Przejdź do treści

Oddolny supermarket

Oddolny supermarket
Gotowe zdrowe zupki z londyńskiego The People's Supermarket, Unreal-UK.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Chora kobieta stoi z kubkiem w ręku i chusta na głowie i patrzy przez okno
Przełom w leczeniu chorób nowotworowych. „Ostatnia nadzieja dla pacjentów bez nadziei”
Kobieta w ciąży trzyma w ręku zdjęcie z badania USG
Rezygnacja z Banku Tkanek Germinalnych. Czy jest szansa dla kobiet chorych na raka?
kobieta używająca mikroskopu
Leki na cukrzycę i nadciśnienie sposobem na raka?
wegański stek wydrukowany w drukarce 3D
Wegański stek z drukarki 3D
Białe rzeźby przedstawiające troje młodych lduzi siedzących na ławce i patrzących w telefony. Telefony oświetlają ich twarze.
Jak bardzo jesteśmy uzależnieni od smartfonów? Zobacz wymowną rzeźbę

Kooperatywa i spółdzielnia to pojęcia, które w Polsce kojarzą się nie najlepiej. Obarczeni związkami z minionym systemem, nieufnie patrzymy na inicjatywy, które służą „dobru wspólnemu“. Dziś podpatrujemy kooperatywy, które świetnie funkcjonują od lat!

Na nowojorskim Brooklynie, oprócz upraw na dachach i w nieużytkach, o których pisałam wcześniej, kwitnie też sąsiedzka współpraca. Zgrupowani wokół Park Slope Food Coop mieszkańcy poświęcają swój czas i pracę, by być częścią czegoś większego – spożywczej kooperatywy, która skupuje jedzenie z myślą o swoich członkach i robi to z poszanowaniem wysokich standardów etyczności i ekologii. Będąc jednym z aż 15,5 tys. członków Park Slope Food Coop – działają od lat 70.! – możemy mieć pewność, że kupimy minimalnie przetworzoną, a często także organiczną żywność po maksymalnie rozsądnych cenach. Jak to działa? Chcąc przystąpić do PSFC, trzeba mieć pewność, że ma się czas, który się jej poświęci. Członkowie pracują bowiem w systemie rotacyjnym mniej więcej raz na 4 tygodnie w zamian za zniżkę w wysokości od 20 do 40% na zakupy spożywcze. Mają też oczywiście wpływ na decyzje spółdzielni, a także stają się jej współwłaścicielami. O pro-ekologicznej strategii kooperatywy przeczytacie TU.

Pomidorki z bloga kooperatywy Park Slope, źródło: PSFC.blogspot.com

Podobnie funkcjonuje londyński odpowiednik tego amerykańskiego organizmu. The People’s Supermarket to inicjatywa służąca połączeniu lokalnych dostawców z odbiorcami zdrowych i ekologicznie uprawianych warzyw i owoców oraz organicznych mięs czy przetworów mlecznych. Takie łańcuchy, jak The People’s Supermarket, stwarzają też fajne możliwości rozwoju swoim członkom, oferując im szkolenia i możliwości poszerzania swojej wiedzy. Dają także wrażenie, a może nawet pewność, że można funkcjonować poza systemem globalnych sieci supermarketów i jedzeniowych marek, których produkty niczym się od siebie nie różnią, niezależnie od tego, czy kupujemy je w Delhi, czy w Turku.

Na the People’s Supermarket natrafiłam głównie dzięki nowej identyfikacji wizualnej i serii opakowań, zaprojektowanej dla nich – z wykorzystaniem ekologicznych materiałów – przez londyńskie studio Unreal. Efekt tej współpracy można zobaczyć w krakowskim MOCAK-u na wystawie zrównoważonego designu z Polski i Wielkiej Brytanii.

Nowe opakowania i system identyfikacji dla The People’s Supermarket, źródło: Unreal_UK.com

Nie myślcie, że w Polsce żadne kooperatywy nie zagrzały miejsca! Na Mazowszu działa Warszawska Kooperatywa Spożywcza, w Łodzi – Kooperatywa Spożywcza w Łodzi, w Trójmieście – Gdańska Kooperatywa Spożywcza. Lokalne odpowiedniki mają też Kraków, Opole czy Białystok. Ale ponieważ nie jest to jeszcze bardzo szeroko rozpropagowany patent, nie zaszkodzi przeczytać o świetnych amerykańskich i brytyjskich wzorcach i pomyśleć o przyłączeniu się do swojej lokalnej spółdzielni!

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Dizajn dla zmysłów

Sól z Islandii

Sól z Islandii

Zielone smoothie

Zielone smoothie

Dizajn na jesień

Dizajn na jesień

Marmolada dla oczu

Marmolada dla oczu

Dizajnerska iluzja

Dizajnerska iluzja

Ostatni piknik lata

Ostatni piknik lata

Must Have eko dizajnu

Must Have eko dizajnu

Rzecz dla miejskiego ogrodnika

Rzecz dla miejskiego ogrodnika

Meblowy azyl

Meblowy azyl

Panda i papier

Panda i papier

Własna piekarnia

Własna piekarnia