Przejdź do treści

Mgła od VAKANTdesign

Mgła od VAKANTdesign
Uprawa za pomocą mgły? Czemu nie, o ile umie się ją wytwarzać! Pomoże w tym Fogger studia VAKANTdesign, Vakant-Design.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kampania Fundacji Arena i Świat
Wspaniałe bohaterki w kampanii „Badaj się i żyj pełną piersią. Nie daj się rakowi”
Agnieszka Hyży o macierzyństwie: wszystkie jedziemy na tym samym wózku!
Michał Lipa o dodatkowych kilogramach w ciąży. Ile może przytyć ciężarna?
Fryzjerka znalazła dziwną plamkę na jej głowie. Okazało się, że po 13 latach ma nawrót raka
szczepionka
Grypa – dlaczego się szczepimy?

Jesteśmy coraz mniej zadowoleni z komercyjnej oferty spożywczej. Coraz chętniej bierzemy sprawy w swoje ręce. Coraz więcej urządzeń ma nam w tym pomóc.

Niemieckie studio projektowe VAKANTdesign skupiło się na domowych uprawach roślin. Lubicie pomidorki prosto z krzaczka? Ja bardzo, dlatego w ubiegłym sezonie skusiłam się w gospodarstwie państwa Majlertów na zakup doniczki z pomidorami. Ogołocenie rośliny z owoców i ich zalążków, którym pomogłam się rozwinąć, po czym je także schrupałam, zajęło mi na oko dwa miesiące. Potem krzaczek usechł, a ja pożegnałam go z przykrością. Ten smutny koniec nie miałby zapewne miejsca, gdybym dysponowała sprzętem autorstwa VAKANTdesign o wdzięcznej nazwie Fogger (w wolnym tłumaczeniu „zamgliwacz”).

Źródło: Vakant-Desing.com

To konstrukcja z neoprenu, ceramiki, drewna i aluminium, która działa z wykorzystaniem zasad aeroponiki, czyli uprawy w powietrzu z wodą i wartościami odżywczymi serwowanymi roślinie za pośrednictwem wodnego spreju. Autorzy Foggera wprawdzie nazywają ją mgłą, ale wydaje się, że ten pomysł nie odbiega zanadto od tego stosowanego np. w systemach uprawy na dachu nowojorskiej restauracji Bell, Book & Candle, o której już pisałam tutaj. Chociaż może to i nie dokładnie ta sama technologia: twórcy piszą, że głowica Foggera wytwarza ponaddźwiękowo bogatą w substancje odżywcze mgłę, która opływa korzenie uprawianych roślin, rozwijające się w najlepsze wewnątrz kolumny. Zamknięty system przepływu zakłada, że nadmiar wody zostanie ponownie wykorzystany, a nie wycieknie lub odparuje.

Schemat opisujący poszczególne elementy Foggera, źródło: Vakant-Design.com

Samo uruchomienie systemu Foggera też nie jest zbyt trudne i zakłada „zasadzenie” roślin (sadzonek) za pomocą neoprenowych wtyczek w kolumnie, napełnienie zbiornika wodą z rozpuszczalnymi odżywkami i podłączenie całości do prądu. Ta ostatnia kwestia brzmi podejrzanie, jak gdyby „zamgliwacz” był jakimś wysoce skomplikowanym technologicznie sprzętem. Tak naprawdę jednak jego zużycie energii pozostaje na poziomie śmiesznych 4 watów – nie do porównania z tym, co generuje przemysłowa produkcja roślin, ich pakowanie, transport i przechowywanie. Taka uprawa jest też, zdaniem projektantów, niezwykle wydajna: zajmujący 0,3 metra kwadratowego stojak daje tyle owoców / ziół / warzyw co 10 razy większa, czyli trzymetrowa  uprawa konwencjonalna. Coraz więcej jest argumentów za domowym warzywniakiem – z Foggerem nie można nawet wymigać się od niego ograniczoną powierzchnią balkonu! Tylko patrzeć, aż podobne systemy wejdą do masowej produkcji.  

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Dizajn dla zmysłów

Sól z Islandii

Sól z Islandii

Zielone smoothie

Zielone smoothie

Dizajn na jesień

Dizajn na jesień

Marmolada dla oczu

Marmolada dla oczu

Dizajnerska iluzja

Dizajnerska iluzja

Ostatni piknik lata

Ostatni piknik lata

Must Have eko dizajnu

Must Have eko dizajnu

Rzecz dla miejskiego ogrodnika

Rzecz dla miejskiego ogrodnika

Meblowy azyl

Meblowy azyl

Panda i papier

Panda i papier

Własna piekarnia

Własna piekarnia