Przejdź do treści

Miejski ogród

Miejski ogród
Zasadź miejski ogród! Facebook.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Ewa Chodakowska
Ewa Chodakowska zachęca do badań piersi
Lizi Jackson-Barrett
Łysa Lizi Jackson-Barrett: Rok temu płakałam. Teraz czuję się świetnie
Masaż blizn. Mama Kosmetolog pokazuje jak go wykonywać prawidłowo
Zadbaj o własne piersi. Ruszyła kampania Fundacji Rak’n’Roll
doktor michał lipa przodem
Czy USG jest bezpieczne? Dr Michał Lipa uspokaja

Czas na ogród! Za chwilę ruszają projekty dla mieszczuchów marzących o własnym poletku pośrodku miejskiej dżungli. Poczytajcie, gdzie i co uprawiać!

W najbliższą sobotę, 24 maja, w Warszawie rusza pierwszy z projektów ogrodowych – Miasto i Ogród pod patronatem marki BMWi. Uprawa miała wystartować w minioną sobotę, ale pogoda pokrzyżowała ogrodnikom szyki. W przestrzeni Fabryki Norblina, pięknego, centralnie położonego kompleksu z czerwonej cegły w środku miasta, rozlosowane zostaną poletka do uprawy ziół i jadalnych roślin. Na miejscu będzie je można nie tylko zasadzić z dostępnych nasion i sadzonek, ale i pielęgnować zgodnie z zasadami zrównoważonego rolnictwa, które przybliżą wszystkim chętnym doświadczeni ogrodnicy. Teren przeznaczony pod uprawę zostanie podzielony na dwie części – tę do indywidualnego zagospodarowania, dla szczęściarzy, którzy wylosują imienny ogródek w sobotę (należy się wcześniej zgłosić via Facebook) i część społeczną, którą pielęgnować będzie mógł każdy, kto zawita do Fabryki Norblina.

ogród

Plan zagospodarowania Fabryki Norblina według Jakuba Szczęsnego, autora projektu architektonicznego Miasta i Ogrodu, źródło: Facebook.com

Projekt potrwa aż do października, więc uprawą będzie się można porządnie nacieszyć – nie tylko samym wzrostem roślin, ale też działaniami edukacyjnymi i animacyjnymi, które poprowadzą wspierające działania Miasta i Ogrodu Artanimacje i Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”. Opłaca się śledzić wieści na temat samego sobotniego otwarcia, bo od rana, przy dobrej pogodzie, ruszą wspólne prace ogródkowe, a o 17 rozlegną się dźwięki koncertu Macia Morettiego i Marcina Maseckiego.  

ogród

Przygotowania do sobotniego otwarcia ogrodu idą pełną parą!, źródło: Facebook.com

Analogiczny pomysł na ogród w mieście rusza po raz kolejny w Poznaniu w ramach festiwalu Malta i jego społecznego ramienia – Generatora Malta. W czterech dzielnicach – na Jeżycach, Śródce, Łazarzu i Wildzie – mieszkańcy angażują się w reanimację przestrzeni, jej zazielenianie i rewitalizację. Na razie nie ma jeszcze dokładnego opisu prac, ale warto monitorować stronę projektu, by śledzić postępy i nie przegapić momentu, w którym można zaangażować się w coś zielonego!

ogród

Zeszłoroczna uprawa w ogródku na Śródce, źródło: Generator.Malta-Festival.com

Trwa też akcja powiązana z miejskimi ogrodami na warszawskiej Ochocie – w ramach wspólnego projektu Urzędu Dzielnicy Ochota, LokaLOVE i pro-ekologicznej inicjatywy Pixxe 25 maja można będzie ruszyć po mieście śladami jadalnych roślin. Podczas dwóch minionych spotkań od prowadzącej spotkania aktywistki Jodie Baltazar można było dowiedzieć się o tym, jak zaplanować swój ogród na balkonie, a także, jak sadzić, przesadzać i podlewać, żeby nie przesadzić. W trzeciej i zarazem ostatniej edycji akcji Uprawiajmy na Ochocie wszyscy zainteresowani ruszą w miasto ze scyzorykami, by zorientować się, cóż ciekawego i jadalnego kryją w sobie miejskie klomby i zarośnięte osiedla, a także nauczyć się przygotować z nich smaczną przekąskę! Zbiórka o godzinie 11 w świetlicy Ogródków Działkowych ZELMOT przy ul. Grójeckiej 129.

ogród

Poprzednie majowe spotkanie w ramach akcji Uprawiajmy na Ochocie, źródło: Facebook.com

Miejskie ogrodnictwo ma się coraz lepiej i niezmiernie mnie cieszy tak gwałtowny przyrost inicjatyw. Nawet moja macierzysta redakcja, KUKBUK, rozpisała w tym roku konkurs wśród studentów architektury krajobrazu SGGW na zaaranżowanie naszego tarasu pod kątem ogrodowym! Dawajcie znać, jeśli jakiś miejski ogród umknął mojej uwadze!

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Dizajn dla zmysłów

Sól z Islandii

Sól z Islandii

Zielone smoothie

Zielone smoothie

Dizajn na jesień

Dizajn na jesień

Marmolada dla oczu

Marmolada dla oczu

Dizajnerska iluzja

Dizajnerska iluzja

Ostatni piknik lata

Ostatni piknik lata

Must Have eko dizajnu

Must Have eko dizajnu

Rzecz dla miejskiego ogrodnika

Rzecz dla miejskiego ogrodnika

Meblowy azyl

Meblowy azyl

Panda i papier

Panda i papier

Własna piekarnia

Własna piekarnia