2 min.
Nadciśnienie u dziecka?
Najnowsze
28.01.2021
Otwarte galerie handlowe? Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o zmianach w obostrzeniach
28.01.2021
Milion nowych przypadków zaburzeń psychicznych we Włoszech. To skutek pandemii
28.01.2021
Dwie maski ochronne zamiast jednej? „To po prostu rozsądne”- mówi główny epidemiolog USA
27.01.2021
„Nowa nadzieja dla osób z depresją”. Zidentyfikowano białka, które mogą odpowiadać za zaburzenia nastroju
27.01.2021
Androgeny – czym są? Funkcje, badanie, nadmiar
Każde dziecko, które skończyło 3 lata, powinno mieć mierzone ciśnienie na każdej wizycie lekarskiej. To ważne badanie, ponieważ problem nadciśnienia tętniczego wśród najmłodszych narasta. I wcale nie występuje rzadko. Poznajcie przyczyny i sposoby, by mu zapobiec.
Ten wpis ma na celu zwrócenie uwagi na kwestię, która, wydaje się, nie istnieje w naszej świadomości. Wszak nadciśnienie uważamy za chorobę ludzi w podeszłym wieku, rzadko osób w wieku średnim, a co dopiero u dzieci. Jednak w istocie dzieci i młodzież chorują na nadciśnienie tętnicze, i w wielu przypadkach winę za to ponosi niezdrowy styl życia: dieta, otyłość oraz brak ruchu. Nietrudno więc przypuszczać, że takich przypadków będzie wokół nas więcej, bo i puszystych dzieci w społeczeństwie przybywa.
Przyjmijmy, że klasa licealistów liczy sobie 30 osób – średnio aż troje w tej grupie ma za wysokie ciśnienie. Według statystyk 10 proc. młodzieży wielkomiejskiej ma nadciśnienie. Wśród młodszych nie jest wcale dużo lepiej. Szacuje się, że w grupie dzieci w wieku 6-10 lat niemal 8 proc. ma nadciśnienie, zaś u maluchów w wieku trzech lat ten odsetek wynosi prawie 7 procent! Jak widać, nie są to szczątkowe liczby.
Dlaczego? Skąd nadciśnienie u dziecka? Część przypadków (zwłaszcza u dzieci poniżej 10 roku życia) wynika z innych towarzyszących chorób, jak np. problemy z nerkami, wady serca. Jednak, jak podają specjaliści, stan ten rozwija się u dzieci i młodzieży również w wyniku tych samych przyczyn co u osób dorosłych, czyli: nadwagi, złej diety i braku ruchu.
Co możemy zrobić? Przede wszystkim sprawdzić podczas wizyty u pediatry, czy nasza pociecha ma prawidłowe ciśnienie! Lekarz w tym celu użyje odpowiednio dobranego mankietu, a prawidłowość wyniku wyczyta ze specjalnej tabeli. Ponadto od najmłodszych lat powinniśmy wdrażać w życie dziecka zdrowe zasady. Profilaktyka nadciśnienia u najmłodszych jest dokładnie taka sama jak w przypadku dorosłych, zatem: kontrolowanie wagi, mniej przesiadywania przed telewizorem i komputerem, a więcej ruchu, ograniczenie soli w diecie, mniej batonów i chipsów, a więcej warzyw i owoców, w miejsce słodkich gazowanych napojów – woda mineralna. Te zasady powinny wejść w krew wszystkim maluchom.
Jeśli już zdarzy się, że u dziecka zdiagnozowane zostanie nadciśnienie, to wtedy lekarz zleci kolejne badania (EKG, echo serca, ocenę czynności nerek, badanie dna oka). W leczeniu może wystarczyć zmiana codziennych nawyków, jednak czasem niezbędne są leki. Te przyjmuje się do końca życia. By do tego nie dopuścić, postawmy na zapobieganie! Od dzisiaj.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

27.01.2021
Dr n. med. Aleksandra Gąsecka-van der Pol: pacjentom kardiologicznym brakuje pomocy psychologa. Wiele czynników ryzyka zawału serca wynika z innych problemów

27.01.2021
Angelika Kuźniak: Nie myśląc o śmierci, żyjemy tak, jakby świat miał poczekać. Nie poczeka. Nie ma co odkładać na później rozmów, wyznań, miłości

27.01.2021
„Często nie zdajemy sobie sprawy, jak bolesne są takie niewinne słowa, które odnoszą się do naszego własnego doświadczenia posiadania matki” – mówi Mira Marcinów, autorka książki „Bezmatek”

26.01.2021