Przejdź do treści

O której godzinie powinny zaczynać się lekcje?

O której godzinie powinny zaczynać się lekcje?
Zdjęcie: shutterstock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Meghan Markle jest w ciąży. Poinformował Pałac Kensington
Marta Frej dla Hello Zdrowie!
smutna kobieta
Czy kobiecy gniew może być zdrowy?
trójka niemowlaków na łóżku
Mama trojaczek zawiedziona swoim poporodowym brzuchem
Marihuana
Medyczna marihuana zalegalizowana w Wielkiej Brytanii

Lekcje zazwyczaj rozpoczynają się o ósmej. Tymczasem według pediatrów to za wcześnie, bo uczniowie powinni się wyspać. Czy te rekomendacje zmienią system edukacji?

Jestem jeszcze na etapie czerpania radości z momentów, kiedy mój 2-letni syn wstanie później niż zwykle, czyli powiedzmy o siódmej (ósma to już szczyt marzeń). Wiem jednak, że gdy zacznie przygodę z edukacją, prawdopodobnie nie będę mogła go rano wyciągnąć spod kołdry. Jednak ramy, w których działa społeczeństwo, narzucają, aby dziecko budzić rano, choćby miało później spać na stojąco.

Nie zdziwiłabym się, gdyby jakieś stowarzyszenie młodzieży wydało manifest „Dajcie nam się wyspać!”. Trochę mnie jednak zaskoczyło, że taki apel opublikowało grono poważnych specjalistów pediatrii. „Let them sleep” – nawołują lekarze z American Academy of Pediatrics (AAP) do zarządzających edukacją. Chcą, by nastolatkowie przychodzili do szkoły później! To odpowiedź na bardzo częste – zdaniem autorów – zaburzenia snu u młodych ludzi.

Czytamy, że uczniowie, którzy nie otrzymują wystarczającej ilości snu, cierpią często z powodu zaburzeń fizycznych i psychicznych, zwiększonego ryzyka wypadków oraz pogorszenia zdolności do nauki. Lekarze twierdzą, że naturalny cykl dobowy utrudnia nastolatkom zasypianie przed 23 i zmierzenie się z wczesną pobudką, narzucaną przez system edukacji.

Dlatego AAP na godzinę rozpoczęcia zajęć szkolnych rekomenduje 8:30 lub godzinę późniejszą. Dzięki temu, że młodzież się wyśpi, ma być mniej wypadków, mniej chorób i mniej otyłości. Słowem, będzie się młodzieży lepiej żyło.

Ale mam wątpliwości. Po pierwsze, gdyby faktycznie wprowadzić nowy ład, np. rozpocząć lekcje o 9, jest oczywistym, że młody człowiek automatycznie chodziłby spać później, bo przecież wiedziałby, że może pospać dłużej. Może się mylę? W rezultacie po jakimś czasie i godzina 9 byłaby zbyt wczesna. Po drugie, jeśli nastolatek przyzwyczai się do późniejszego wstawania, jak będzie radził sobie z pracą? Czy również będzie szukał zatrudnienia, które umożliwi mu wyspanie się? Może należałoby zmienić nasz cały system, by budził nas nie budzik, a promyk słońca zaglądający przez okno?! I kolejna wątpliwość – jak to się ma do badań, wg których mózg jest najefektywniejszy rano? Wyniki wskazują przecież, że osoby, które wstają wcześniej, lepiej się odżywiają, mają więcej, żyją dłużej, lepiej itd. Nie wiem jak was, mnie ten apel nie przekonuje. Cały komunikat AAP znajdziecie tutaj. A jakie jest wasze zdanie na ten temat?

 

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Zainteresują cię również:

Meghan Markle jest w ciąży. Poinformował Pałac Kensington

Marta Frej dla Hello Zdrowie!

„Jakby lekarz chciał mi powiedzieć, że jestem za młoda na raka”. Ania Domiańczyk o życiu z rakiem

łysakoebita bez włosów po mastektomii

H&M wypuścił staniki dla kobiet po mastektomii

Dominika Gwit

Dominika Gwit – wiadomo już, jaki jest powód jej otyłości

Joanna Kulig na okładce francuskiego „Elle”

PARIS, FRANCE - SEPTEMBER 28: Lady Gaga attends the Celine show as part of the Paris Fashion Week Womenswear Spring/Summer 2019 on September 28, 2018 in Paris, France.

„Zanim skończysz to czytać, co najmniej sześć osób na świecie odbierze sobie życie”

Smutna dziewczyna

Depresja a smutek. Jak je odróżnić? Ekspert odpowiada

Serena Williams. Mistrzyni krzyczy

Amy Steele z córką

Depresja poporodowa. Amy Steele: błagałam lekarzy, aby pozwolili mi umrzeć

Kobieta stojąca tyłem

Zaburzenia psychiczne: aż jedna czwarta Polaków może mieć z tym problem

Ustawa antyszczepionkowa – lekarzom, którzy ją poparli, grozi usunięcie z zawodu