Przejdź do treści

Mieszkaj bez toksyn

Mieszkaj bez toksyn
Zdjęcie: shutterstock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
kobieta myje twarz
Seks dobry na wszystko, nawet na trądzik? HZ kontra mity #10 Trądzik
Kobieta dekoruje pierniki
8 sposobów na spędzenie świąt bez wyrzutów sumienia
Dobra wiadomość dla chorych na rdzeniowy zanik mięśni – lek na SMA będzie refundowany w Polsce
stół świąteczny
Racjonalne podejście do jedzenia podczas świąt. Dietetyk radzi, jak znaleźć złoty środek
Magiczne portrety chorych dzieci w szpitalach. Zobacz zdjęcia z projektu „Heart Project”

Codziennie rano przed wyjściem z domu otwieram okna. Po powrocie aż miło wchodzić do mieszkania, w którym nie ma zaduchu, a dzięki temu lepiej śpimy, lepiej funkcjonujemy, jesteśmy zdrowsi! Co jeszcze możemy zrobić, aby oczyścić nasz dom po zimie? Oto kilka rad.

Detoks mieszkania – brzmi dziwnie, ale to określenie idealnie pasuje. Wyobraźcie sobie, że powietrze w pomieszczeniach może być 5 razy bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz. Centers for Disease Control and Prevention podaje, że w naszym organizmie bez przerwy krąży około 100 toksyn. Ich obecność może prowadzić do wielu chorób, jak cukrzyca, nowotwory, otyłość, problemy z układem krążenia a także astma – najczęstszych chorób cywilizacyjnych. Skąd biorą się te toksyny? Część z nich pochodzi z zanieczyszczeń krążących w naszych domach.

FILTRUJEMY NATURALNIE – Ogród w domu nie tylko cieszy oko, ale i nasz układ oddechowy. Niektóre rośliny mają większą moc w filtrowaniu powietrza. Polecam bluszcz, skrzydłokwiat, wężownicę, dracenę lub palmę.

BRZYDKIE ZAPACHY – Jeśli otwieramy drzwi od mieszkania i dolatuje do nas nieprzyjemny zapach, czujemy wilgoć i zaduch, to trzeba coś z tym zrobić. Rozwiązaniem są różnego rodzaju filtry powietrza – niektóre z nich wychwytują tylko alergeny, inne usuwają dym tytoniowy oraz brzydkie zapachy. Filtry z wyższej półki posiadają funkcję oceny jakości powietrza, czyli pokażą, jak bardzo jest ono zanieczyszczone. Lepiej nie wierzyć panu z telewizora, który mówi, że zwykły odświeżacz zniszczy brzydkie i szkodliwe zapachy. Niestety, takie produkty zawierają często groźne dla nas składniki, jak drażniący formaldehyd.

ŚCIANY – Jeśli planujesz wiosenne przemalowanie, to wybieraj farby mniej szkodliwe, np. przeznaczone dla alergików. Zdecydowanie unikaj farb rozpuszczalnikowych – zawierają m.in. benzynę lakową, która wysychając, uwalnia toksyny.

WODA – Czystość wody w kranie zależy w dużej mierze od tego, gdzie się mieszka. Jednak w większości naszych domostw woda, którą dostarczają nam wodociągi, jest dobrej jakości. Całkiem rozsądnym rozwiązaniem jest założenie filtra węglowego. Nie oczyści on wody z metali ciężkich  – w tym celu trzeba byłoby zakupić filtr odwróconej osmozy, który usuwa również cenne dla człowieka minerały –  ale oczyści wodę z np. z pestycydów, herbicydów, chloru czy radonu.

WILGOĆ – Na grzyby można chodzić do lasu, w domu ich nie chcemy! Ich obecność lekarze wiążą z przypadkami astmy i chorobami o podłożu neurologicznym. Jak pozbyć się wilgoci? Częstym źródłem pleśni są nieszczelności i przeciekające rury. Sprawdźcie, czy nie macie przecieków za prysznicem, pralką, zlewem czy koło kaloryfera. Jeśli grzyb się rozprzestrzenia trzeba wyrzucić zaatakowane rzeczy, jak dywany czy tapety. Pierwsza sprawa to odpowiednia wentylacja. Jeżeli to nie wystarcza, może okazać się potrzebne rozszczelnienie okien lub zastosowanie specjalnych nawiewników okiennych. Aby sprawdzić, czy mamy wilgoć w domu, można zakupić w tym celu niedrogie urządzenie pomiarowe.

I  oczywiście WIETRZYMY! – to najważniejsze przykazanie zdrowego domu.

 

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Zainteresują cię również:

Co papierosy robią z układem krążenia

Kobieta trzymająca się za plecy na dole z powodu bólu pleców

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

Kobieta trzymająca się za plecy między łopatkami z powodu bólu łopatek

Co oznacza ból pleców między łopatkami i jak go leczyć?

Kasztanowe moelleux z pieczonymi gruszkami

Kasztanowe moelleux z pieczonymi gruszkami

8 nawyków, których warto się pozbyć przed trzydziestką

Razowe galette z gruszkami

Razowe galette z gruszkami

Sposoby na wzdęcia

6 zaskakujących rzeczy powodujących wzdęcia

11 rzeczy, które niszczą twoje zęby

Zimowa owsianka z dynią

10 faktów o napięciowym bólu głowy

10 faktów o napięciowym bólu głowy

Złota owsianka z kurkumą

Złota owsianka z kurkumą

11 przyczyn bólu głowy