Przejdź do treści

Odchudzanie cukrzyka bez błędów

Ilustracja: shutterstock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
michał domaszewski
Dr Michał Domaszewski: nie bójmy się odpoczywać, kiedy chorujemy
selma blair
Selma Blair o stwardnieniu rozsianym: miałam symptomy od lat, ale nie były traktowane poważnie
surfująca dziewczyna
Szykuje się wielka zmiana w sporcie? Równa płaca dla kobiet i mężczyzn
Kampania Fundacji Arena i Świat
Pomalowały swoje piersi, aby przypomnieć kobietom o badaniach
Agnieszka Hyży o macierzyństwie: wszystkie jedziemy na tym samym wózku!

Dla osób cierpiących na cukrzycę typu 2 utrata wagi jest kluczowym czynnikiem pomagającym w walce z chorobą. Jakich błędów unikać podczas odchudzania?

Redukcja wagi u cukrzyka wpływa na regulowanie insulinooporności. Mniej kilogramów na wadze zmniejsza także produkcję insuliny, a w wielu przypadkach, pozwala nawet na ograniczenie przyjmowania leków przeciwcukrzycowych.

Kiedy podejmujecie wyzwanie zrzucenia kilogramów musicie być szczególnie ostrożni, gdyż zbyt szybka utrata wagi jest ryzykowna. Należy w takim wypadku pamiętać o kilku kluczowych zasadach.

1. Unikanie gotowych diet – jest to kusząca opcja, która wydaje się być najszybszym sposobem na odchudzanie, jednak większość popularnych diet często nie zapewnia organizmowi wszystkich potrzebnych składników odżywczych, a także ogranicza przyrost masy mięśniowej, co w efekcie może spowolnić metabolizm.

2. Konsultacje z lekarzem – jako że cukrzyca jest schorzeniem metabolicznym, zasięganie opinii profesjonalisty, który zna historię choroby, jest niezwykle istotne. Pozwoli to na opracowanie indywidualnej strategii, która będzie nie tylko skuteczna, ale przede wszystkim – bezpieczna. Po zrzuceniu kilku kilogramów, konsultujcie się z lekarzem – może okazać się, że spadek wagi wpłynął na poziom cukru we krwi i konieczne są zmiany w terapii. Przyjmowanie zbyt dużej dawki leków może wywołać np. bardzo groźny stan hipoglikemii.

3. Aktywność fizyczna – jest nie tylko niezbędna dla utraty wagi, ale też dla przyrostu masy mięśniowej, co z kolei napędza metabolizm i pozwala lepiej kontrolować gospodarkę węglowodanową. Rekomendowana ilość ćwiczeń to około 150 minut tygodniowo. Warto pamiętać o znalezieniu lubianej formy aktywności fizycznej – co sprawi, że trening będzie przyjemnością a nie czymś, co robi się tylko z poczucia obowiązku.

4. Element społeczny – w procesie utraty wagi, szczególnie podczas zmagania się z chorobą przewlekłą, niezwykle ważne jest wsparcie rodziny i przyjaciół. Istnieje także wiele społeczności, których członkowie dzielą się swoimi doświadczeniami i postępami, kreując w tej sposób atmosferę motywacji i wsparcia.

Tak niewiele, a tak dużo zarazem. Pamiętajmy, że celem odchudzania nie może być wyłącznie obniżenie wagi, lecz zrobienie tego w sposób bezpieczny i zdrowy dla organizmu. Zwłaszcza jeśli nasz organizm zmaga się już z problemem, jakim jest w tym przypadku cukrzyca.

 

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

5 sygnałów, że trzeba zbadać cukier we krwi

5 sygnałów, że należy zbadać cukier we krwi

Trzymasz insulinę w lodówce? Sprawdź, czy jej (i sobie) nie szkodzisz

Zielona tarta z awokado w wersji raw

9 produktów, które regulują poziom cukru

Czy to już choroba?

6 chorób, których objawem jest zmęczenie

Cukrzyca i nerki – co je łączy?

7 mitów o cukrzycy, przez które chorujemy

6 chorób, które nie dają objawów

Cukrzyca w trybie świąt – jak to przetrwać?

Skąd to ciągłe zmęczenie?

Cukrzyca. Sprawdź, czy grozi Ci cukrzyca

5 zaskakujących sposobów, by uniknąć cukrzycy