Przejdź do treści

Najlepszy prezent po choinkę

Zdjęcie: shutterstock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kampania Fundacji Arena i Świat
Wspaniałe bohaterki w kampanii „Badaj się i żyj pełną piersią. Nie daj się rakowi”
Agnieszka Hyży o macierzyństwie: wszystkie jedziemy na tym samym wózku!
Michał Lipa o dodatkowych kilogramach w ciąży. Ile może przytyć ciężarna?
Fryzjerka znalazła dziwną plamkę na jej głowie. Okazało się, że po 13 latach ma nawrót raka
szczepionka
Grypa – dlaczego się szczepimy?

Karnet na rozgrzewający masaż czy jednak, bardziej praktyczny, ciepły szal? Dylemat, co podarować bliskiej osobie w czasie świąt, każdego roku zmusza nasze szare komórki do bardziej wytężonej pracy. Naukowcy już wiedzą, jaki prezent zostawi po sobie lepsze wrażenie.

W związku z tym, że na świąteczne podarunki wydajemy sporo (wg raportu Ipsos: 57 proc. Polaków przeznacza mniej niż 350 zł; 21 proc.: 351-500 zł, 14 proc.: 501-800 zł, a 8 proc.: powyżej 800 zł), a z roku na rok coraz więcej, to dobrze, aby nie były to pieniądze wyrzucone w błoto. I choć nie da się uniknąć pomyłek, to jednak zależy nam wszystkim, by prezent spodobał się obdarowanemu. Zdaniem naukowców naszym celem jest sprawienie nie tylko chwilowej przyjemności, ale też wzmocnienie relacji na dłużej? Jak? Cały szkopuł tkwi w tym, jaki prezent wybierzemy: materialny czy w postaci przeżyć.

I tu wszystko się rozjaśnia. Według ostatnich badań to doświadczenia/przeżycia są prezentem lepszym niż materialny podarunek. Wręczając komuś karnet do SPA, kurs tańca latynoamerykańskiego czy upragnione warsztaty z dekorowania ciast, zadziałamy silniej na jego wrażenia, niż wkładając pod choinkę kolejną płytę lub kosmetyk. Oczywiście trzeba jeszcze przy tym trzymać się kilku zasad. Przede wszystkim wcelować w gusta i pragnienia odbiorcy, ale też zadbać o to, by obdarowywany mógł sam wybrać czas i datę zrealizowania podarunku. Nikt przecież nie lubi być związany narzuconym z góry terminem, zwłaszcza gdy mowa o prezencie. W ten sposób mamy większe szanse zrobić komuś więcej przyjemności.

Wciąż jednak zdecydowanie częściej pod choinką kładziemy: zabawki – 41 proc., ubrania – 18 proc., elektroniczne gadżety – 12 proc. i pieniądze – 11 proc. – wynika z raportu Świąteczne Polaków zwyczaje, Ipsos. Z badania Cindy Chan z Uniwersytetu w Toronto wynika z kolei, że aż 78 proc. z nas kupuje prezenty materialne. Ale to nie wyklucza sukcesu. Autorka dodaje, że jeśli jest to prezent… emocjonalny (np. płyta nawiązująca do wspólnego koncertu), to również może być bardzo miło odebrany i sprzyjać wzmocnieniu więzi między obdarowującym i obdarowywanym.  

Podsumowując, jeśli zależy nam na większym efekcie „wow” i poprawieniu relacji, postawmy na zapewnienie przeżyć, zdobycie doświadczenia przez osobę, której wręczamy prezent. A ciepłe skarpety wybierzmy może na inną okazję…

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Zainteresują cię również:

Kubek kawy

Kawa a jakość plemników. Okazuje się, że jest zależność!

Angelina Jolie najpierw szokowała, teraz ratuje życie

Strach przed bólem gorszy niż ból

Strach przed bólem gorszy niż ból

6 badań, dzięki którym diagnozujemy nowotwory

Nie odkrywaj swojej pasji – stwórz ją

Zdenerwowany? Zjedz coś

Fitness na zdrowe jelita

Owoce i warzywa bez przemycania

Owoce i warzywa bez przemycania

Pies kontra upał. Jak pomóc zwierzakowi?

10 ekokosmetyków idealnych na lato

10 rzeczy, które czyścisz źle, za rzadko lub wcale

Mamo, mam coś w oku!