Przejdź do treści

Myjemy ręce. Śpiewająco!

Myjemy ręce. Śpiewająco!
Zdjęcie: shutterstock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Polskie nastolatki uważają się za grube. Badania pokazują co innego
Ginekolog Michał Lipa o tym, jak i kiedy można ocenić długość i wagę dziecka
Chemioterapia: kobiety silniej odczuwają skutki niż mężczyźni
Mama Ginekolog: nie sprawdzajcie w ulotkach, czy dany lek można stosować w trakcie karmienia piersią
michał domaszewski
Dr Michał Domaszewski: nie bójmy się odpoczywać, kiedy chorujemy

Sezon chorobowy w rozkwicie. A najprostszy sposób na zapobieganie atakom wirusów to mycie rąk. Jak sprawić, by ta czynność przestała kojarzyć się maluchom z przykrym obowiązkiem, a zaczęła z dobrą zabawą?

Proste sposoby bywają najlepsze. Żeby uniknąć infekcji, myj ręce. Przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety, a gdy kichasz i kaszlesz, o wiele częściej niż zazwyczaj. Łatwo powiedzieć, trudniej zrealizować. Samo gderanie nad głową kilkulatka nie pomoże, tu potrzeba sposobu. Maluchom zawsze się spieszy. Do czego? Wiadomo, do zabawy. Dlatego w najlepszym wypadku spłuczą pobieżnie dłonie i już ich nie ma. Przenieś zabawę do łazienki, a szansa na dokładne szorowanie wzrośnie.

Daj wybór. Mydło w kostce i to w płynie walczą z brudem podobnie, a każdy ma prawo do własnych upodobań. Detergent w płynie może mieć ulubiony kolor, zapach, etykietkę z bohaterem. Mydło w kostce można za to zrobić samemu (kolorowe mydełko glicerynowe wykona nawet przedszkolak, do tego można w jego wnętrzu zatopić małą niespodziankę – gwarantowane nie tylko zaskoczenie, ale i chęć do dalszego szorowania!).

Zaskakuj. Do butelki z płynem dodaj odrobinę brokatu, wyznaczy czas niezbędny do dokładnego spłukania rąk. Podobnie zadziałają znaczki zrobione zmywalnym markerem na dłoniach i zadanie „zmyć tajne kody!”.  Naucz dzieci robić bańki mydlane za pomocą złączonych w okrąg dłoni. Bańki zawsze działają!

Zwizualizuj wroga. Bakterie, których nie widać, zamień na konkret (tu znakomicie sprawdzi się animacja „Było sobie życie”, gdzie wirusy i bakterie przyjmują postać groźnych oddziałów obcych wojsk), a dzieci mianuj pogromcami złego, przed którym trzeba uchronić ludzkość. Zły boi się wody i mydła, więc wszystko w dziecięcych rączkach.

Wprowadź małe ułatwienia. Postaw przy umywalce stołeczek, maluchowi będzie łatwiej dosięgnąć do umywalki. Powieś niżej ręcznik – dziecko nie będzie musiało za każdym razem prosić o pomoc. Starszakom przyklej przypomnienie o konieczności umycia rąk na drzwiach łazienki.

Śpiewaj! Skuteczne mycie rąk powinno trwać 20 sekund. To mniej więcej tyle, ile odśpiewanie „Sto lat!”. Jedni śpiewają pod prysznicem, inni przy goleniu. Dlaczego nie przy myciu rąk? 

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Agnieszka Hyży o macierzyństwie: wszystkie jedziemy na tym samym wózku!

Dlaczego warto zabrać całą rodzinę na rower?

Co nam zostanie z wakacji? Lista dobrych praktyk

Daj dziecku komiks

Przez pianino do… języka

Potówki – problem upalnego lata

5 sposobów, jak chronić skórę podczas upałów

Owoce i warzywa bez przemycania

Owoce i warzywa bez przemycania

Co nam daje plaża?

Dzieciak w wodzie: subiektywny poradnik bezpieczeństwa

Pod kontrolą

Jak chronić dziecko przed upałem?