Przejdź do treści

Na chorobę ci ten trening

Zdjęcie: shutterstock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Dziewczynka bawiąca się zabawkami w pokoju
Pół miliona na dziecko. Wyniki raportu „Ile kosztuje dziecko w Polsce?”
para leży w łóżku z białą pościelą i rozmawia
Stres jest największym zabójcą libido
Kobieta smarująca twarz kremem w łazience
Niedobór witamin widać na skórze. Dietetyk radzi, jak zadbać o odpowiednie odżywienie
Przyprawa curry na łyżeczce
Curry to mieszanka najzdrowszych przypraw
Hanna Lis w czarnym golfie
Hanna Lis o endometriozie: miałam szczęście, że choroba nie odebrała mi szansy na macierzyństwo

Czy wiecie, że trening może być lekarstwem? I to całkiem dosłownie! Odpowiednio dobrane ćwiczenia mogą pomóc w zapobieganiu chronicznym schorzeniom, a także ułatwić życie osobom zmagającym się z wieloma chorobami, takimi jak cukrzyca lub bóle stawów.

Nie będzie dla was żadnym odkryciem, kiedy powiemy, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Jest tak ze wszystkim, także z aktywnością fizyczną. Tu złotą zasadą jest systematyczny trening, ale skonstruowany tak, aby nie przedobrzyć. Zawodowy sport także niewiele ma wspólnego ze zdrowiem.

Jeśli chodzi o profilaktykę chorób, zaleca się około 150 minut ćwiczeń tygodniowo. Na co postawić? Na energiczny spacer czy jazdę na rowerze. W połączeniu ze zdrową dietą, może to zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę o około 30% oraz zwiększyć poziom tzn. "dobrego" cholesterolu (czyli jego frakcji HDL). Aktywność fizyczna sprzyja także utrzymaniu prawidłowych: masy ciała, ciśnienia krwi oraz poziomu trójglicerydów, przyczyniając się tym samym do redukcji czynników powodujących choroby serca.

Jeśli zaś chodzi o osoby, które na co dzień zmagają się z przewlekłymi schorzeniami, sport może pomóc łagodzić objawy choroby, a co za tym idzie – redukować ilość lub dawkę przyjmowanych leków. Idący za ruchem rozwój mięśni ułatwi poruszanie się oraz zredukuje poziom stresu, który bardzo często jest czynnikiem sprzyjającym występowaniu lub zaostrzeniu wielu chorób.

No dobra, to do rzeczy. Jaka aktywność polecana jest przy poszczególnych schorzeniach (pod warunkiem, że lekarz wyrazi na nie zgodę)?

Na serce najlepsze będą regularne ćwiczenia aerobowe oraz lekkie treningi interwałowe, które wzmocnią wydolność serca. Przy bólu pleców sprawdzą się ćwiczenia wzmacniające mięśnie otaczające kręgosłup, bo zbudują jego naturalne wsparcie, ćwiczenia core i stability. Osoby cierpiące na artretyzm powinny postawić na ćwiczenia wzmacniające mięśnie połączone bezpośrednio z ćwiczeniami mobilizującymi stawy, co ułatwi poruszanie się oraz zredukuje sztywność.

Aktywność fizyczna jest bardzo wskazana także przy cukrzycy – pomoże w bardziej efektywnym wydatkowaniu insuliny, a co za tym idzie, obniży poziom cukru we krwi – oraz przy astmie – poprzez zwiększenie wydolności oddechowej, sport pomaga w kontrolowaniu ataków tej choroby.

Jeśli zmagacie się z przewlekłym schorzeniem, a nie byliście do tej pory aktywni fizycznie, porozmawiajcie z lekarzem o doborze odpowiednich ćwiczeń oraz środkach ostrożności. Współpraca ze specjalistą jest bardzo istotna, szczególnie w przypadku cukrzycy (ponieważ ćwiczenie wpływa na poziom glukozy we krwi, należy uniknąć sytuacji, w której mogłoby dojść do zbyt dużego spadku cukru), Hashimoto czy chorób serca.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Zainteresują cię również:

matka trzyma na rękach dziecko chore na odrę

Odra we Wrocławiu. Do szpitala trafiło 14-miesięczne dziecko

Szarlotka wegańska – najszybsza i najprostsza

kubek herbaty trzymany w dłoniach

Herbata dobra na choroby serca

8 nawyków, których warto się pozbyć przed trzydziestką

8 sposobów, jak szybko i bez leków ukoić ból głowy

Sposoby na wzdęcia

6 zaskakujących rzeczy powodujących wzdęcia

Kubek kawy

Kawa a jakość plemników. Okazuje się, że jest zależność!

Bruschetta z pieczoną dynią

Bruschetta z pieczoną dynią

Angelina Jolie najpierw szokowała, teraz ratuje życie

11 rzeczy, które niszczą twoje zęby

10 faktów o napięciowym bólu głowy

10 faktów o napięciowym bólu głowy

Złota owsianka z kurkumą

Złota owsianka z kurkumą