwykle istotna jest regularność przyjmowania posiłków, na przykład – jeśli wychodzicie z domu bez śniadania lub stosujecie tzw. głodówki, organizm może wpaść w „tryb paniki”. Zaczyna on wtedy produkować kortyzol, który „nakazuje” ciału gromadzenie tkanki tłuszczowej na zapas.

Sen

Kolejny powód, żeby darować sobie „ostatni odcinek” ulubionego serialu. Niewysypianie się sprzyja produkcji hormonów stresu i na pewno nie pomoże w osiągnięciu sportowych celów. Brak snu został powiązany ze wzrostem poziomu cukru we krwi, co powoduje uczucie głodu oraz ospania.

 

Metabolizm różni się u każdego z nas i ma na to wpływ wiele czynników, takich jak te opisane wyżej, ale także genetyczne. Jednak nie ulega wątpliwości, że im aktywniejsi jesteście, tym jest on sprawniejszy, a aktywność fizyczna przynosi lepsze rezultaty.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.