Przejdź do treści

Nie przeszkadzać!

Nie przeszkadzać!
Zdjęcie: shutterstock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Agnieszka Hyży
Agnieszka Hyży: nie oszukujmy siebie i całego świata słodkimi historyjkami jak z reklamy o pięknym bobasku
Joanna Kurowska o żałobie i wsparciu terapeutycznym. „To żaden wstyd, gdy człowiek szuka pomocy”
Meghan Markle i książe Harry
Meghan Markle podróżuje samolotem. Nasz ekspert odpowiada, czy latanie jest bezpieczne dla ciąży?
Główny Inspektor Sanitarny: teorie przeciwników szczepień to szarlataneria
Anja Rubik przekazuje 1000 książek „#SEXEDPL” do polskich szkół

Chirurdzy podczas operacji doświadczają odwrócenia uwagi średnio co 10 minut. Przeciętny człowiek pracujący w biurze wcale nie rzadziej. Jakie mogą być tego skutki?

Nasze efekty w pracy, jak wiadomo, przekładają się na samopoczucie, relacje z innymi, a nawet oddziałują na nasze zdrowie. Nie zawsze udaje nam się skończyć to, co zaplanowaliśmy w ustalonym czasie albo z takim efektem, jak byśmy sobie tego życzyli. Przyczyny szukali naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego i odkryli, że sporą winę za to ponosi odwracanie uwagi w trakcie pracy. Zaskakująco często mamy z tym do czynienia.

To może być dzwonek telefonu, wyskakujące na pulpicie przypomnienie o aktualizacji czy powiadomienie o nowym e-mailu. Ale sami też potrafimy doskonale rozpraszać swoją uwagę, np. logując się w trakcie pracy na facebooka czy sprawdzając w internecie cenę butów, które nam wpadły w oko. Summa summarum obliczono, że przeciętny pracownik biurowy mierzy się z rozproszeniem uwagi średnio co 11 minut! A powrót do głównego zadania zajmuje mu ok. 25 minut… Nietrudno zauważyć, że na 8 godzin pracy faktycznego czasu na najważniejsze sprawy pozostaje niewiele. A to może mieć swoje konsekwencje.

Wbrew pozorom sprawa jest naprawdę warta zastanowienia. Pomijając już perspektywę szefa i ewentualne straty ekonomiczne, należy wziąć pod uwagę to, że częste rozpraszanie uwagi niesie za sobą duże ryzyko błędów. Weźmy na przykład chirurga. Z badań dla UK National Institute for Health Research wynika, że w trakcie operacji koncentracja zespołu chirurgicznego jest rozpraszana średnio co 10 minut. Chwila nieuwagi wystąpiła w 98% analizowanych przypadków i średnio 11 razy podczas jednego zabiegu. Rozkojarzenie najczęściej powodowały: wejście do sali innych osób z personelu, rozmowy niedotyczące wykonywanej operacji lub problemy techniczne. Miało to bezpośredni wpływ na pracę zespołową. Psycholog Eyal Peer z Carnegie Mellon University przeprowadził eksperyment z udziałem 136 osób, chcąc sprawdzić, na ile rozpraszanie uwagi faktycznie wpływa niekorzystnie na efekty pracy. Rezultat był taki, że osoby, którym przeszkadzano „z zaskoczenia”, miały o 20 proc. słabszy wynik testu niż osoby, które rozwiązywały go bez zakłócania.

Oprócz możliwości popełnienia błędu jest jeszcze jedna ważna rzecz, która ma związek ze zdrowiem naszego mózgu. Częste przerywanie pracy skłania do wielozadaniowości, czyli robienia kilku rzeczy jednocześnie. Ta powoduje kurczenie się mózgu – badanie za pomocą rezonansu fMRI wykazało, że u osób, które koncentrują uwagę naraz na kilku czynnościach wymagających pełnego skupienia, dochodzi do zmniejszenia się istoty szarej. Mózg nie jest przystosowany do tego typu obciążenia. Jeśli trudnych zadań przybywa, „rozdziela” koncentrację nieregularnie na różne czynności, dlatego nie wykonujemy żadnej z wystarczającą uwagą. Mózg się zwyczajnie szybciej męczy.

Obliczyłam. Podczas pisania tego krótkiego tekstu moja uwaga była rozpraszana co najmniej 20 razy! Chyba w dobie telefonów i internetu jesteśmy po prostu na to skazani…

 

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Zainteresują cię również:

Selena Gomez

Selena Gomez ma nieuleczalną chorobę. Jak przewlekłe choroby wpływają na zdrowie psychiczne?

Lizi Jackson-Barrett

Łysa Lizi Jackson-Barrett: Rok temu płakałam. Teraz czuję się świetnie

smutna kobieta

Czy kobiecy gniew może być zdrowy?

modelka Adwoa Aboah

Adwoa Aboah na instagramie: to są zdjęcia z czasu, kiedy próbowałam odebrać sobie życie

Smutna dziewczyna

Depresja a smutek. Jak je odróżnić? Ekspert odpowiada

śpiąca kobieta

Zbyt długi sen szkodzi naszemu mózgowi, podobnie jak zbyt krótki

Amy Steele z córką

Depresja poporodowa. Amy Steele: błagałam lekarzy, aby pozwolili mi umrzeć

Kobieta stojąca tyłem

Zaburzenia psychiczne: aż jedna czwarta Polaków może mieć z tym problem

Miejski jet lag, czyli problem ze snem. Jak temu zaradzić?

Para całująca się

Wielka Brytania: pary mieszane wkrótce będą mogły zawierać związki partnerskie

Chłopiec z autyzmem i dinozaur. Za tą sesją kryje się niezwykła historia

Katarzyna Miller: Brak edukacji seksualnej skazuje dzieci na wulgaryzm i pornografię