Przejdź do treści

(Nie)Winny stojak

(Nie)Winny stojak
Stojak na wino duetu Power to Make, Facebook.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Meghan Markle jest w ciąży. Poinformował Pałac Kensington
Marta Frej dla Hello Zdrowie!
smutna kobieta
Czy kobiecy gniew może być zdrowy?
trójka niemowlaków na łóżku
Mama trojaczek zawiedziona swoim poporodowym brzuchem
Marihuana
Medyczna marihuana zalegalizowana w Wielkiej Brytanii

Przy piątku i samej końcówce karnawału zaglądamy do alkoholowych spiżarek. Macie stojaki na wino? Nie macie? Kupcie ekologiczne!

Z jakichś powodów stojak na wino bardzo dobrze nadaje się na produkt zaprojektowany w sposób zrównoważony. Im mniej wykorzystuje się do jego produkcji materiału, tym lepiej, bo przecież chodzi o to, żeby wyglądał wdzięcznie i lekko, a przy tym można poeksperymentować z różnymi nowatorskimi tworzywami, które są wytrzymałe i innowacyjne.

Pewnie dlatego ciekawe projekty stojaków znalazłam zarówno lokalnie, jak i na antypodach Europy – niemalże dosłownie, bo w Australii! Zaczynając od zagranicy, na interesujący model natrafiłam w ofercie australijskiego sklepu z designem Sooper. Prezentuje on zrobione z ekologicznej sklejki konstrukcje Paula Loha i Davida Leggetta z Power to Make – designersko-artystycznego duetu, który sprawdza, jak dalece projektancka praktyka może uprościć ludzkie życie i odpowiedzieć na istniejące potrzeby. Ich stojak (na głównym zdjęciu) ma tę cudowną właściwość, że świetnie dopasuje się do każdego wnętrza, można go bowiem, przynajmniej w teorii, rozbudowywać w nieskończoność.

Źródło: PowerToMake.com.au

Składa się z powtarzających się okrągłych elementów zespojonych ze sobą w bardzo prosty sposób. Brzozowa sklejka użyta do ich produkcji to materiał opatrzony stosownymi certyfikatami odnawialności i wykończony nieszkodliwym lakierem. Zestaw na 6 i 9 butelek wina możemy kupić przez Sooper Design za odpowiednio 55 i 65 dolarów australijskich (176 i 208 zł).

Źródło: PowerToMake.com.au

Polska odpowiedź na zapotrzebowanie na eko-stojaczki to projekt Tabandy – projektanckiej trzyosobowej bandy z Gdańska. Jego narodziny to efekt przemyślanego zarządzania odpadkami – Tabanda stworzyła Winia, bo tak nazwała sprytną winną konstrukcję – jako efekt uboczny powstania siedzisk Falon.

Źródło: Tabanda.pl

Falony z kolei to falujące, modułowe, bardzo wygodne (sprawdziłam!) ni to stołki, ni to pufy zrobione ze sklejki brzozowej. Przy ich wycinaniu powstawały odpadki, które Tabanda wykorzystała do wyprodukowania Winia, dostępnego w kolorach naturalnym, białym oraz czarnym. Do kupienia tutaj.

Jak powstał Winio? Źródło: Tabanda.pl

Jeszcze prostszy projekt wymyśliła swego czasu Asia Piaścik. To po prostu płaski kawałek kartonu, tyle że sprytnie ponacinany i powyginany, by po wykonaniu kilku prostych ruchów magicznie przekształcił się w sprytny stojak. Jak to zrobić, ilustruje filmik instruktażowy ze strony Asi. Projekt można zamówić bezpośrednio u artyski. A może pokusicie się o wytworzenie własnej wersji? To dobre rozwiązanie dla osób, które zamawiają dużo paczek do domu i dysponują licznymi kartonowymi odpadami!


Źródło: Piascik.eu

I co, wolicie rodzimy czy australijski design stojaków?

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Piwko po treningu? Lepiej nie…

Alkohol na diecie – tak czy nie?

Trzymaj się ciepło! - obalamy mity

4 mity na temat ciepła

Dizajn dla zmysłów

Leki plus alkohol = niebezpieczne związki

Alkohol wytrąca bakterie z równowagi

Problem z alkoholem ‒ 8 sygnałów ostrzegawczych

7 kłamstw, które odbijają się na twoim zdrowiu

Kac Vegan

5 mitów na temat alkoholizmu

6 produktów, które mogą powodować raka

Jak uleczyć sylwestrowego kaca?