2 min.
Na pestycydy – domowy peeling

Woda z sodą idealna do mycia owoców. Zdjęcie: shutterstock
Najnowsze
23.01.2021
Szybko czy wolno? Wyjaśniamy, jak jeść, żeby na dłużej zaspokoić apetyt
23.01.2021
Bruschetta z serem halloumi – oto prawdziwe śniadanie mistrzów
23.01.2021
Zatroszcz się o siebie zimą. Podpowiadamy, jak to zrobić
23.01.2021
Napoje energetyczne Monster i Burn wycofane ze sprzedaży. Przekroczono zawartość jednej z substancji dodatkowych
22.01.2021
Domowy jogurt – jak zrobić. Przepisy na domowy jogurt
Nie oszukujmy się. Owoce i warzywa są zdrowe pod warunkiem, że nie są pryskane. Nie zawsze wiemy, skąd pochodzą kupowane przez nas produkty. Jak pozbyć się pestycydów z ich powierzchni? Soda w dłoń!
Jestem fanką jabłek, choć niestety często zawierają sporo pestycydów – zajmują niechlubne 1. miejsce na liście najbardziej skażonych owoców (ranking Environmental Working Group). Gdy kupujemy owoce i warzywa, które pochodzą z nieznanych źródeł, bądźmy przygotowani na to, że na ich powierzchni jest mnóstwo zanieczyszczeń, w tym groźnych, rakotwórczych związków.
Prawda jest taka, że aby je usunąć, trzeba każdy z owoców baaardzo porządnie wyszorować. Można próbować czyszczenia szczoteczką, polewania wrzątkiem, ale można też wykorzystać tanią, łatwo dostępną, całkowicie bezpieczną sodę oczyszczoną. Wystarczy dodać kilka łyżeczek proszku do wody i peeling gotowy. Szorujemy mieszanką owoce i warzywa, usuwając z nich ziemię, pestycydy i inne zbędne i szkodliwe związki. Spłukujemy. Gotowe do spożycia!
Soda nadaje się nie tylko do czyszczenia owoców i warzyw. Ona czyści wszystko! Znały ją i stosowały nasze babki i prababki, więc dlaczego my nie możemy? Opakowanie sody z powodzeniem zastąpi kilka różnych (drogich) detergentów. A co nawjażniejsze, to rozwiązanie ekologiczne.
Sodą można posypać dywan przed odkurzaniem. Będzie znacznie jaśniejszy, ale też bezpieczniejszy np. dla bawiących się na nim dzieci. Wyczyścimy także zlew i wannę, krany, blat stołu czy płytę kuchenną. Kiedyś sodą myto zęby – oprócz tego, że usuwa bakterie, podobno ma też właściwości wybielające. Najpopularniejszym zastosowaniem sody jest odświeżanie zaśniedziałych przedmiotów ze srebra, mosiądzu, miedzi, aluminium lub brązu. Ale można nią również wyszorować brudne od sadzy kominki. Znacie coś bardziej wszechstronnego i nieszkodliwego zarazem?
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

10.01.2021
„Bardzo chciałabym, aby każda z nas posiadła podstawową umiejętność tworzenia ziołowych lekarstw” – mówi Ruta Kowalska, zielarka

30.12.2020
Zdrowsze grzechy żywieniowe. Jak wybrać najzdrowsze chipsy?

25.12.2020
Lara Gessler: Jeśli coś daje początek życiu, jest zalążkiem – to siłą rzeczy musi być wyposażone w bardzo wiele cudownych właściwości

24.12.2020