Przejdź do treści

Migrena – pomoże botoks?

Migrena - pomoże botoks?
Migrena może być powodowana przez czekoladę i cytrusy. Ilustracja: shutterstock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
doktor michał lipa przodem
Czy USG jest bezpieczne?
Meghan Markle jest w ciąży. Poinformował Pałac Kensington
Marta Frej dla Hello Zdrowie!
smutna kobieta
Czy kobiecy gniew może być zdrowy?
trójka niemowlaków na łóżku
Mama trojaczek zawiedziona swoim poporodowym brzuchem

Botoks jest podobno bardzo skuteczny na migrenę – tak pokazują badania. Ale poczekaj, poczekaj… zanim pobiegniesz szukać ratunku u chirurga plastycznego, spróbuj zastosować się do paru zdrowszych rad.

Jedna z publikacji w piśmie Journal of the American Medical Association pokazuje, że wstrzykując jad kiełbasiany, popularnie zwany botoksem, pod skórę głowy i szyi, można zmniejszyć napady migreny u osób, które chronicznie cierpią z jej powodu. Ale w związku z tym, że nie jest to w pełni bezpieczny środek i ma swoje skutki niepożądane, nie namawiam, a jedynie wspominam o tej metodzie.

Migrena może mieć związek z hormonami lub genami. Ale nie zawsze. Część specjalistów jest zdania, że duże znaczenie ma to, jak jemy, śpimy, ogólnie… jak żyjemy. Często winne są owoce cytrusowe i czekolada. Może i tobie zdarzały się bóle właśnie po takiej małej przyjemności? Pod ostrzałem są też: czerwone wino, orzechy, sery dojrzewające, kawa oraz dodatki do żywności, szczególnie aspartam i glutaminian sodu. Trzeba uważać na produkty zawierające dużą ilość tyraminy – są dowody na to, że może wywołać migrenę. Druga kwestia to sen, jednak nie tylko jego niedobór. Nadmiar, podobnie jak nieregularne i niespokojne spanie nie wpływają korzystnie na organizm. Migrenę może powodować również pulsujące światło, niektóre zapachy, perfumy, odwodnienie i stres. Choć, jak dowiedli specjaliści z New England Center for Headache w Stamford,  51% dolegliwości bólowych głowy jest wynikiem złej pogody.

Czy to jest migrena?

Nie jesteś pewien czy masz migrenę, czy napięciowy ból głowy? Migrena dotyczy zwykle jednej strony głowy, a ból jest zróżnicowany, silny i pulsujący. Często towarzyszy jej tzw. aura i nudności lub nawet wymioty. Kto migreny doświadczył, ten wie, że nie da się z nią normalnie funkcjonować. Bywa, że ból głowy pojawia się nawet ponad 15 dni w miesiącu i trwa kilkanaście godzin! Może wystąpić też sporadycznie. Na migrenę 3 razy bardziej narażone są kobiety.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Zainteresują cię również:

Angelina Jolie najpierw szokowała, teraz ratuje życie

Strach przed bólem gorszy niż ból

Strach przed bólem gorszy niż ból

6 badań, dzięki którym diagnozujemy nowotwory

Nie odkrywaj swojej pasji – stwórz ją

Zdenerwowany? Zjedz coś

Fitness na zdrowe jelita

Owoce i warzywa bez przemycania

Owoce i warzywa bez przemycania

Pies kontra upał. Jak pomóc zwierzakowi?

10 ekokosmetyków idealnych na lato

10 rzeczy, które czyścisz źle, za rzadko lub wcale

Mamo, mam coś w oku!

Tarta z pomidorami, ricottą i parmezanem