Przejdź do treści

Metody antykoncepcji w stylu eko

Metody antykoncepcji w stylu eko
Metody antykoncepcji naszych ponowoczesnych czasów – eko-kondomy marki French Letter, FrenchLetterCondoms.co.uk
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
kobieta myje twarz
Seks dobry na wszystko, nawet na trądzik? HZ kontra mity #10 Trądzik
Kobieta dekoruje pierniki
8 sposobów na spędzenie świąt bez wyrzutów sumienia
Dobra wiadomość dla chorych na rdzeniowy zanik mięśni – lek na SMA będzie refundowany w Polsce
stół świąteczny
Racjonalne podejście do jedzenia podczas świąt. Dietetyk radzi, jak znaleźć złoty środek
Magiczne portrety chorych dzieci w szpitalach. Zobacz zdjęcia z projektu „Heart Project”

Metody antykoncepcji w stylu eko – myślicie, że zwariowałam? Okazuje się, że i na tym polu na świadomych czycha sporo pułapek, a prezerwatywy mogą być nawet wegańskie. Poczytajcie, jak uczynić wasze metody antykoncepcji przyjaznymi dla środowiska!

Metody antykoncepcji w dzisiejszym świecie mają w gruncie rzeczy niemały wpływ na świat, który nas otacza. Prezerwatyw nie wytwarza się już z naturalnych komponentów, takich jak guma pozyskiwana z drzew kauczukowych. Do ich produkcji wykorzystuje się za to chemikalia, które dodatkowo (miliony potencjalnych rodziców dziękują im za to!) utrwalają konstrukcję kondomu. Szkoda tylko, że jak wiele sztucznych tworzyw, w zasadzie nie podlegają recyklingowi. Wiele bardziej naturalnych marek w procesie produkcji dodatkowo wykorzystuje kazeinę – białko obecne w mleku ssaków, które pomaga w przetworzeniu surowego mleczka kauczukowego w gumę o pożądanej konsystencji. Ten proces czyni te metody antykoncepcji niewegańskimi (sic!) i potencjalnie ryzykownymi, jeśli zależy nam na dobru naszych braci mniejszych. Co gorsza, prezerwatywy bywają też często produkowane bez poszanowania dla pracowników, w fabrykach firm, które nie przestrzegają zasad sprawiedliwego handlu.

Źródło: FrenchLetterCondoms.co.uk

Co więc robić, żeby nie zostać rodzicem, a przy okazji stosować metody antykoncepcji obojetne środowisku? Jedni zalecają środki hormonalne, ale tę z kolei oskarża się o zatruwanie ekosystemu poprzez hormony, które dostają się do wód z kobiecym moczem. Dlatego sensowniej jest poszukać w sieci prezerwatyw wegańskich albo kondomów tworzonych w całości z ekologicznie pozyskiwanego lateksu. Takie gumki produkuje np. firma Natex, która pozyskuje lateks do swoich produktów wyłącznie z plantacji seringueiras, czyli drzew kauczukowych. Na brazylijskich plantacjach pracuje 150 „zwykłych” robotników i około 700 rodzin z rezerwatu Chico Mendes, których przeżycie zależy od przetworzenia kauczuku. Natex, podobnie jak French Letter, nie tylko wykorzystuje wyłącznie naturalne surowce, ale też spełnia zasady Sprawiedliwego Handlu. Część dochodu ze sprzedaży kondomów French Letter online zostaje też przekazana na rzecz Cecily’s Fund – funduszu, który wspiera zambijskie sieroty (zazwyczaj osierocone przez AIDS) i pozwala im „stanąć na nogi” na tyle, na ile to możliwe. W Polsce dostępne są także gumki FairSquared firmy Forte, które również spełniają restrykcyjne normy, pozwalające korzystać z certyfikatu Fair Trade i powstają z certyfikowanej gumy. Wegańskie metody antykoncepcji znajdziecie natomiast np. w asortymencie firmy Glyde – wytwarzane są bez użycia kazeiny i innych produktów pochodzenia odzwierzęcego, oraz żaden ich składnik nie jest testowany na zwierzętach.

Takie prezerwatywy to trochę większy koszt, ale przyjemność też nieco większa. Bo w końcu wzmaga ją też na pewno wiedza, że za sprawą naszych uciech nikomu nie stała się krzywda.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Dizajn dla zmysłów

Sól z Islandii

Sól z Islandii

Zielone smoothie

Zielone smoothie

Dizajn na jesień

Dizajn na jesień

Marmolada dla oczu

Marmolada dla oczu

Dizajnerska iluzja

Dizajnerska iluzja

Ostatni piknik lata

Ostatni piknik lata

Must Have eko dizajnu

Must Have eko dizajnu

Rzecz dla miejskiego ogrodnika

Rzecz dla miejskiego ogrodnika

Meblowy azyl

Meblowy azyl

Panda i papier

Panda i papier

Własna piekarnia

Własna piekarnia